23 Mayıs 2022

Kalkınma Adına Bir Umut: Farsak projesi

Adana Feke BELDESİ'NDEN MÜTHİŞ BİR TARIMSAL KALKINMA PROJESİ

 

Bu projeyi geç de olsa fark ettiğim için sevinçliyim. Sevgili Tuncer Gültang’ın öncü olduğu bu projenin yayılarak artan pozitif etkilerini görünce hem şu an hem de gelecek adına çok mutlu oldum.

 

Farsak Projesi; Adana’nın Feke Beldesi Köylü Kalkınma Projesi.

Aynı zamanda; “sermaye kaynağına dayanmayan ve bir yerlerden hibe alınarak oluşturulmayan ilk denge projesi.” Şu ana kadar kahve, şampuan, sabun ve doğal gıda, Yumurtabank üretimi uygulamaya geçirilmiş ve istikrarlı bir şekilde ilerliyor.

 

Projenin amacı, çok insani bir şekilde tanımlanmış:

“Farsak projesinin amacı ahlaki değerleri yüksek bir toplum, insanın temel ihtiyacı olan barınak, yiyecek içecek, üremek, güven içinde yaşamak ve bilgidir. Projenin kaynağı; insan, toprak, su, genleri oynanmamış doğal tohum, doğanın insanlara sunduğu ürün ve hayvan varlığımızdır.”

UFRAD (Türkiye Franchising Derneği) de, kendi tarihinde ilk kez, böyle bir projeyi desteklemek için karar almış ve Farsak Projesi’nin bir marka olarak dünyaya tanıtma çalışmalarına başlamış.


Projenin felsefesi ise; “Köylü kalkınmadan ülke kalkınmaz.” Bu söz bana tabi ki Atatürk’ün “Köylü milletin efendisidir” sözünü hatırlattı. Bu sözden temellendirilmiş birçok yazı bulacaksınız web sayfalarında, hatta çok daha fazlasını…

 

Böyle kalkınmacı, ekonomik sistemlerin dinamiğini çözmüş ve bunların hem içinde hem de dışında kendi dinamiğini oluşturmuş, projelerini yapmış, hayata geçirmiş ve geçirmeye devam eden, projeye dahil olmuş insanlara sürekli hem teknik hem de hayata dair bilgiler aktaran, onları yükselten, yücelten, ortaklık kültürünü aşılayan güzel insanlara içtenlikle başarılar diliyorum.

 

Farsak Projesi’nin web sitesinden projeye dair tüm detayları okuyabilirsiniz, orada her şeyden önce en çok ihtiyacınız olan şeyi bulacaksınız : Umut.

www.farsakprojesi.comKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*