18 Ocak 2022

Girişimci Kadınlar

Kadın girişimciler

Geçtiğimiz günlerde iş dünyasında çok başarılı olmuş Amerikalı bir kadınla ilgili bir belgeseli izledim. Şirketini, dünyanın birçok ülkesine yaydığından bahsediyordu. Ve kendisiyle çalışan kadınlara, sakin bir şekilde hep şunu diyordu: “You can do it.(Yapabilirsiniz)” Ve ilginçtir, yapıyorlardı. Kendisiyle çalışan kadınlar inanılmaz başarılara imza atıyordu ve dönüp başardıklarının listesini veriyorlardı. İzlerken, o kadının hayat ve iş felsefesinden, yaklaşımından o kadar etkilendim ki acaba Türkiye’de şubesi var mı diye baktım, yoktu. Hemen Amerika’daki merkez ofislerine 2 sayfalık bir mektup yazdım ve buraya gelmeyi düşünürlerse kendileriyle mutlaka irtibata geçmek istediğimi belirttim. Ertesi gün, bu kadar çabuk olmasını beklemememe rağmen uluslararası operasyonlardan üst düzey bir yönetici mektubumu yanıtladı ve yakın zamanda Türkiye’ye gelmeyi düşünmediklerini, uluslararası operasyonlarında kısıntıya gittiklerini ve merkeze ağırlık verdiklerini ama mektubumdan çok etkilendiklerini ve pazara girmeyi düşündükleri takdirde kendilerine danışmanlık yapmam için kapıyı açık tutmak istediklerini belirtti. Bu kısa deneyim bana işle ilgili bir çok fikir verdi. En önemlisi de; kapıları açmak insanın kendi elindeydi. Bir kapının size kilitli olup olmadığını uzaktan bakarak anlayamazsınız.

Genelde Girişimcilik eğitimlerinden bahsederken, kurs yeri, zamanı ve detaylarından bahsederim ve sonraki aşamalar hakkında pek yazı yazmıyorum ama aslında eğitim sonuçlarını elimden geldiği kadar takip etmeye çalışıyorum. Ne kadar kadın katılıyor, neler yapıyorlar vs…

Bugün, gözlemlerim sonucunda şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; Girişimcilik Eğitimlerine başvuran ve katılmaya hak kazanan, daha sonra da kendi işini kuran kadınların sayısı inanılmaz ölçüde artıyor. Üstelik bunlar sadece kadınlara özel değil, genele yönelik hazırlanan Girişimcilik Kurslarında gerçekleşiyor. Bu girişimcilik eğitimlerine katılan kadınlarımız oldukça yüksek oranda başarı gösteriyorlar ve kendileriyle gurur duymamızı hak ediyorlar.

Bu blogu hazırlamaya başlarken, içtenlikle söylüyorum ki benimle dalga geçen ya da önümü kesmek isteyen, kimsenin okumayacağını vb.şeyleri söyleyen insanlar oldu ama aldırmadım ve hepsine aynı şeyi söyledim: “Ben fikrime inanıyorum, hatta eminim ve herkes görecek ki önümüzdeki zamanlarda kadınlar eskisine oranla iş dünyasında  büyük yollar katedecekler. Sadece biraz desteğe ve yönlendirilmeye ihtiyaçları var. Zaman kimin haklı olduğunu gösterir.”

Pembe Pano’nun günlük okuyucu sayısı artık  300ler civarında geziyor, daha fazla kadın iletişime geçmeye ve takip etmeye, kendine, yapabileceklerine inanmaya ve bir şeyler yapmaya başladı. Sizlere hep söylediğim şeyi bir kez daha söylemek  istiyorum:

Sizler harikasınız. Kendinize inanın. Gerçekten istediğinizde, yapabilirsiniz.

Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

2 Yorum: Girişimci Kadınlar

  1. O kadar güzel yazmışsınız ki kaybettiğimi düşündüğüm kendime güvenim geri geldi. Adım atmadan olumlu ya da olumsuz sonuç alınmıyor. Şikayet etmek yerine hareket gerek bunu bana hatırlattığınız için teşekkürler:)

  2. Kadın çalışan ve girişimci sayısını artıracağız deniyor ama hangi koşullarla? Girişimcilik destekleri iyi güzel ama yine de sermayesi olup iş kurmayan bu desteklerden faydalanamıyor bizim asıl sorunumuz ise iş kurmadan önce sermayeye ihtiyacımız olması ve kredi için teminatımız olmaması, bu kısırdöngüden çıkmamız lazım asıl

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*