18 Ocak 2022

Girişimcilikte Proje Yönetimi

girişimcilere tavsiyeler

Kendini Girişimci olarak adlandıran veya adlandırmak isteyenlerin büyük bir kısmının en kötü özelliğidir: “Sabırsızlık”

Girişiminiz; sizin ihtiyaçlarınızla, aciliyetlerinizle, hırslarınızla, gösterişinizle, umutlarınızla  ilgilenmez. Girişiminiz, kendisine verilen doğru emekle kendi “gelişim”ine bakar. Çünkü “Girişimcilik”, giriş ve sonuçtan ibaret değildir.

İş fikri seçimi çok önemlidir, eğer fikre layık bir hacim kazandırabiliyorsanız…

Inventures Yatırım Müdürü Ari Bencuya da, İnveon’daki röportajında şöyle söylemiş: “Türkiye’nin internet sektöründe patlama yaşatabilecek kilit bileşenin hala eksik olduğunu düşünmekteyim: yüksek kaliteli ve yetenekli girişimci kadrosu. Girişimcilik heyecanı internet sektöründe de mevcuttur ama henüz kendini dünya çapında yatırımcıların dikkatini çekecek yüksek kaliteli girişimciliğe dönüştürememiştir.”

Bir şeyler hemen başlasın ve hemen sonuca ulaşsın istiyoruz. Oysa her girişimin bir gelişme süreci vardır ve sonucu bu gelişme süreci belirler. Ya da gelişemeyip çuvallama sürecini.

Linked In geçen ay girişimci profilleri üzerinden bir araştırma yaptı ve sonuçlarını açıkladı. Buna göre;

*Girişimcilerin %40’ı ilk işlerini 30-39,

*%34’ü 20-29,

* %20’si 40-49 yaşlarında,

* %5’i ise 50 yaşın üzerinde kuruyor.

* 20 yaşın altında ilk işini kuran girişimci oranı ise sadece %1.

Bu şekilde bakıldığında, özellikle genç girişimci adayları için girişimcilik rakamları göze hoş görünebilir ama kurulan işlerin ne kadar ayakta kaldığı ile ilgili rakamlar maalesef aynı hoşlukta görünmüyor. Buradaki araştırmada görebileceğiniz gibi; yeni kurulan şirketlerin başarısızlık oranı %71. Yani, yeni kurulan şirketlerden sadece 1 tanesi 10 yıl içerisinde ayakta kalabiliyor, diğerleri kapanıyor.

Dikkatli incelediğinizde başarılı olmuş neredeyse her girişimin, proje aşamalarına uygun , sistemli bir şekilde ilerlediğini görebilirsiniz. Ve her girişim aynı zamanda iyi bir yönetim gerektirir. Proje yönetimi ile ilgili genel bilgilere; buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Yukarıda daha önce lafı geçen; “Yüksek Kaliteli+Yüksek Yetenekli Girişimci Kadrosu=Yüksek Kaliteli Girişimcilik” formülündeki “yüksek kalite” sabırlı olmayı, çalışkanlığı ve iş disiplinini de içerir.

Standart olarak, yeni kurulan bir işin yapılan yatırımlar ve verilen emeklerden sonra kar etmeye başlaması ortalama olarak 24 ayı bulur. Standartlar böyleyken, riski daha yüksek olan girişimcilikte, girişimcilerin göze çarpan sabırsızlığı tuhaf bir tezat oluşturuyor.

Holdingler veya markalar ya da çok tutulan girişimler, bir günde bulundukları yere gelmediler. Hepsinin arkasında disiplinli bir çalışma sistemi mevcut. İnsanlar senelerce, senelerdir çalışıyorlar. Çünkü bir işi sadece yapmak/kurmak yeterli değildir, onu belli bir yere çıkarmak ve orada tutmak da marifettir. Bu yüzden, “Girişimcilikte Proje Yönetimi” çok önemlidir.

Girişimin gelişme süreci, aynı zamanda girişimcinin de gelişme sürecidir. Siz nasılsanız, işinize onu yansıtırsınız.

Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*