20 Mayıs 2022

Yeni Bir Meslek: Arabuluculuk

ARABULUCULUK MESLEĞİ NEDİR? NASIL YAPILIR?

Şu anda Meclis gündeminde bulunan  Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu tasarısı yeni bir meslek yarattı.

Arabuluculuk(İngilizcede Mediator), adı üzerinde ara bulan kişi ama kimine göre Mahkemesiz Adalet Projesi kimine göre Modern Kadılık, resmi olarak ise; Uyuşmazlıklara Alternatif Çözüm ( ADR- Alternative Dispute Resolution) yöntemidir. Tarafların aralarındaki uyuşmazlıklara mahkemeye gitmeden ya da mahkemenin yönlendirmeleriyle çözüm üretmede kullanılabilecek en etkili yöntemdir. Bu yöntem aynı zamanda sayısız davanın arasında sıkışmış olan mahkemelerin üzerindeki yükün azaltılmasında da oldukça etkili olacak görünüyor. Ayrıca Arabulucuk spor ortamlarında, okullarda, işyerlerinde, aile arasında ve daha birçok alanda uygulanabiliyor…

Yalnız bu konuda da, ironik bir şekilde anlaşmazlık söz konusu ve ara nasıl bulunacak ben de merak ediyorum. Çeşitli kurumların mevcuttaki eğitimlerine göre arabulucu olmak için; 4 yıllık lisans eğitimi veren bir üniversiteden mezun olmak, Arabuluculuk eğitimini tamamlamak ve devletin yaptığı sınavdan geçtikten sonra Arabulucu olunabiliyor ama anladığım kadarıyla hukukçulardan buna itiraz edenler oldukça fazla ve arabulucuların Hukuk Fakültesi mezunu kişilerden oluşması gerektiğini savunuyorlar.  Biz de tasarının Meclis’ten nasıl çıkacağını bekliyoruz.

Tüm bunların ortasında bir yandan da  8 Aralık 2009’da Konya’da Türkiye’nin İlk Arabuluculuk Kongresi düzenleniyor. Konya Ticaret Odası son zamanlarda oldukça atakta ve bir çok projeye ardı ardına imza atıyor, Arabuluculuk Kongresini ise, Konya Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (Abigem) ve L’accademia Arete ile birlikte düzenliyor. Kongrede Hem Arabuluculuk Kanun Tasarısı ile ilgili görüşler belirtilecek hem de katılımcılara Arabuluculuk hakkında detaylı bilgiler verilecek. 8 Aralık 2009 Salı günü Konya Ticaret Odası Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek konferansa isteyen herkes katılabilecek.

Ayrıca Kongre’nin düzenleyenlerden L’accademia Arete, Deniz Kite yönetiminde Ocak 2010 da İstanbul, Konya, Adana ve Ankara’da  Arabuluculuk Eğitimleri’ne başlıyor. Bilgi için kendilerine  om_konya@abigem.net adreslerinden ulaşabilirsiniz. Aslında  ben kendilerinden buraya yazmak için e-posta ile detaylı bilgi istedim ama sanırım kongrenin yoğunluğundan hemen dönememiş olabilirler, kongre bitiminden sonra kendilerine daha rahat ulaşabileceğinizi düşünüyorum. Ayrıca web sayfalarındaki telefonlardan da kendilerine ulaşabilirsiniz.

Yararlanılan Kaynaklar ve İlgilenenlere Daha Detaylı Bilgi İçin:

http://www.laccademiaarete.com/Contact.asp

http://turkmediatorlerkongresi.wordpress.com/

http://www.kto.org.tr/tr/genel/kto.asp

http://www.cgm.gov.tr/articles.php?category_id=184

http://tr.wikipedia.org/wiki/Arabuluculuk

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_1117.htm

http://www.arabulucu.com/

http://www.arabulucu.com/blog/Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*