18 Ocak 2022

Kadınların Terfi Etmesi İçin Forbes’tan İki Tavsiye

KADINLARIN İŞ HAYATINDA YÜKSELME YOLLARI VE TAVSİYELER

Forbes’un bu haberini oldukça ilginç ve düşündürücü bulduğum için sizlerle de paylaşmak istedim, her ne kadar bu araştırmaya ülkemizdeki iş yaşamını dahil etmemiş olsalar da yorumlar dikkat çekici …Dünya genelindeki iş kadınları patronlarının terfilerde kendilerinden ziyade erkek çalışanları tercih ettiğinden şikayet etse de aslında yükselememek kadınların suçu. Forbes dergisi, kadınların terfisi için iki önemli tavsiyede bulundu.

Dergide “Why Men Don’t Promote Women More (Neden Erkeklerden Kadınlardan Daha Fazla Terfi Edemiyor) başlığıyla yayımlanan haber analizde, kadınların zaman zaman eğitim ve deneyim konusunda karşı cinslerinden daha üstün olsalar bile erkekler kadar terfi edemediklerine dikkat çekildi.

Analizde bu konuda suçlunun kadınların kendisi olduğu belirtilirken, terfi alamamalarını nedeni kendilerini gösterme ve dileklerini dile getirme konusunda yetersiz kalmalarına bağlandı.

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN İKİ ÖNERİ

Forbes’ a göre kadınların ya da işe yeni başlayan herkesin terfi etmek için yapması gereken iki temel şey var. İstediğin şeyi talep etmek bunlardan ilki.

Ekonomik krizin insanların gözünü korkutmaması gerekiyor. Çünkü hiçbir patron yükselmek istediği için çalışanını işten çıkarmaz. Patronların kafası şirketlerin günlük işleriyle dolu olduğu için, çalışanların varlıklarının üstlerinin beyinlerine kazıması gerekiyor.

KADINLIĞIN ÖLÇÜLÜ KULLANILMASI

İkincisi ise, kadınların bir adım öteye geçmek için kadınlıklarını kullanmaması gerekiyor.

Ancak çok dikkat çeken kıyafetler giymek ya da farklı tavırlar sergilemek kadınların işyerlerinden ciddiye alınmamasına neden olabilir. Profesyonel ve çekici görünmek önemli olsa da aşırı seksi olmak terfi için gerekli bir faktör değil.

Aynı şeyler erkekler için de geçerli. Çok dikkat çeken kıyafetler giyen erkekler, eğlence dünyası dışında başka bir alanda çok ciddiye alınmazlar.

Analizde, kadınların görüşlerinden ziyade iş yetenekleriyle hatırlanacaklarını unutmamaları gerektiği söylenirken, terfi konusunda saldırgan olmaları gerektiğine de dikkat çekildi.

Bununla birlikte, terfi isteyen kadınların artan sorumlulukların üstesinden gelebileceklerinin mesajını vermesi gerektiği vurgulandı.

YETENEKLER GÖSTERİLMELİ

ABD ve dünya genelindeki şirketlerin yönetim sınıflarında kadınlardan çok erkek yöneticilerin olduğu biliniyor. Örneğin dünyanın en büyük 500 şirketinin yalnızca 15’in başında kadın bir yönetici var.

Forbes dergisi için China Market Research Group adlı araştırma şirketinin yaptığı ve ABD’li, Avrupalı ve Çinli kadınlara katıldığı ankette, kadınların kendilerini göstermeye çalıştıkları ancak kriz döneminde işlerinden olmamak için çok ısrarcı tavırlar sergilemek istemedikleri ortaya çıktı.

KENDİLERİNİ GÖSTERMESİ GEREKİYOR

Öte yandan terfi almak isteyen kadınların patronlarına sürekli olarak ne kadar iyi çalıştıklarını göstermeleri gerekiyor. Özellikle işe yeni başlayan kadınların rekabetin hat safhada hissedildiği bu ortamlarda öne çıkmak için ellerinden geleni yapmak zorunda.

Patronların sadece değerli çalışanları değil aynı zamanda kendilerini geliştirmek isteyen çalışanları da terfi ettirdiğine değinilen analizde, iyi liderlerin şirket içinde büyümek isteyen ve rekabetten kaçmayan çalışanlara fırsatlar sundukları belirtildi.

Analizde başvurulan anket ayrıca, erkeklerin kadın patronlara karşı olmadığının ortaya çıkardı. Hatta erkeklerin, kadınlar iş yaşamındaki dengeleri daha iyi anlayacağı için kadın patronlarla çalışmayı tercih ettiğine de işaret edildi.

Kaynak: Forbes

Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*