20 Mayıs 2022

Alışverişte Yeni Ekol : Bireysel Takas (Barter)

Bir süredir dikkatimi çeken bir siteydi Takas Merkezi ve sizlere de tanıtmak istiyordum. Çünkü bu sistemde genellikle para yerine takas yaparak alışveriş gerçekleştiriliyor, bu sistemin özellikle kadınlar için daha faydalı olduğunu düşünüyorum.  Bu siteyi kullanırken, satışa koyduğunuz ürünlerin satılması halinde sistemden ihtiyacınız olan başka bir ürünü temin edebilirsiniz. Üstelik listeleme ücreti ödenmiyor.  Tüm bunlar, iyice merak etmeme neden oldu ve  sonunda dün, site hakkında bilgi almak için Takas Merkezi kurucu ortaklarından, internet girişimcisi Önder Eren ile uzun bir röportaj yaptım. Kendisini, yukarıdaki fotoğrafta en sağda, sistemi görsel olarak sizlere anlatmaya çabalarken görebilirsiniz 🙂

PEMBE  PANO: Takas Merkezinin diğer alışveriş sitelerinden farkı ya da onlara göre artıları nedir, sistem nasıl çalışıyor?

ÖNDER  EREN:  Takas Merkezi; aslında bir C2C; yani müşteriden müşteriye E- Ticaret sitesi. Açık arttırma ile ihtiyaç fazlası ürünlerinizi satıp ihtiyaç duyduğunuz ürünleri alabileceğiniz bir sistem fakat bizim sitemizde para kullanılmıyor. Bir anlamda, sattığınız ürünler para birimi olarak kabul ediliyor . Siz bir ürünü siteye eklerken, para yerine ” Puan”  isimli bir sanal para birimi kullanıyorsunuz. 1 Puan= 1 TL’ye denk.  Daha sonra almak isteyen üyeler, açık arttırma veya hızlı al ile ürününüzü alıyor. Siz ürünü  kargoluyorsunuz ve alıcı ürünü teslim alıp onayladığında, onun hesabından Puanlar sizin hesabınıza geçiyor. Siz de bu puanları, siteden almak istediğiniz farklı ürünler için kullanıyorsunuz.

En önemli faydası ; tüketim döngüsünün dışına çıkarak para kullanmadan da ticaret yapabilmenizi sağlaması. Ürünlerinizi açık artırma ya da sabit puana sahip “Hızlı Al”  seçenekleriyle takasa sunabiliyorsunuz. Para kullanmadan derken; tabi ki sitenin kazancı olan komisyon ödemesi gerçek para ile gerçekleşiyor ki bu da %10 oranı ile hesaplanıyor. Yani 200 puanlık bir ürün aldığınızda 20 TL ödeme yapmanız gerekiyor işlemin gerçekleşmesi için.

PEMBE  PANO : Sitedeye üye  olan herkesin sıfırdan başladığını düşünürsek, alışveriş döngüsünün başlaması için bir referans noktası olmalı, bu bağlantıyı nasıl sağladığınızı anlatabilir misiniz?

ÖNDER EREN : Tabii… O noktada, ” kredi” diye de bir sistem var sitemizde. Herkesin sıfır olduğu durumda,  ticaretin gerçekleşmesini ve bazı üyelerin alıcı konumuna geçebilmesini kredilendirmeler sağladı.

Sistemde; kredi, alım gücü, teminat, borçlanma gibi bazı detaylar var, bunları kullanmak isteyen üyelerimize gerekli açıklamaları yapıp yardımcı oluyoruz .

Örnek vermek gerekirse; diyelim ki siz, yeni bir üyesiniz ve “Hızlı Al” değeri 300 puan olan çok güzel bir telefon gördünüz ama henüz alışveriş için hiç puanınız yok (Açık artırma ile değil de hemen alabilmeniz için üyeler dilediklerinde “Hızlı Al” değeri de koyabiliyorlar).  Bir yandan da bu telefonu kaçırmak istemiyorsunuz, bu durumda sisteme komisyonunu da ekleyerek 300+30 = 330 TL. yatırıyorsunuz. Burdaki 300 TL. = sizin 300 Puanlık alım gücünüz ve aynı zamanda” teminatınız” oluyor. Bu şekilde ürüne teklif verip alabiliyorsunuz.

