23 Mayıs 2022

Dünyanın En Zengin Kadınları ve Trendler

Dün, şurada da okuyabileceğiniz bir yazı yayınlandı. Benim en çok dikkatimi çekense, Dünyanın En Zengin Kadınları listesinin ilk 20 sırasında bulunan 11 Çinli kadının, servetlerini kendi oluşturduklarıydı. Ayrıca Oprah Winfrey’de zengin bir aileden gelmiyor, Harry Potter serisi Yazarı J.K. Rowling’in ise kitap yazmaya başlama nedeni, bir zamanlar çocuklarına yiyecek bile alamayacak duruma gelmesiymiş, bunu okuduğumda çok şaşırmıştım, annelik duygusu kadınlara bazen inanılmaz bir güç veriyor ve başarıyı getirebiliyor. Hatta şu anda Türkiye’de, alanında oldukça başarılı bir danışmanlık şirketi var ve tüm personelini anne olan kadınlardan seçiyorlar, nedenini ise anne ve kadın olmanın, kişiyi çok daha yaratıcı, güçlü, çözüm odaklı, sorumluluk sahibi, empatik  ve çok yönlü yapması olarak açıklıyorlar.

İkinci dikkatimi çeken şey ise; bu zengin kadınların iş yaptıkları sektörler… Bu kadınların gelirleri, ağırlıklı olarak üretim yapmaktan, sanayiden geçiyor. Ekolojik  sektörler artık kendini daha hissettirir oldu, hazır giyim markaları hala kazandırıyor, keza televizyon sektörü de öyle, kitap sektörü ise eğer aynı zamanda film yapılmayı düşündürtecek nitelikte kitap yazdıysanız gerçekten iyi rakamlar kazandırabilir.

Çeşitli dönemlerde yayınlanan “çok kazananlar” türü listeler,
aynı zamanda iş yapan sektörlerle ilgili de bize ipuçları verebilir. Ama sonuçta her şey, sizin işleri nasıl yürüttüğünüzle ilgilidir. Hiçbir sektör kolay değildir, hatta kendi özgün sektörünüzü yaratmış olsanız bile… Bu yüzden birinin ne kadar kazandığına bakarken dikkat edilmesi gereken asıl şey; o insanların iş yapma  tarzları, hayata bakışları, bilgi birikimleri, yöneticilik özellikleridir. Bunları birlikte değerlendirdiğinizde çok daha sağlıklı fikirlere ulaşırsınız ve yol haritanızı daha iyi çizersiniz.

Yol haritanız, hedefiniz çok önemli.

Montaigne’in de dediği gibi:
“Gideceği limanı bilmeyene, hiçbir rüzgardan hayır gelmez.”

İlgilenebileceğiniz Yazılar:

Türkiye’nin En Zengin Kadınları:  http://bit.ly/doXXxEKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*