20 Mayıs 2022

Sizi kim biliyor, kim tanıyor, kim ciddiye alıyor?

KİŞİSEL GELİŞİM VE GİRİŞİMCİLİK

Evinizdesiniz. Muhteşem yemekler yapıyorsunuz, şiirler yazıyorsunuz, resimler, maketler yapıyorsunuz, nefis elbiseler dikiyorsunuz, kazaklar örüyorsunuz, saç kesiyorsunuz, gelin çiçeği yapıyorsunuz vs… Bunları yapan kimbilir ne kadar çok kadın var. Peki onları kim biliyor, kim tanıyor, yaptıkları işleri kimler talep ediyor, kimler para ödüyor?

Yaptığınız bu işlere biçtiğiniz değerle size verilen değer aynı mı? Aldığınız rakamı hak ediyor musunuz? Başkalarının aldığı rakamlar nedir? Onlar nasıl alıyor? İşinizin değerini neye göre belirliyorsunuz, belirlediğiniz rakamlar piyasa ile orantılı mı, neye göre orantılı?

Farklı bir şeyler yapmayı denediniz mi? Farklı şeyler nedir, neler olabilir?

Evinize bir şeyler alırken en çok nelere dikkat edersiniz. Seçimlerinizde fiyatın önemi nedir? Aldığınız markaları nasıl seçiyorsunuz, onları nerden biliyorsunuz, kimden duydunuz?

Sizin yeteneklerinizi kim biliyor, kim takdir ediyor ve neden etsin ya da etmesin?

Kitap okuyor musunuz? Yapmayı düşündüğünüz iş alanlarında kimler neler yapıyor bakıyor musunuz? Gelişmeleri takip ediyor musunuz, öğrenmeye çalışıyor musunuz, öğrenene kadar yola devam ediyor musunuz? Kazananların, sonuca ulaşanların ısrarla ve kendini geliştirerek, sürekli öğrenerek, sabırla, azimle başardığını, kolay olmadığını zaten bildiklerini ama risk aldıklarını biliyor musunuz? Başlamadan korkanlardan mısınız?

Evet, risk… Girişimcilik risk almaktır biraz da… Risk alanlar da sizin benim gibi insanlardır. Risk nedir? Bir yandan bir sürü şeyden ve elimizde olmayan nedenlerden şikayet ederken bir yandan da yapanların nasıl yaptığına bakıyor muyuz? Onlardan farkımız ne? Korkularımızın ne kadarı aslında gerçekten anlamlı, ne kadarı anlamsız?

Evet, kadınlar olarak belki başarmak için daha çok çalışmak zorundayız ama gene de başarabiliriz. Peki sevgili hanımlar, birbirimize ne kadar yardımcı oluyoruz, bilgimizi paylaşıyoruz? Kimlere yardım ettiniz? Yardım isteyebiliyor musunuz? İnsanın  başkalarından önce kendine samimi olabilmesi önemli. Kendinize ne kadar samimisiniz? Başkalarına ne kadar samimisiniz?

Çözüm aradınız, buldunuz ve çözdünüz mü? Çözene kadar uğraştınız mı?

Hayatın her anında, yaptığınız seçimlerin farkında mısınız? Seçimlerinizi bilinçli mi yapıyorsunuz?

Ne istiyorsunuz?

Sizi kim biliyor, kim tanıyor, kim ciddiye alıyor?

Siz kimleri biliyor, kimleri tanıyor, kimleri ciddiye alıyorsunuz?

Siz kendinizi biliyor, tanıyor ve ciddiye alıyor musunuz?

Hala ne duruyorsunuz?

Sizi aslında ne tutuyor?Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*