26 Eylül 2022

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

evden çalışma yöntemleri

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek istiyor. Siz olsanız ona neler önerirdiniz?

Büyük düşünmek, düşündüklerinizi hayata geçirmek ve işinizi evinin dışında da büyütmek için iddialı bir girişimci olmanız, rahatınızı bozup dışarıda araştırma yapmanız ve işinizle ilgili ölçekleme yapmanız gerekmektedir. Eğer yapmaya başladığınız işte tecrübesizseniz fırsatları keşfetmeniz biraz daha zor olacak  ve zaman alacaktır. Yine de, genellikle sonunda çektiğiniz sıkıntılara değecektir.

İlk olarak, müşterilerinizi artırmak için hedef kitlenizi net olarak tanımlamanız gerekir. Dikkate alabileceğini birkaç seçenek vardır. Zengin bir muhitte büyük gösterişli bir dükkan tutup dekore etmek ve epey masrafa girmeniz  gibi… Ama bu yolu pek tavsiye etmiyorum üstelik göze güzel görünmesine rağmen sizi istediğiniz noktaya taşıyıp taşıyamacağı garanti edilemez.

zarif-ambalaj-kutularıMaliyetleri kısmak önemlidir ama malzemeden değil çünkü yaptığınız işin ve malzemesinin kalitesindeki ucuzlama size müşteri kaybettiriyorsa ya da daha çok satıyor ama önceki halinize göre daha az kar ediyorsanız sadece mali açıdan değil; zaman ve işgücü açısından da zarardasınız demektir, bu durumda malzeme kalitesini düşürmek akılcı olmayacaktır. Belki bir “aktif ortak” almayı düşünebilirsiniz ama bu durumda yöne kar-zarar-zaman dengesini iyi kurmanızı öneririm, işe sadece şirkete para ve insan gücü girişi olarak bakmayın, eğer orta ve uzun vadede kardan-zamandan ve işgücünden kazanıyorsanız bu seçeneği düşünün.

Benim önereceğim yöntemse bir satış ve dağıtım gücü oluşturarak genişleme seçeneğidir. Böylelikle yüksek kira ve personel giderleri, dükkan faturalarından kurtulmuş olursunuz.

Yapacağınız şeyler olaraksa; bir web sitesi açmak ve işlerinizin fotoğraflarını-açıklamalarını yerleştirmek, bütçeniz uygunsa broşür bastırmak, işinizi pazarlayacak serbest pazarlamacılarla anlaşmak, özel günlerde ya da belli satışların üzerine ücretsiz kargo ya da indirim vermek, android/akıllı telefonlar için yüklenebilir bir uygulama sağlamak, “işiniz,çalışanlar, yaptığınız iş ve nasıl özenle yaptığınız ortaya çıkan ürünlerle ilgili bir video çekmeniz ve cd-sosyal medya- you tube-web siteniz üzerinden paylaşmanız”, sosyal medyada işinizi tanıtmak, yine bütçeniz uygunsa internet reklamları vermek. En önemlisi de siteniz üzerinden affiliate  sistemi(gelir ortaklı satış) üzerinden çalışmak, yani sitenize müşteri gönderen herkese/siteye satış üzerinden bir kar payı vermek. Böylece düşük masraflarla satışlarınızı artırabilirsiniz. Üstelik işin başında olduğunuz düşünülürse pahalı bir dükkan yerine çok daha akılcı seçenekler olacaktır. Üstelik verilerin net bir şekilde elinizde olması ve istendiğinde işin her yönüyle değerlendirip ölçülebilmesi, işinizi nereden nasıl geliştirebileceğinizle ilgili ipuçları sunacaktır.

İşiniz artan bir grafik çiziyorsa bu yatırıma değer olduğunuzun da belirtisidir. O zaman işinizi büyütmek için kredi almada ya da herhangi melek yatırımcıdan ya da grubundan yatırım almada avantajlı konuma geçersiniz. Müşterilerinizi ve işlerinizin artmasının standart karlarınızı yükseltecek başka bir artısı daha vardır: Tedarikçilerinizle alış fiyatlarınızla ilgili pazarlık yapabilecek olmanız, çünkü ne kadar çok mal ve hizmet alırsanız, indirim alırsınız, alış fiyatınız önceki fiyatlara göre düşer. Akıllı bir toptancı veya perakendeci, sizin iyi ve sık alışveriş yapan müşterilerinizi kaçırmak istememeniz gibi, büyük müşteriyi ve artan düzenli geliri kaçırmak istemez. Eğer yaptığınız hesaplara göre daha mantıklı geliyorsa; alacağınız yatırımla toptan ve daha ucuza ürün/hizmet satın alarak müşterilerinize uygun fiyat yoluna gidebilir ve müşterilerinizi/kazançlarınızı artırabilirsiniz ama bu yöntemin çelişkili olduğu bazı durumlar vardır: Zengin müşteri kitlesi bazen ucuzlayan işlerin/malların kalitesinden şüpheye düşebilir ve alışverişten uzaklaşabilir. Müşterilerinizi en iyi siz tanırsınız, onların alışveriş yaparken ne isteyip istemediklerini gözlemleyip belirlemek de sizin işiniz, kolay gelsin…Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*