20 Mayıs 2022

500 TL. Mikro Kredi İle Hayatı Değişti, İş Kadını Oldu

KAHRAMANMARAŞ'TAN MİKRO KREDİ İLE GİRİŞİMCİLİK HAYATINA ATILAN EMİŞ POLAT'IN BAŞARI ÖYKÜSÜ

Kahramanmaraş’ta 2 çocuk annesi 27 yaşındaki Emiş Polat, Mikro Kredi Projesi kapsamında aldığı 500 lira kredi ile 18 kişiye istihdam sağladı. Çok istemesine rağmen ilkokuldan sonra eğitimine devam edemeyen Elbistanlı Emiş Polat, 17 yaşında akrabası Ertuğrul Polat ile hayatını birleştirerek, Kahramanmaraş’a yerleşti. Genç yaşta 2 çocuk annesi olan Emiş Polat’ın hayatı mikro kredi proje ile değişti. Kahramanmaraş Valiliği tarafından 2007 yılında uygulamaya konulan Mikro Kredi Projesi’ni bir akrabasının vasıtasıyla öğrenen Emiş Polat, bu projeden faydalanmaya karar verdi. Mikro Kredi bürosuna gelen ve yetkililerle görüşen Polat, 500 lira kredi kullanarak temizlik işi yapacağını söyledi. İşlemlerini tamamladıktan sonra kredisini alan Polat, İstanbul’dan 1250 liraya taksitle yer silim makinesi siparişi verdi. Aldığı krediyi peşinat olarak firmaya gönderen Emiş Polat temizlik makinesini teslim aldıktan sonra işe koyuldu. Tanıtıcı broşür bastıran Polat, bu broşürleri de kentin her bölgesine dağıttı. 20 gün bekledikten sonra ilk işini alan Emiş Polat, bir ilköğretim okulunun temizliğini yaptı. 500 lira krediyi aldıktan sonra hiç umutsuzluğa kapılmadığını söyleyen Emiş Polat, “Eşim inşaat işiyle uğraşıyordu. Evime katkı sağlamayı her zaman düşünüyordum ama nasıl olacaktı ne yapacaktım bilmiyordum. Valiliğin projesini öğrenince çok heyecanlandım. Mahalledeki komşularımız mikro krediden para almışlar ve çoğu da el işi ile ilgili çalışma yapıyordu. Ben farklı bir konu olsun dedim ve aklıma temizlik geldi “dedi.

İşe başladıktan sonra yoğun olarak çalışmaya başladıklarını anlatan Emiş Polat, ilk makinenin taksitlerini ödedikten sonra 2 bin 500 liraya yeni bir makine siparişi verdiklerini belirtti. Başta okullar olmak üzere resmi ve özel şirketlerin bina temizliğine devam ettiklerini kaydeden Polat, şunları söyledi:

“İşlerimiz büyüyünce mahallemizde çalışmak isteyen ev hanımlarını dolaşarak beraber çalışma teklifinde bulundum. Şu anda 18 ev hanımı ile beraber çalışıyoruz. Kahramanmaraş dışından da iş almaya başlayınca önce birinci aracı ardından da ikinci aracı aldık. Bütün bunları da taksitle ödemeye başladık. Bu para o kadar bereketlendi ki beraber çalıştığımız kadınların bir çoğu ya kızını ya da oğlunu evlendirdi.”

Hedefinin işini daha da büyüterek şirket kurmak olduğunun altını çizen Emiş Polat, “Ama ben birden bire büyümek istemiyorum. Yavaş yavaş emin adımlarla ilerleyeceğim, basamakları ağır ağır çıkacağım. Kendi işimde en iyisini yapmaya çalışacağım”diye konuştu.

Kaynak:Referans GazetesiKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

4 Yorum: 500 TL. Mikro Kredi İle Hayatı Değişti, İş Kadını Oldu

  1. EMİŞ POLAT SİZİ YÜREKTEN KUTLUYOR BAŞARINIZIN DEVAMINI DİLİYORUM
    ,VE SİZİ TAKTİR ETMEYEN VE HABER YAPMAYAN BASINI KINIYORUM
    ,YANINIZDA ÇALIŞTIRDIGINIZ İŞÇİ KARDEŞLERİME KOLAY GELSİN DİYORUM NE MUTLU SİZİN GİBİ İNSANLARA VE K.MARAŞ VALİSİNE KOCAMAN TEŞEKÜRLER SİZİ DESTEKLEDİGİ İÇİN

  2. Tebrik ederim, işte kadınlara güzel bir örnek. Kadınlar, kendilerine güvendiklerinde ve kararlı olduklarında toplumda bir çok şeyin olumluya döneceğine inanıyorum. Bu konu, Türkiye’de büyük bir eksiğimiz.

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*