16 Mayıs 2022

Blog ve Blogger Nedir? Ücretsiz Blog Nasıl Açılır?

BLOG AÇMA YÖNTEMLERİ VE BLOG DÜNYASINA ADIM ATMA

Bloglar, kısa tanımlarıyla “İnternet Günlükleri” dir. Basit olarak tasarlanmış kişisel web sayfalarıdır.

Bir blogda seçtiğiniz alan ya da alanlarda yazılar yazabilir, fotoğraf  paylaşabilir, video ve müzik yayınlayabilirsiniz. İsterseniz sadece bir özgeçmiş olarak kullanabilir ya da belli bir iş alanında yazılar yazabilir, diğer blog yazarlarıyla iletişime geçebilirsiniz, isterseniz de satış yapmak için el işi ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Ama herhangi bir iş girişimi yapmak istiyorsanız, mutlaka bir blog adresi ya da kendinize özel www.pembepano.com  gibi bir domain (web sitesi alan adı gibi) ve BURADAKİ gibi bir firmadan hosting alıp düzenlemelisiniz. Bugün, sadece  ücretsiz blog açma kısmıyla ilgileniyoruz.

Ücretsiz blog servislerinden en çok kullanılanları;  Blogger (www.blogger.com) ve Blogcu (www.blogcu.com ) 

Bu iki blog hizmetinin de artı değeri; artık blog yazarlarının bloglarına reklam alabilmesine olanak tanımasıdır. Bunu nasıl yapacağınızı ilerleyen zamanlarda anlatacağım.

Blogger’da blog açma

Blogger’da blog açmak için, öncelikle bir G-Mail adresine sahip olmanız gerekir (www.gmail.com). G-Mail adresiniz yoksa hemen gmail.com linkine tıklayıp kayıt bilgilerini doldurduktan sonra bir G-Mail hesabınız olur. G-Mail Şifrenizi seçerken; 12345, gmail , internet, İstanbul gibi kolay akla gelen şifreler seçmemeniz yararınıza olur, onun yerine kendinize özel ve harflerle rakamların karışık olduğu, mesela tv47nerdebu5marul gibi bir şeyler olabilir, aynısı olmasın tabi:)

G-Mail adresiniz varsa uygun bulduğunuz bir kullanıcı ismi seçebilirsiniz ama seçtiğiniz kullanıcı isminizin aynı zamanda blog adresinizi de oluşturacağını unutmayın. Seçtiğiniz isim aynı zamanda sizin bir nevi kartvizitinizdir. İşinizle ilgili bir blog oluştururken ismini ve vermek istediği imaja önceden karar vermeniz daha iyi olur. Blogger hesabı açarken, diyelim  ben kullanıcı olarak  “modacantalar” ismini seçersem bu durumda blog adresim: http://modacantalar.blogger.com olur.

Blogcu’da blog açma

Herhangi bir posta adresinizle Blogcu’da blog açabilirsiniz. Ama eğer Hotmail, Yahoo ya da G-Mail gibi ücretsiz posta hizmeti veren bir hesapla kaydolduysanız, üyelik sırasında size gelecek onay kodu istenmeyen posta klasörüne düşebilir, posta kutunuzda yoksa orayı bir kontrol etmenizde fayda var. Burada da, yine Blogger’da olduğu gibi kullanıcı adımı “modacantalar” seçersem bu sefer blog adresim http://modacantalar.blogcu.com olur.

Sonra biraz blogunuzdaki yönlendirmeleri karıştırın, içindeki butonları(düğmeleri) tıklayıp içeriklerini okuyun, bir nevi yap-bozla oynar gibi blogunuzla oynayın, tasarım şablonlarını değiştirip nasıl durduğuna bakın, yazı karakterlerinizi ve rengini seçin, diğer blogları inceleyin neler var, neler yapmışlar, deneye deneye içinize sinecek son haline getirin.

Günümüzde bir çok kadın ürünlerini, yaptığı işleri blogları aracılığıyla tanıtıyor. Zorlansanız bile sakın moralinizi bozmayın, girişimci bir kadın olarak adımlarınıza devam edin, hiçbirimiz blogcu doğmadık, aynı şekilde deneyerek, yanılarak, sonra yine deneyerek öğrendik, öğreniyoruz 🙂

Kolay gelsin…Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

2 Yorum: Blog ve Blogger Nedir? Ücretsiz Blog Nasıl Açılır?

  1. Bende görünmüyor ama arkadaşlarıma sorup ilgileneceğim, bilgi ve ilginiz için teşekkürler, sizin de pek ilginç bir blogunuz var:)

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*