20 Mayıs 2022

KEDV – MAYA Kadın Girişimci Mikro Kredi Destekleri

GİRİŞİMCİLİK DESTEKLERİ, HİBE VE KREDİLER

KEDV (Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı), MAYA programı çerçevesinde emeklerini değerlendirmek isteyen girişimci kadınlara mikro kredi desteği veriyor. Şu anda İstanbul ve Kocaeli’de birer şubeleri bulunuyor, en kısa zamanda ise Sakarya ve Düzce’de şube açmayı planlıyorlar.

Herhangi bir alanda girişimcilik hedefi bulunan kadınlara; ilk seferde 100 TL ile 2 bin TL arasında değişen nakit destek veriliyor. Kredinin aksatılmadan; düzenli olarak geri ödenmesi halinde,  kadın girişimci bir sonraki seferde daha yüksek miktarda kredi çekebiliyor. Geri ödeme faizi gayet düşük. Kredi işlemi sırasında  yüzde 3 masraf alınıyor.

MAYA Hakkında:

MAYA Haziran 2002’de Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın (KEDV) bir iktisadi işletmesi olarak kurulmuştur. Amacı, küçük çaplı bir iş yapmakta olan dar gelirli kadınlara, bu işlerini geliştirebilmeleri ve ekonomik hayata aktif olarak katılabilmeleri için küçük miktarlarda borç para vermektir. Maya Türkiye’nin ilk mikro kredi kurumudur. Merkezi İstanbul’da olan MAYA, operasyonlarına 1999 depreminden en çok etkilenen illerimizden biri olan Kocaeli’nde başlamış, Kocaeli’nde ilk kredileri Ağustos 2002’de, İstanbul’da Haziran 2003’te, Düzce’de Ağustos 2004’te, Sakarya’da da Kasım 2005’te vermiştir. 31 Aralık 2008 itibariyle toplam 1585 aktif üyesi vardır. Bugüne kadar toplam 8497 adet kredi verilmiştir. Verilen kredilerin toplam meblağı 7 milyon TL’yi geçmiştir.

MAYA Borç Verme Sistemi

MAYA, ekonomik olarak aktif olan ancak bankaların talep ettiği koşulları ve teminatları sağlayamadığı için finansal hizmetlere ulaşamayan dar gelirli kadınları hedeflemektedir. Bu sebeple geleneksel teminat sisteminin yerine kadınlar arasındaki dayanışmanın temel alındığı “Dayanışma Grupları”na kredi vermektedir. Her üyenin kendi borcuyla beraber diğer üyelerin borcundan da sorumlu olduğu bu Dayanışma Grupları, hem Maya’ya bir tür sosyal teminat sağlayarak riskini azaltır, hem de kadınların sorunlarını paylaşmaları ve birbirlerine destek olmaları için bir zemin sağlayarak toplum içindeki dayanışmayı güçlendirir. Maya’nın kredilerinin koşulları şu şekildedir: Krediler 3-10 kadından oluşan Dayanışma Grupları’na verilmektedir. İlk kredi meblağı en az 100, en fazla 900 YTL’dir. Krediler 3-12 ay vadelidir ve ödemeler aylık olarak yapılmaktadır. Maya’nın sürdürülebilirliğini sağlayacak, gerçekçi bir faiz oranı uygulanmaktadır. Dayanışma Grubu’nun her üyesi kredi almadan önce talep ettiği kredinin %10’unu grubun ortak tasarruf hesabına yatırmaktadır. Krediden yararlananlar istedikleri takdirde tekrar kredi alabileceklerdir. Kredi miktarı tekrar kredilerde %25’i bulan düzeyde artar. Maya, üyelerinden gelen talepler sonucunda, teminat gösterebilen kişiler için bireysel iş geliştirme kredileri, iş kurmak isteyen kişiler için iş kurma kredileri, düzenli ödeme yapan üyeleri için de eğitim, sağlık, fatura ödemeleri gibi acil giderler için ihtiyaç kredileri vermektedir.

MAYA’nın merkezi İstanbul’da bulunuyor. Ayrıca Kocaeli’nde de bir şubesi var. Mikro Kredi almak isteyen kadınlarımız, kendilerine aşağıdaki iletişim bilgilerinden ulaşabilirler.

KEDV MAYA Facebook: www.facebook.com/group.php?gid=44991913323

KEDV-MAYA Mikro Ekonomik Destek İşletmesi Merkez

Adres: Bekar Sokak. No:17 Beyoğlu-İSTANBUL

Telefon: (212) 292 26 72

E-Posta: maya@kedv.org.tr

KEDV-MAYA Kocaeli Mikro Kredi Şubesi

Adres: Soydan İş Merkezi. KOCAELİ

Telefon: (262) 323 45 16

www.kedv.org.trKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

3 Yorum: KEDV – MAYA Kadın Girişimci Mikro Kredi Destekleri

  1. benim evde sanayi makinalarım var promosyon çantalar dikiyorum kredi testeğine ihtiyacım var benimle irtibata keçerseniz sevinirim

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*