13 Temmuz 2024

Alan Adı (Domain) Nedir? Alan Adı Seçimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Internette bir blog veya site açacaksanız, e-ticaret yapmayı düşünüyorsanız, domain alıp satmak ve domain broker olmak istiyorsanız, web üzerinden yapacağınız her işte ve işlemde alan adları (domainler) ile doğal olarak muhatap olursunuz.  Eğer bir  alan adı almaya karar vermiş olan fakat nereden başlayacağını bilmeyenler için bir genel bilgiler rehberi hazırladım.

Alan Adı (Domain) Nedir? Domain alırken nelere dikkat etmeliyiz? Alan adı uzantıları nedir? Alan adımızı neye göre, nasıl seçmeliyiz? Alan adı fiyatları ne kadar? Jenerik domain, Keyword domain, projelik domain ne demek?  vb. sorularının cevabı işte aşağıda…

Alan Adı ( Domain) nedir?

Alan adı; sizin kuracağınız site veya blogun web üzerindek, adresidir. Bu adresi Chrome, Internet Explorer, Firefox gibi tarayıcılardan hangisini kullanıyorsanız, adres çubuğuna yazarsınız ve karşınıza gitmek istediğiniz site çıkar. pembepano.com bu siteye ait alan adının ismidir. Tarayıcınıza yazdığınızda da karşınıza bu site çıkar. Google’a ait olan domain, google.com ‘dur.

Alan Adı / Domain Uzantıları ve Anlamları Nelerdir?

Evrensel Domain Uzantıları Nedir?

Dünya üzerinde en popüler domain uzantısı .com‘dur. Sonra sırasıyla .net, .org, .biz, .info, .co gelir. Bunların dışında onlarca, hatta yeni çıkan uzantılarla birlikte yüzlerce alan adı uzantıları daha var elbette, ama evrensel olarak en çok kullanılanlar bunlar.

Alan Adları (Domainler) Nereden Satın Alınırlar?

.com, .net, .org, .biz, .info ve .co domainler ICANN onaylı domain kayıt firmalarından rahatlıkla, ücreti mukabilinde satın alınabilirler. Google arama motoruna “domain kayıt” yazıp arama yaptığınızda,  yüzlerce alan adı kaydı yapan firma karşınıza çıkacaktır.

.com uzantısının anlamı nedir? Com; İngilizce “Commercial” (Türkçesi: Ticari) kelimesinin kısaltmasıdır. Evrensel uzantılardandır, herhangi bir kısıtlama olmadan dünyanın her yerindeki kişiler tarafından alınabilir, kullanılabilir ve işletilebilir. Web üzerinde en çok satın alınan ve kullanılan alan adı uzantısıdır. Firmalar ve e-ticaret sitelerinin, büyük markaların en çok tercih ettikleri alan adı uzantısı .com‘dur.

.net uzantısının anlamı nedir? Net, İngilizce “Network” (Türkçesi: Ağ, Şebeke) kelimesinin kısaltmasıdır. .com’dan sonra en çok tercih edilen ve kullanılan alan adıdır. .net domainler de, Evrensel uzantılardandır, herhangi bir kısıtlama olmadan dünyanın her yerindeki kişiler tarafından alınabilir, kullanılabilir ve işletilebilir.

.org uzantısının anlamı nedir?: Org, İngilizce “Organization” (Türkçesi: Örgüt, Organizasyon) kelimesinin kısaltmasıdır. Aynı zamanda dernekleri, toplulukları, kulüp, kültürel, sanatsal aktiviteler, kar amacı gütmeyen örgütler, yardım kuruluşları vb. yapılanmaları da kasteder. .com ve .net domainlerinden sonra en çok tercih edilen ve kullanılan alan adıdır. .org domainler, Evrensel uzantılardandır, herhangi bir kısıtlama olmadan dünyanın her yerindeki kişiler tarafından alınabilir, kullanılabilir ve işletilebilir.

.biz uzantısının anlamı nedir?: Biz, İngilizcede “Business” (Türkçesi: İş) kelimesinin kısaltmasıdır. Bu alan adı uzantısı, daha çok iş odaklı, ticari sitelerin kullanımına yönelik hizmete sunulmuştur ve bu alanla kısıtlanmıştır.  .biz domainler , Evrensel uzantılardandır, dünyanın her yerindeki kişiler tarafından alınabilir, kullanılabilir ve işletilebilir.

.info uzantısının anlamı nedir?: Info, İngilizce  “Information” (Türkçesi:Bilgi) kelimesinin kısaltmasıdır. .info domainler de, Evrensel uzantılardandır, herhangi bir kısıtlama olmadan dünyanın her yerindeki kişiler tarafından alınabilir, kullanılabilir ve işletilebilir. Genellikle bilgi, fikir, coğrafi, mekan, bilim, akademik siteler tarafından tercih edilirler.

