23 Mayıs 2022

Yol Haritası

girişimcilere tavsiyeler

Birçok insan girişimci olup kendi işini kurmak istiyor ama nereden başlayacağını bilemiyor. Bu durumda da, başarılı olma hayalleri daha başlamadan bitiyor. Peki ne yapmak gerek?

Öncelikle ayaklarınız yere basmalı ve sağlam adımlarla ilerleyeceğiniz bir “yol haritası” oluşturmalısınız. Bu yol haritasının girişimcilikteki karşılığı “iş planı“dır.

Kafanızda bir sürü güzel olduğunu düşündüğünüz fikirler uçuşup duruyor ama hangisini seçeceksiniz?

İşte bunun zor cevabı: Araştıracaksınız, deneyip bakacaksınız ya da deneyenleri gözleyecek, değerlendireceksiniz, yanılacaksınız, sonra yine deneyeceksiniz. Girişimciliğe hoş geldiniz 🙂

Çok paranın kazanıldığı düşünülen genel sektörler aynı zamanda rekabetin yüksek olduğu sektörlerdir. Bu, rekabeti düşük bir sektörde iş yapmaktan çok daha fazla emek ve sermaye harcayacağınız anlamına da gelir. Buna madden, manen ve işgücü olarak hazırlıklı mısınız?

Niş alanlar” denilen sektörler ise, diğer sektörlere göre daha düşük oranda bir hedef kitlesine sahip ama kendine özgü bir pazarı olan sektörlerdir.

Niş alanlarda rekabet diğer alanlara göre daha düşüktür ama hedef kitleye ulaşmak daha zordur. Örnek vermek gerekirse; hobisi dağcılık olan, aynı zamanda dağcılık derneklerine üye olan ve etkinliklerine katılan, insan ilişkileri iyi birinin “dağcılık ve kamp ve malzemeleri” üzerine kuracağı bir işteki başarı oranı; kültürel etkinliklere daha meraklı, sabırsız, çabuk sinirlenen ve çevresinde dağcılıkla ilgilenen kimse olmamasına rağmen sadece bu tür malzemelerin iyi kar ettireceğini düşünerek bu sektöre atılan birine göre çok daha yüksek olacaktır.

Yapacağınız işe hakim olmanız rekabeti avantaja dönüştürür. Eksikliklerinizi ve artılarınızı bilmek elinizdeki en önemli bilgilerdir. Eksikliklerinizi tamamlayabilir, artılarınızla öne geçebilirsiniz.

Bir yol haritanız yoksa, kısa zamanda kaybolursunuz ve yolunuzu yeniden bulana kadar yorulabilir ve elinizdekileri kaybedebilirsiniz.

Bir yol haritanız varsa, başarma şansınız %50’dir, bu da girişimcilik macerasına çıkmaya ve denemeye hazırsınız demektir.Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*