09 Ağustos 2022

Halı Yıkama İşi Yapmak

Halı Yıkama İşi; popüler iş fikirlerinden biri.Sonuçta artık yıllar öncesinde olduğu gibi kapı önlerinde, balkonlarda, banyolarda halı yıkama işi bitti. Kadınların daha çok iş dünyasına katılmasıyla ev işlerine zaman bulamaması veya teknolojik gelişmelerle farklı ve halı yıkama makineleri gibi yenilikçi cihazların yapılması ya da hayatımızı kolaylaştırıcı ara iş kollarının ortaya çıkmasıyla birlikte hayatımızda yer almaya başlayan mesleklerden biri: Halı Yıkamacılığı. 

Halı Yıkama İşi Para Kazandırır Mı?

Yaklaşık on yıl önce tüm ülkeye yayılan bu girişimin ilk mimarlarını tebrik etmek gerekir doğrusu. Yapılaşmanın artması, boş alanların azalması, müstakil evlerin neredeyse bitmesiyle o eski ev önünde halı yıkama görüntüleri tarih oldu. Krizi fırsata çeviren girişimciler otomobil yıkadıkları iş yerlerinde halı yıkama işine de başladılar. Güzel getirisi olduğunu gördükten sonra , iş yerlerine halı yıkama parkurları kurmaya, daha entegre ve sistemli şekilde çalışmaya başladılar.

Genelde maliyeti ucuzlatmak için işe başlangıçta beden gücüne dayalı olarak da  yapabileceğiniz Halı Yıkama İşi, meslek sahibi olmayan ve düzenli bir gelir arayışı içinde olan ve sermayesi olmayan ya da az olan girişimciler için güzel bir iş sahası olacaktır. Her ne kadar uzun yıllar önce popüler olmuş olsa da işinizi düzgün yaptığınız sürece kısa sürede adınız duyulur.

Yüksek kira giderleri, iş yeri tadilatı gibi girişimciyi zora sokan bir takım gereksiz giderler yapmak zorunda değilsiniz bu iş için, zira kimse sizin iş yerinize gelmeyecek. Bir araçla halıları toplayacak, yıkayıp tekrar evlere dağıtacaksınız. Sermayenizin büyük kısmı halıları yıkayacağınız makine parkuruna gidecektir. Ancak acele etmeyin, işleriniz yoğunlaşmadan makine parkuruna çok ciddi bir yatırım yapmak zorunda değilsiniz, çünkü makine parkuruna, taleplere beden gücüyle karşılık veremediğiniz yoğunluğa ulaştığınızda ihtiyacınız olacak. Üstelik bu yoğunluğa ulaşsanız bile, basit çalışma sistemi olan bu makineleri işlerinizin azaldığı veya bittiği kış döneminde kendiniz dahi yapabilirsiniz.

Ama bazı hazır satılan halı yıkama makinelerinin çok önemli bir avantajı vardır: Evde Halı Yıkama. Ya da işinizi daha da kurumsallaştırırsanız: İşyerinde Halı Yıkama. Yani; halılarını yıkatmak isteyen müşterinin evine veya işyerine gidersiniz ve makinayla halı yıkama işini orada gerçekleştirip bitirirsiniz. Profesyonel halı yıkama makineleri ile, halıların yıkanması ortalık batmadan, ıslanmadan sağa sola deterjan taşmadan da, gayet temiz bir şekilde yapılabilmektedir.

Araştırdığınız işlerin çoğunda, henüz işe girmeden belirli bir sermayeye ihtiyaç duyarsınız. 2017 yılı düşünüldüğünde; genel geçer asgari ortalama iş kurma sermayesi  50.000TL’dir. Bu sermayenin büyük bir kısmı da ölü yatırım niteliğindedir, kira gideri, dekor, reklam masrafı, tabela gideri gibi kalemler girişimciyi ciddi manada zorlamaktadır. Ancak halı yıkama işi için bu kadar büyük bir sermayeye ihtiyacınız yok. Halıları taşıyacağınız arabayı 15.000TL civarında alabilirsiniz, hatta başlangıçta eski model bir aracı kiralayarak bile başlayabilirsiniz. İş yeri kiranız, bölgenizdeki diğer iş yerlerine göre oldukça düşük olacaktır. İhtiyacınız olan temel malzemeleri de sanayiide kendiniz yaptırabilirsiniz. Halıları yıkayacağınız kaliteli bir makine, kurutma makinesi ve küf oluşumunu engellemek için gün ışığında dinlendirme tezgahı ilk etapta size yeterli olur. Tüm bu malzemeleri giriş seviyesinde bir işletme için 10.000TL’ye temin etmeniz mümkündür.

İş yerinizi hazırladınız, halı yıkama makineleriniz tamam bu noktadan sonra reklam yapmanız gerekiyor. Reklama çok fazla para harcamadan, diğer firmalarla rakam üzerinden rekabete girerek belirli bir müşteri çevresi oluşturabilirsiniz. Eğer özveri göstererek halı yıkama işinizi icra ederseniz, uygun fiyatınız ve kaliteli hizmetinizle adınız dilden dile yayılacaktır.

Unutmayın halı yıkama işinde, müşteri çevrenizin tamamı kadın olur ve kadınlar konuşmayı, birbirine fikir vermeyi severler. Siz uygun fiyatla, kaliteli hizmet vererek; bir süre sonra reklam maliyetinden kurtulacaksınız ve en etkili reklam yollarından birine sahip olacaksınız; olumlu müşteri yorumu! Yeterli müşteri çevresine ulaştıktan sonra, fiyatlarınızı tekrar gözden geçirebilirsiniz. Yıllık gelirinizi göz önüne alarak iş yerinize yeni makineler temin edebilirsiniz.
*Bu yazı DMCA tarafından korumalıdır ve lisanslıdır, kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. DMCA.com Protection StatusKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

4 Yorum: Halı Yıkama İşi Yapmak

  1. Halı yıkama işi yapacaksanız eğer KOSGEB’e katılarak devletten HİBE almaya bakın. Artık bir çok kişi evinde kendi halılarını yıkamıyor. Böyle olunca halı yıkma işinin önü baya uzun süre açık olacaktır. İş doğru pazarlama stratejini yakalayarak müşterileri çekmek.

  2. Merhaba biz Ankara’da 2 arkadaş ortak halı yıkama işine girmeyi düşünüyoruz. Bu işin geliri ve gideri hakkında daha detaylı bilgi alabilir miyiz? Şuan araba için bir masrafımız olmayacak hyundai marka minibüsümüz var araba harici masraflar ne kadar tutar. 2 kişi haricinde başka personele ihtiyaç duyuluyor mu? Birde kışında halı yıkama işi çıkıyor mu? Bunlar hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

  3. Dusuk maliyetli ve pazari genis bir is kolu. Kisa zamanda da yuksek kar getirisi olacaktir. Çevremde yapan bir hanım var, abisiyle birlikte calisiyorlar ve 2 ev gecindiriyorlar bu isten.

  4. Bende halı yıkama işine girmek istiyorum fakat halıların temizliği nasıl yapılacak bir pür noktası var mı bunları nereden öğrenebiliriz. Ayrıca en çok karşılaşılan problemler neler bilmek istiyorum.

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*