23 Mayıs 2022

Şahıs Firması Nasıl Kurulur? Maaliyeti nedir?

FİRMA ŞİRKET KURULUMU, KURULUŞ ÜCRETLERİ VE DİĞER MASRAFLAR, İŞ KURMA MALİYETLERİ

İçinizden birçok kadın girişimci olmak ve kendine ait iş kurmak istiyordur. Eğer başka biriyle ortaklık yerine kendi başınıza çalışmayı uygun bulmuşsanız sizin için en uygun olanı bir “Şahıs Firması” kurmak olacaktır. Şahıs firması kurmak ve bir işyeri açmak isteyen kadın girişimcilerimiz için gerekli resmi belgelerin listesini, Gerçek Usul(Şahıs) başlığı altında http://www.alomaliye.com/isbasla.htm adresinde görebilirsiniz.

Belgeler tamamlanır tamamlanmasına da, iş kurmanın masraflı nasıl olur? Bugün bir arkadaşımı işyerine ziyarete gittiğimde tesadüfen muhasebecisi de oradaydı. Ben de fırsat bu fırsat, sizler için bilgi almak için başladım sorularımı sormaya…

Kadın girişimciler, kendilerine ait ticari bir şahıs firması kurmak istediklerinde neler yapmalılar, maliyeti nedir?

– Öncelikle bir muhasebeciyle görüşmeleri ve anlaşmaları şart, en iyi bilgilendirmeyi gene o şekilde alırlar. Firma kuruluşundan sonra, muhasebeci ücretleri bölgeye göre değişmekle birlikte 60-100 TL.arasında değişir.  Şahıs firması kurulumu 200 TL.civarında bir rakam tutar.

Peki, Bağ-Kur Sigorta ödemeleri nasıl oluyor, firmayı kurar kurmaz hemen peşin olarak sigorta parasını da ödemek zorunda mıyız? O ne kadar tutuyor?

Bağ-Kur Sigortasını en fazla 1 ay geciktirebilirsiniz. O da Bağ-Kur’a, firmanızı kurduktan sonra gidip bildirmeniz için geçerli olan süre limitidir. Şahıs firması sahibi bir kadın girişimci için aylık Bağ-Kur sigorta ücreti, yaklaşık 250TL.dir ve her ay düzenli olarak Bağ-Kur’a ödenmesi zorunludur.

Peki, vergilendirme nasıl oluyor? Birçok kadın girişimcimiz kendi işini kurmak istiyor ama hem vergilerden hem de işyerlerinin yüksek kira ücretlerinden çekiniyor…

Eskiden vergiler iş alanına göre peşin olarak alınırdı ama şimdi sistem değişti, kazancınız üzerinden yaklaşık %20 civarında gelir vergisi ödüyorsunuz, kazanmadığınız zamanlar firma zararda görünür ve gelir vergisi olmaz. KDV’ye gelince bu sattığınız ürün, hizmet her neyse zaten fiyatınızın üzerine eklediğiniz bir ücrettir, daha sonra o ücreti geri ödersiniz, yani aslında fazladan ödenen bir para söz konusu değildir.

Kadın girişimcilerimizin çoğu evden yapabilecekleri işlerin formülünü arıyorlar, doğal olarak ben de merak ediyorum evden firma kurup çalışabilir miyiz?

Elbette çalışabilirsiniz ama bunun bazı kuralları var. Eğer kirada oturuyorsanız ve oturduğunuz binada başka daireler de varsa onların evin işyeri olarak kullanımı ile ilgili izni gerekir, bu konuda ev sahibiniz daha iyi bilgiye sahiptir ya da kolaylıkla edinebilir, daha sonra kira kontratınızı ona göre yeniden düzenlemeniz gerekir. Eğer ev sizin üzerinizeyse işyeri olarak firmanıza kaydını yaptırırsınız, ailenizden birinin üzerineyse aranızda bir kira kontratı düzenleyip işyeri olarak gösterirsiniz. Bu rakamın üzerinden genelde %20 oranında stopaj vergisi alınır. Vergi memuru da şahıs firmanızın kurulumundan sonra gelip kontrol eder ve onay verir. Ama hanımlar, bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi  daha önce dediğim gibi bir muhasebeciyle konuşarak netleştirmeleri çok daha sağlıklı olur, verdiğim genel rakamlardır.

– Verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu, teşekkürler…

Daha detaylı bilgi isteyenleriniz yararlanabileceğiniz web adresleri:

 

http://www.vergiportali.com/KContent.aspx?id=529

www.alomaliye.com

http://www.muhasebenet.net/Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

2 Yorum: Şahıs Firması Nasıl Kurulur? Maaliyeti nedir?

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*