23 Mayıs 2022

Franchising gerçekten karlı mıdır?

Franchising gerçekten karlı mıdır? Hangi firmadan franchise almak gerekir? En karlı ve güvenilir franchising şirketi kimlerdir?

Franchising, ülkemize girdiği ilk andan itibaren sanki ekonomimizi kurtaracak ve yüksek refah seviyesine eriştirecek, franchise alanın kasasını parayla tıka basa dolduracak bir sistemmiş gibi sunuldu. Peki, “Franchising”, yatırılan rakamları ve geri dönüşüm zamanlarını da düşündüğümüzde, gerçekten karlı bir iş biçimi midir? Bir süredir bunu düşünüp duruyorum. Franchising bölümümüzdeki haberler, fark ettiyseniz sayı olarak azdır. Çünkü ne zaman bir franchising seçip onla ilgili arama motorlarında araştırma yapmaya kalksam, çok zaman gördüğüm olumsuz  yorumlara fena halde canım sıkılıyor ve yazmaktan vazgeçiyorum.

Bir yandan da araştırma yaparken, franchise ile ilgili farklı kanallardan bir sürü şey öğreniyorum, özellikle de piyasa kurdu esnafların yorumlarından… Ve sunulanla değerlendirilen arasındaki açık ara farklar beni bazen dehşete düşürüyor. Franchising kime karlı? Alana mı, verene mi? Nasıl franchise firması seçeceğiz?

Kesin bir şey söylemek maalesef zor, bazen de kimse başkasının vebali altına girmek istemiyor ya da çıkarı varsa sizi yanlış şekilde yönlendirebiliyor. Gözünüze çok olumsuz görünmek istemem, çünkü bir yandan da bazı büyük fast food markalarından franchise alanların ya da bir ayakkabı franchise firmasının belli merkezi bölgelerde çok iyi kazandırdıklarını da duymuşluğum var. Ama bu bildiklerim krizden önceydi ve bildiğiniz gibi kriz, ekonomideki birçok dengeyi sarstı ve ivmeleri değiştirdi.

Doların düştüğü şu zamanlar, genelde dolar üzerinden değer biçilen franchise’lar için fırsat olarak görünebilir ama detaylı araştırmakta fayda var diyenlerdenim. Önce internetten daha sonra da mevcut franchise alanlara sorular sorup bilgi alabilirsiniz. Meşhur banka reklamındaki gibi “Para kolay kazanılmıyor”.

Franchise meselesi, internette birçok yerde de görebileceğiniz gibi suistimal edilebilir bir mesele haline geldi. Hayallerinizin, tüm birikimlerinizle birlikte suya düşmesini istemem. Ama bir yandan da, eğer kendi başınıza girişimcilik yapmak niyetindeyseniz, araştırmanızı geniş tutmanızı öneririm. Acele etmeyin ve önce ne yapmak istediğinizden iyice emin olun, mümkün olduğunca köklü ve güvenilir firmaları tercih edin. Zaten franchising verme rakamları, az buz paralar değil, yatırım yapacağım derken var olanı kaybetmeyin. Hakkında hiçbir fikriniz olmayan işe el atmayın, tamam, franchising zaten bunları üzerinizden alacak ve sizi sadece kasaya para almak için oturtacak bir sistemmiş gibi görünebilir ama yine de bu,  ancak o konuda çok iyi bilgisi olan ve güvendiğiniz bir yakınınız varsa tavsiye edebileceğim bir durumdur. Eğer riske edecek kadar paranız varsa ve franchising alarak iş yapmayı denemek istiyorsanız da, içtenlikle başarılar dilerim.

Tüm bunları söyleme gereği hissediyorum çünkü; piyasa basit matematiklerle dönseydi, ticaret çok öngörülür bir kavram olurdu ve üzerinde bu kadar tahmin yürütmeye gerek kalmazdı, dünya ise kimbilir ne farklı olurdu 🙂Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

1 Yorum: Franchising gerçekten karlı mıdır?

  1. Sadece franchise veya bayilik almak için bayilik alınmamalıdır. Daha önce tecrübenizin olduğu veya yoğun ilgi duyduğunuz sektörlere ait bayilikler almak o bayiliğin çok daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*