16 Mayıs 2022

Mantar Toplayarak Nasıl Para Kazanılır?

Mantar Üreticiliği, Mantar Uzmanlığı Eğitimi ve Mantar Toplama Yöntemleri

Dün Hürriyet Gazetesi’nde bir haber gördüm, o haber sayesinde mantarların poşette korunmalarının aslında ne kadar sağlıksız olduğunu, aslında hazır sepetlerde muhafaza edilmeleri ve satılmaları gerektiğini öğrendim. Tabi asıl öğrenmek istediğim bu değildi, mantar üreticiliğinde günde 100-200 TL. arası nasıl para kazanılabilir bunu merak ediyordum.

Jilber Barutçiyan bir Mikolog yani “Mantar Bilimcisi”. Kendisi Türkiye’de Arkeoloji eğitimi aldıktan sonra İsviçre’ye gitmiş ve orada amatör mantarcılığa başlamış ,daha sonra İsviçre Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı “Mantar Uzmanı” olmaya kadar yükselmiş. Bu kısım önemli, çünkü sadece İsviçre Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı uzmanlar “Mantar kontolü, mantar sertifikası ve kursu verebilme yetkisi”’ne sahipler.

Jilber Barutçiyan’ın söylediğine göre herkes küçük bilgilerle, doğru mantarı doğru yerde bulabilir ve bu işten para kazanabilir. Ayrıca Türkiye çok büyük bir mantar potansiyeline sahip yani bir nevi mantar cenneti… Jilber Barutçiyan, Mikolog olarak Türkiye’de “mantar eğitimi” verebilen sayılı uzmanlardan birisi ve bu eğitimleri teorik ve uygulamalı olarak veriyor. Belirttiğine göre, kendisiyle 2-3 eğitime katılan bir kişi, genel itibarıyle hangi mantarlar değerli, hangi mantarlar nerede ve ne zaman bulunur konusunda iyice bilgi sahibi oluyor, daha sonra ise mantar toplamaya devam edip tecrübeleri arttıkça, daha değerli mantarlara nasıl ulaşabileceklerini öğreniyorlar, yani bu konuda kişinin kendini geliştirmesi oldukça önemli. Mesela Kuzugöbeği denilen mantar bir günde 3- 5 kiloya kadar toplanabilir ve uygun dönemde kilosu en az 20 TL.den günlük en az 60TL.kazanç, ayda ise 1800 TL. kazanç getirebilir. Bazı dönemlerde ise Kuzugöbeği’nin fiyatı 2-3 kat daha artabiliyormuş. Tabi buradaki en önemli nokta; doğru mantarı yöntemine uygun olarak toplamak ve satışa sunana kadar sağlıklı bir şekilde saklamak…


Jilber Barutçiyan mantar eğitimlerini Bemettour aracılığıyla veriyor. Ben kendileriyle bilgi almak görüştüm. Şu an eğitim verilmediğini yeni sezon tarihlerinin ise henüz belli olmadığını ama  Google’daki “Mantar Dostu Mail Grubu”’na üye olmamı, oradan gerçekleşecek tüm tur ve organizasyonları takip edebileceğimi söylediler.

Mantar Dostu Google Mail Grubu: http://groups.google.com.tr/group/mantardostu
ÖNEMLİ EKLEME: Bugün Bemettour’dan Sayın Gülşen Kot yeni bir haber verdi.” 30 Ocak tarihinde saat 10:00 ‘da Zeytinburnu Botanik Bahçesi ‘nde Jilber Bey tarafından Mantarlar Dünyasına Giriş sunumu yapılacaktır. Katılım ücretsizdir. Katılmak isterseniz aşağıdaki linkten kaydınızı yaptırabilirsiniz.”
Detaylar İçin: http://www.ztbb.org/mantarlar.aspx

Ayrıca Jilber Barutçiyan’ın Uzman TV’deki videolarını da buldum, orada iletişim için e-posta  adresi de mevcut(jilber.myco@gmail.com) ve, aşağıya yararlandığım tüm diğer kaynaklarla birlikte ekliyorum, onlardan daha geniş bilgi edinebilirsiniz:

http://www.uzmantv.com/uzman/mantar-uzmani-jilber-barutciyan

http://www.timeoutistanbul.com/s76234/yemeicme/mantar_avi

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/13546304.asp?R_N_D=930722

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=18102

Bemettour Tel: 216 467 83 66  ve 533 325 87 79 (İbrahim Bey)

E-Posta: info@bemettour.comKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

1 Yorum: Mantar Toplayarak Nasıl Para Kazanılır?

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*