23 Mayıs 2022

Uzaklarda Büyük Örnekler Aramanıza Gerek Yok

Kadın girişimciler

Aşağıdaki linkte, Denizli’de azmiyle, direnciyle birçok kadın girişimciye örnek olmuş ve en sonunda TOBB Denizli Kadın Girişimciler Kurulu’nun dikkatini çekmiş olan Hatice Tütüncü’nün haberi var.

http://www.bighaber.com/hatice-tutuncunun-gecim-mucadelesi-girisimci-kadinlara-ornek-oluyor/

Ben daha çok, Hatice Hanımın durumundan neler çıkarabileceğimizle ilgili genel olarak birkaç not iletmek istiyorum (“gerçek istisnalar hariçtir”):

1-    Araştırma ve Kişisel Gelişim: Özellikle “Girişimcilik yapmak istiyorum, söyler misiniz ne yapmalıyım?” diye bana dümdüz mesaj atanlardan ve daha birçok kişiden kendi içinizde özeleştiri bekliyorum ve şu soruyu sormanızı: Hatice Hanım fuara neden gitmiş? Kaçınız fuarlara gidiyor, buna vakit ayırıyor, merak ediyor, öğrenmek istiyor, çaba harcıyor, yenilikleri takip eden yazılı ya da online farklı sektörlerle ilgili yayınları takip ediyor? Bu kadın kaç yaşında? Eğitim düzeyi ve durumu ne? Nerede yaşıyor? Hadi buna ben cevap vereyim: Küçücük bir ilçede…

2-    Vizyon, Güvenilirlik, Tutarlılık ve Girişimcilik: Salça yapımı için bir domates kesme makinesi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gidip o makineyi almak istediğini, salça yapıp satacağını söylüyor ve o kurumdakileri bunu yapacağına ikna ediyor ve kredi alıp makineyi satın alıyor. Sonra sözünü tutuyor, dediğini yapıyor ve kredisini geri ödüyor. Bu arada kimse ona “Al sana buyur müşteri” demiyor, sürekli deniyor, arayıp buluyor, bulana kadar devam ediyor, vazgeçmiyor, çünkü vazgeçme lüksü yok.

3-    Büyüme ve Gelişme Hedefi, Yerinde Saymama, İlerleme, Çalışma Disiplini: Hatice Hanım için hayatın zorlukları azalmış değil ama o azmini yitirmiyor ve devam ediyor. Bakkal dükkanı açmış, bulunduğu yerde sınırlarını zorluyor, gözü açılmaya piyasayı tanımaya başlamış ve oralarda tekstil atölyesi işini yapabileceğini görüyor ve bir sonraki hedefine atölyeyi koyuyor. TOBB Denizli Kadın Girişimciler Kurulu’nun kendisini ziyareti ve söyledikleriyle bu hedefine de ulaşacak görünüyor.

Sonuç: Uzaklarda büyük örnekler aramanıza gerek yok. Örnek de, sonuç da sizsiniz.

Girişimcilik yapılmak istenmez, girişimci olunur ve yapılacaklar neyse yapılır.

İnsanın kendisine en büyük engel kendisidir.

Yaptıklarınız ve yapmadıklarınız. İşte bütün mesele bu.Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*