23 Mayıs 2022

Embryonix Girişimci Destekleri ve Kendi İşini Kurma Rehberi

GİRİŞİMCİLİK DESTEKLERİ

Embryonix, girişimci fikirlere destek verme amacıyla İzmir Ekonomi Üniversitesi bünyesinde kurulmuş bir Limited Şirket. Embryonix kavramı ise, embryo sozcüğünden gelmekte olup birim, bebek işletmelerin gerçek iş hayatına hazırlanmasında görev alıyor.

Embryonix’le ilgili sosyal medyada haberlere rastlıyordum ama daha önce detaylı incelememiştim. Geçenlerde web sitelerini incelediğimde, iş kurmak isteyen girişimci adaylarına yönelik “Kendi İşini Kurma Rehberi” isimli kitapçığı bastırdıklarını gördüm ve kitaba nasıl ulaşabileceğimiz ile ilgili kendileriyle irtibata geçtim. Girişimcilikle ilgili kaynakların hala yeterli olmadığını düşününce, bu kitapçığın girişimciler için önemi daha da artıyor.

Embryonix’in Birim Koordinatörü Taylan Demirkaya. Kendisi aynı zamanda İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi ve hem çalışmaları hem de iş kurma rehberi ilgili merak ettiğim konularda beni bilgilendirerek çok yardımcı oldu. Embryonix’le ilgili sizin sormak istediğiniz konular olursa, web sitesi üzerinden kendisiyle rahatlıkla iletişime geçebileceğinizi ve elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağını da belirtti.

* Embryonix’e başvurmak için yaş ya da eğitim sınırı var mı, okulunuzun öğrencisi olmak şart mı ve sadece İzmir’deki girişimciler mi başvurabiliyor?

Taylan Demirkaya: Başvuruları değerlendirirken herhangi bir yaş, cinsiyet veya üniversite öğrencisi/mezunu sınırımız yok. Bize gelen Girişimciler daha çok fiziksel olarak İzmir’de olurlarsa daha kolay projelerini geliştirebiliriz ama bu bir zorunluluk değil.

* Projeleri seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Sadece internet alanındaki projeleri mi destekliyorsunuz?

Taylan Demirkaya: Sadece Internet projelerini değerlendirmiyoruz. En çok değerlendirdiğimiz ve en rahat yapabildiğimiz onlar ancak yine de başka projeler için de değerlendirme yapıyoruz.

Ancak o projelerin şu özelliklere sahip olması gerekiyor:

– Yeni bir ürün olacak.

– Yeni bir iş modeli olacak.

– Var olan bir ürüne yeni bir özellik getirecek.

– Pazarı olacak.

– Sürdürülebilir olacak.

– Gelir modeli olacak.

Örneğin; araba yıkama, Playstation cafe açma, iddaa bayi açma, köfteci, kahvaltıcı gibi projeleri değerlendirmiyoruz.

Verdiğimiz en önemli destek; iş fikrinin işe dönmesi için danışmanlık desteği (20 den fazla teknik mentorumuz var), eğitim desteği de bunun yanında tabi ki…Embryonix doğrudan bir finansman şirketi değildir ancak bazı projeler için ofis ve ofis araç gereçleri ve çok ufak finansman ihtiyaçlarını da karşılıyoruz.

Kuluçkaya alınan projeye 12 ay boyunca;

– Fiziksel alan(eğer uygun bulunursa)
– PC, Hosting, kırtasiye masa
– Yıllık 3000-5000 TL arası ilgili ihtiyaçlar için fon sağlanabiliyor.

Peki Embryonix madem bir şirket, o zaman girişimciye verdiği desteklerin bedeli nedir?

Embryonix’de kuluçkaya girmiş olan projelerde herhangi bir ücret veya benzeri bir karşılık talep edilmemektedir. Proje başarılı bir şekilde yatırım aldığında projenin kuluçkadaki ömrü boyunca yapılan giderler yatırım ya da hibe üzerinden tahsil edilir. Bununla birlikte yeni kurulan şirkete ya da oluşuma Embryonix verdiği bütün destekleri sürdürmesi karşılığında %5 ortak olur. Bu ortaklığın sebebi karını arttırmak değil, yeni gelen girişimcileri ve faaliyetlerini desteklemektir.

Embryonix’in mentorleri ya da girişimcilik koçları arasında çok değerli akademisyenler yer alıyor, yani projenizin sadece parasal olarak değil fikirsel olarak da desteklenmesi ve yönlendirilmesi için çok değerli bir kaynağa sahip oluyorsunuz, bu da kuracağınız işin değerinin artması için önemli bir etken.

Kendi İşini Kurma Rehberi ise; başlangıçta sadece 500 adet basılmıştı ve yarısı İzmir’de yarısı da İstanbul Endeavor Yayınları tarafından ücretsiz olarak ilgilenenlere verilecekti. Daha sonra ise bu rehberi ilgilenen herkesle paylaşmaya karar vermişler, rehber artık Embryonix’in web sitesi üzerinden yine ücretsiz olarak pdf dosyası formatında indirilebiliyor ki bu da girişimciler için başka bir güzel haber…

Ek olarak; Taylan Demirkaya’nın da, Türkiye’den ve dünyadan girişimcilikle ilgili yazılarını ve tavsiyelerini paylaştığı, içerik açısından çok nitelikli bir blogu var, ilgilenen arkadaşlarımıza göz gezdirmelerini tavsiye ederim.

Embryonix: www.yenifikiryenihayat.com

Embryonix Blog: embryonix.blogspot.com

Taylan Demirkaya: taylandemirkaya.netKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*