Bu arada, yatırdığınız para yine size ait, sadece sistemde bloke ediliyor.  Mesela, daha sonra, 300 Puan değerinde bir bebek arabası sattınız. Sattıklarınız aldıklarınıza denkleştiği anda blokeniz kalkar ve bu teminat için yatırdığınız 300 TL’yi geri çekebiliyorsunuz. ( Geri havale sırasında ortalamada %5lik bir işlem+ masraf kesintisi oluyor)

Fakat, şu kısmı özellikle açıklamak isterim: Sistemde, hiçbir  şekilde puan satışı mevcut değil,  teminat sadece bloke edilen bir para ve sisteme katılımınızla,satışlarınızdan gerekli puan sağladığınızda size iade ediliyor. Yani; X  Puan alacak varsa her zaman  X  Puan da  borç var. Bu dengeyi koruduğumuz sürece, kullanıcılılarımız için  sağlıklı bir takas  işleyişi mümkün olacaktır.

PEMBE  PANO:  Alıcı- Satıcı güvenilirliği nasıl sağlanıyor?

ÖNDER  EREN:  Aslında, gerçek güvenli ticaret, ancak bizimki gibi kapalı devre bir sistemde mümkün. Bilinen birçok sistemde (açık arttırma vb), satıcı kötü niyetli ise paranızı aldıktan sonra herşey olabiliyor,örneğin taklit bir parfüm satmak gibi. Aynı durum bizde de olabilir ama mağduriyete izin vermeyiz.

 İki tarafın da hak iddia ettiği durumlar için işlettiğimiz bir süreç söz konusu: Tarafların arasına girip. ürünü bize göndermelerini istiyoruz ve ürünü incelemeye alıyor ve büyük bir titizlikle sahtekarlık olup olmadığına dair kişi ve ürün takibi yapıyoruz. Bu dönemde satıcınınn hesabına, ürünü satılmış gibi puanı ekleniyor ve alıcıdan çekilen puan da hesabına iade ediliyor. Bu süreçte havuzumuz, üyeler için bir sigorta işlevi görüyor.   Herhangi bir sahtekarlık tespit edildiğinde de, hesap kapatılıyor ve hukuki süreç işleme konuyor.

PEMBE PANO: Barter sistemi hakkında bir çok şey duyuyoruz okuyoruz ama bu şeklini ben ilk defa görüyorum, nereden bu fikir aklınıza geldi, benzeri var mı?

ÖNDER EREN: Dünyada da yok aslında. Temeli BARTER denilen iş modelidir. Fakat barter şirketler arasındadır. Biz dünyada ilk defa barterı bireysel düzeye indirdik.

PEMBE PANO : Kadınların takas sisteminde oranı nedir, katılımları nasıl?

ÖNDER EREN : Şu anda kayıtlı üye sayımız : 7615. Bunların %25’ini kadın üyelerimiz oluşturuyor. Kadın üyelerimizin işlemleri genelde daha düzgün gerçekleşiyor, sanırım bunda kadınların iletişim yönünün doğal bir yetenek olması etkili oluyor.

PEMBE PANO: Takas Merkezi’ne yatırımcı geleceği söylentisi dolaşıyor, bunun doğruluğu nedir?

ÖNDER EREN : Evet, görüşmede olduğumuz ve Takas Merkezi’ne yatırım yapmak isteyen yatırımcılar var ve kendileriyle görüşme halindeyiz. Sanırım kısa bir süre içinde de sonuca ulaşacağız ve açıklamasını yapacağız.

PEMBE PANO: Bireysel Takas/Barter sisteminizle ilgili bilgi verdiğiniz için teşekkürler …

ÖNDER EREN: Benim için de güzel  bir röportaj oldu, ben de teşekkür ederim.

Takas Merkezi, sadece PembePano’nun  okuyucuları için özel bir de güzellik yaptı, kayıt sayfasında bizi nereden duydunuz kısmında Pembe Pano’yu işaretlediğinizde, otomatik olarak  “20 Puan”ınız olacak(işaretlemeyi unutursanız kampanya uygulanmıyor aman dikkat), yani ister bununla hemen bir kitap veya dvd alabilir ya da üzerine satışlarınızı ekleyerek daha sonra daha yüksek puanlı bir ürün alabilirsiniz, güle güle kullanın:)

Takas Merkezi : www.takasmerkezi.comKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*