09 Ağustos 2022

Yükselen Yeni Bir Meslek: Zeytinyağı Tadım Uzmanlığı ve Zeytindostu Derneği Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması

Zeytinyağı Tadım Uzmanlığı nedir? nasıl yapılır ve eğitimi

Bir taşla iki kuş oldu benimkisi… Aydın Ticaret Odası’nın duyurularını incelerken Zeytindostu Derneği’nin Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması haberini gördüm ve Zeytindostu derneği’nin web sayfasını incelediğimde belli dönemlerde “Zeytinyağı Tadım Uzmanlığı” eğitimleri düzenlediklerini ve başarılı olanlara sertifika verdiklerini öğrendim.

“Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması”na; tescilli marka sahibi olan ve  piyasada fiilen satılan ya da ihraç edilen(butik veya büyük ölçekli olabilir)  üretici, yağhaneci, tüccar, sanayici, fason üretim yaptıran kişi ve kişiler katılabiliyor.

Başvuruların bizzat Zeytindostu derneğine yapılması gerekiyor. Yarışma için sızma zeytinyağı numunelerinin alınması ise 18 Ocak- 19 Şubar 2010 tarihlerinde arasında olacak, yarışmaya başvuru bedeli ise 500TL.Açık olmak gerekirse ben, “Zeytinyağı Tadım Uzmanlığı” diye özel bir uzmanlık alanı olduğunu bilmiyordum ve o yüzden bu eğitim çok dikkatimi çekti. Bu mesleği uygulayanlara aynı zamanda “tadım panelisti” de deniyor ve sayıları sektörde yok denecek kadar az… Yani geleceğin, hatta yakın zamanların yükselecek mesleklerinden biriyle karşı karşıyayız.

Mesleğin önemli hale gelmesinin en önemli nedenlerinden biri;AB’ye uyum süreci ve dış pazarların gıda ürünleri kriterleri nedeniyle, ürün sertifikalarında tadım analizlerinin de bulunma zorunluluğu, diğeri ise ülkemizde hızla artan zeytinyağı üretimi sonucu “kaliteli zeytinyağı”nın daha öne çıkacak olması ve bu konuda tadım uzmanlarının yönlendirmelerinin, üretim aşamalarındaki hataların minimize edilmesini sağlayarak hedeflenen kaliteye daha net ulaşılması.
 

Tadım Uzmanlığı alanında ilk eğitim; geçen yıl Mayıs ayında Deulcom, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi, Tariş, Yeni Asır sponsorluğunda ve tabi ki onların ücretin kalan kısmını karşılamasından dolayı 200TL.+KDV gibi çok uygun bir fiyatla İtalya’dan gelen tadım uzmanları tarafından verilmiş.  Bu sene de aynı eğitim tekrar düzenlenebilir, takip etmekte fayda var.

Takip demişken Zeytin ve Zeytinyağı Dostu Derneği’nin Google’da bir haberleşme grubu var, http://goly.in/61 adresinden gruba üye olabilir ve bu konuya ilgili güncel gelişmeleri daha rahat izleyebilirsiniz.

Kaynaklar: www.zeytindostu.org

www.zeytuni.blogspot.com

http://goly.in/62

Zeytindostu Derneği Tel: (232) 422 01 01

E-Posta: zeytindostu@zeytindostu.orgKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

1 Yorum: Yükselen Yeni Bir Meslek: Zeytinyağı Tadım Uzmanlığı ve Zeytindostu Derneği Ulusal Naturel Sızma Zeytinyağı Kalite Yarışması

  1. Zeytinyağlarının natürel sızma zeytinyağı sınıfına girebilmesi için duyusal açıdan kusursuz olması gerekmektedir. Yağlar yüksek yoğunlukta duyusal kusurlara sahip olduklarında ise “ham zeytinyağı” olarak sınıflandırılırlar. Bu kurslar bu yüzden çok önemli ve faydalıdır.

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*