09 Ağustos 2022

Yaz İçin İş Fikirleri: Franchise Veren Dondurma Firmaları

GİRİŞİMCİLİK VE YENİ İŞ FİKİRLERİ

Dondurmayla ilgili işlerle pek ilgilenmemiştim ama, geçen akşam ailece ve birkaç misafirimizle birlikte dolaşırken dondurma almaya karar verdik, sıraya girdik ve dondurmamızı aldık. O sırada kuyruğu inceleme fırsatı buldum ve kendi kendime bir ciro hesabına giriştim. Daha sonra birkaç dondurmacıyı daha inceledim. Fark ettim ki doğru konumlandırılmış, lezzeti ve kalitesi iyi bir dondurma dükkanı, özellikle sezonda gayet güzel para kazanıyor.

Yazılanlara göre Türkiye’de dondurma pazarı %9 büyümüş. Dondurma tüketimi ise; kişi başına 2,5 litreye ve dondurma pazarı da 800 Milyon Euro’luk bir rakama ulaşmış. Böylece dondurma için franchising fikrinin yazlık mekanlar, sıcak bölgeler için çok iyi bir iş fikri olduğuna ve dondurma ile ilgili bayilik alabileceğiniz birkaç firmadan bahsetmenin iyi olacağını düşündüm.

Kafedo

Kafedo; Kahramanmaraş merkezli, 1956’dan beri hizmet veren Ferah Dondurma’nın franchising dondurma kafe markası. Ferah Dondurma hem yurtiçinde Kafedo markasıyla dondurma kafeler olarak hizmet veriyor hem de yurtdışında Kore, Ortadoğu ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ihracat yapıyor.

Kafedo kafeleri; dondurma, çikolata ve yermek konseptiyle hizmet veriyorlar. Tüm Türkiye genelinde bayilik veriyorlar. Franchising vermek için, alışveriş merkezleri ve işlek caddelerde 100-150 metrekare arası dükkanlar tercih ediliyor. Franchise alanlara personel eğitimi, ürün ve gerekli araç gereç desteği sağlanıyor.

Ferah Dondurma; Franchise almak isteyenlerde , işinin başında duracak ve işi iyi takip edecek girişimci özelliklerini arıyor.

Franchise yatırım maliyeti ise; metrekare başına 1250-1500 Dolar arası değişiyor. Yani 100 metrekarelik bir dükkanın yatırım maliyeti; 125.00-150.000 Dolar arası. Kar marjının ortalamada %40-300 arasında değiştiğini belirtmişler.

Aylık Ciro Hedefleri ise 150.000 TL. (Yaklaşık 95.00 Dolar). Bu hedefe göre nerdeyse 2 Ay gibi rekor bir sürede yapılan yatırımı amorti etme söz konusu, oldukça iddialı görünüyorlar.

Kafedo Franchise Başvuru Telefonu: (344) 225 03 03

www.edo.com.tr/kafedo/franchising.asp

Romma

Romma, Türkiye genelinde, dondurma kioskları için, işine zaman ayırabilecek girişimci bayilerini arıyor. Bayilere yer seçimi konusunda danışmanlık, personel ve ürün eğitimi, reklam/tanıtım desteği sağlanıyor.

Romma Kioskları için en uygun yerler, alışveriş merkezleri ve ana caddeler üzerinde yoğun yaya trafiğinin olduğu, dondurma tüketiminin sağlanabileceği bölgeler olarak belirlenmiş.

Bayilik yatırım ücretleri, kioskların bulunduğu yere ve özelliklerine göre 30.000 – 60.000 TL. arasında değişiyor. Romma’nın ciro hedefi de iddialı, aylık 20.000 – 60.000 TL. arası ciro hedefliyorlar. Net kar marjı ise; %50-80 arasında değişiyor.

Romma Merkez ve Fabrika

Adres: IPM Bergama Yolu Üzeri. No:138 Dikili – İZMİR

Telefon: (232) 671 50 25

Roma İstanbul Ofisi

Adres: ADM Concepta Plaza. B-Blok. Kat: 11 No:46 Beylikdüzü – İSTANBUL

Telefon: (212) 852 19 69

www.romma.com.trKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*