16 Mayıs 2022

Maltız Köfte Franchise Veriyor

Maltız Köfte Restoranları Franchise ücreti ve koşulları

Gıda sektörü, 2009 yılı içerisinde krizden en az etkilenen sektör olması nedeniyle girişimcilerin yoğun ilgisiyle karşı karşıya kaldı. Cebinde yatırım için yeterli miktarda bütçesi olan girişimciler, sektörde kâr marjı yüksek markaların kapısını aşındırıyor. Bunlardan biri de Maltız Köfte…

Maltız’ın kurucusu Yüksel Kırcı, 1972 yılında ilk restoranını İstanbul Yakacık’ta açmış, daha sonraları İstanbul’un çeşitli semtlerinde adından söz edilir işletmelerin başarılı ismi olmuş. Maltız markasının oluşumu ise 1994 yılında Yüksel Kırcı’nın Güzelce semtiyle ilgilenmesiyle başlamış. İstanbul’a uzak gibi görünen fakat İstanbul’un banliyösü sayılabilecek yakınlıkta bir başka gelişmiş merkezin olmadığını fark eden Kırcı, 1994 yılında Büyükçekmece Güzelce’de Maltız’ı faaliyete geçirmiş ve kısa sürede beğenilen bir restoran haline gelmiş.
Lokantacılık sektöründe uzun yıllar başarılı işletmeler içinde yer alan Yüksel Kırcı, özellikle et konusundaki uzmanlığını 1994 yılından bu yana Maltız’da gösteriyor. Günlük 1 ton köfte üretim hacmi bulunan Maltız Köfte’de etler gıda mühendisleri tarafından özenle seçiliyor ve işleniyor.

Maltız Köfte adıyla franchise sistemi ile yayılmaya karar veren Kırcı, Büyükçekmece Güzelce’deki restoranlarıyla başlayan hikâyesini bugün Beylikdüzü ve Bahçeşehir’deki franchise şubeleriyle devam ettiriyor. Kırcı, sırasıyla İstanbul ardından da Türkiye genelinde ve son adım olarak yurt dışında franchisingler vermeye hazırlanıyor.


Hedef 20 şube

Bu yıl içerisinde iki franchise şubesi açılan Maltız, zincirini büyütmek için yatırımcıları bekliyor. 2009 ve 2010’un ilk yarısında İstanbul’un diğer ilçelerinde şubeleşmeyi planlayan Maltız için 2010 hedefi, tüm Türkiye’de 20 şubeye ulaşmak. Franchising için uygun olan mekanlar, 80 ile120 metrekare arasında, araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu cadde üzeri ve bahçe katları ya da alışveriş merkezleri olarak ifade ediliyor. Maltız Köfte’nin isim hakkı, 20 bin dolar. İsim hakkı dışında kalan dükkân yatırım maliyeti ise 80 bin ile 100 bin TL arasında değişiyor. Kâr marjının ise yüzde 30 civarında olduğu ifade ediliyor. Aylık 45 bin TL ciro elde edilebileceğini söyleyen Kırcı, “Minimum ortalama bin 500 TL günlük cirosu bulunan bir işletmenin aylık cirosu 45 bin TL civarındadır. Bunun yaklaşık 30 bin TL’si masraflarını karşılar, bu şekilde işleyen bir işletmeden yaklaşık 15 bin TL civarında kâr elde edilebilir. Bu rakam lokasyon, metrakare gibi birçok faktörle bağlantılı olarak değişiklik  gösterir” diyor.

Kaynaklar:

www.ekonomist.com.trKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*