.co uzantısının anlamı nedir?: Co uzantısı, normalde İngilizce “Colombia” (Türkçe: Kolombiya) ülkesinin kısaltması olarak satışa sunulmuştur. Ama aynı zamanda, İngilizce “Company” (Türkçesi: Şirket, Firma) kelimesinin de kısaltmasıyla aynı olduğu için, beklenenin üzerinde ilgi gördü ve sonradan uluslararası/evrensel satışa da sunuldu. Bunun diğer sebepleri arasında; .com ile ses benzerliği bulunması, kısa olması ve aynı zamanda .com uzantılı sitelere giriş yapmak isteyen bazı internet kullanıcılarının, aceleyle veya dalgınlıkla, sondaki “m” harfini eksik yazarak site ismini “.co” uzantısıyla aramaya çalışması ve o sitelerin bu sebeple ziyaretçilerini kaybetmesi yatıyor. Sırf bu yüzden bir çok firma, marka veya şirket, domain kayıt esnasında ya da sonradan, kendilerine ait alan adının .co uzantısını da satın almaktadır.

Türkçe Alan Adı Uzantıları (.tr domainler) Nedir?

Sonu .tr ile biten domain uzantıları, o alan adının coğrafik olarak Türkiye‘ye ait olduğunu ve oraya yönelik olarak internet üzerinden yayın yaptığını gösterir. .tr uzantılı alan adları ODTÜ’den veya ODTÜ’nün yetkilendirdiği domain kayıt-tescil firmalarından satın alınır. ODTÜ’den doğrudan kendisi  satın almak isteyenler www.nic.tr adresini kullanabilirler.

.tr ile biten alan adı uzantıları :

com.tr
biz.tr
info.tr
org.tr
net.tr
gov.tr
tv.tr
bel.tr
tel.tr
name.tr
gen.tr
web.tr
av.tr
dr.tr
k12.tr
edu.tr
pol.tr
bbs.tr
tsk.tr
kep.tr

Bu domain uzantıları içerisinde genelde bizi en çok ilgilendirenleri; .com.tr , .net.tr, .gen.tr, .web.tr olacaktır. .gen.tr ve .web.tr uzantılı alan adlarını belgesiz olarak satın alabilirsiniz ama .com.tr ve .net.tr uzantılı alan adlarını satın alabilmeniz için ODTÜ‘ye teslim etmeniz gereken belgeler vardır.

“.com.tr” için gerekli belgeler

Aşağıda yer alan resmi belgelerden faaliyet alanınıza uygun olanlardan sadece bir tanesini göndermeniz yeterli olacaktır.

* Ad-soyad.com.tr için, kimlik bilgileri ile birebir uyuşan alan adı başvurularında belge gerekmemektedir. Ancak, kimlik bilgileri ile başvurulan alan adının birebir uyuşmaması ya da Mernis sistemine bağlanırken teknik bir problem oluşması halinde, T.C. kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisi ya da üzerinde T.C. kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanı fotokopisinin yanı sıra T.C. kimlik numarasının bulunduğu bir web sayfasından alınan çıktının fotokopisi,
* Ticari amaçlı tüzel kişilikler ve kuruluşlar için, aşağıdaki üç maddede sözü geçen belgelerden herhangi bir tanesi,
– Ticaret odasından alınmış olan “Faaliyet Belgesi”, “Ticari Sicil Belgesi”, “Oda Sicil Kayıt Sureti” ya da  Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış olan ticaret ünvanı ilanı,
– Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan alınmış “Marka Tescil Belgesi” ya da “Marka Başvuru Belgesi”,
– Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası’ndan alınmış olan “Sicil Tasdiknamesi” ya da “Ticari Sicil Gazetesi”,
* İlgili yerleşim birimine ait portal oluşturmak için, başvuran belediyeler için belediye başkanı imzalı talep yazısı,
* Vakıf, dernek ya da odalar için, “Dernek Tüzüğü”, “Vakıf Senedi” ya da “Kuruluş Kanunu”,
* Otel ve tatil köyleri için, Turizm Bakanlığı’ndan alınmış “Turizm İşletmesi Belgesi”,
* Seyahat acenteleri için, Turizm Bakanlığı’ndan alınmış “Seyahat Acentesi İşletme Belgesi”,
* Dershaneler için, Milli Eğitim Bakanlığı “Özel Öğretim Kurumları Ruhsatnamesi”,
* Televizyon programları için, Kültür Bakanlığı’ndan alınmış “Televizyon Gösterim Belgesi”
* Film adları için, Kültür Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü’nden alınmış kayıt tescil belgesi,
* Sanatçılar için, bağlı bulundukları meslek birliği, dernek ya da odadan(MESAM, SESAM, ÇASOD, vb.) üye kayıt belgesi,
* Özel hastaneler için, Sağlık Bakanlığı’ndan alınmış “Özel Hastane Açılış ve Mesul Müdürlük Ruhsatı”,
* İrtibat büroları için, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü’nden alınmış “İrtibat Bürosu Açılım Belgesi”,
* Yabancı bir kuruluşun Türkiye distribütörlüğünü ya da temsilciliğini yapan kuruluşlar için, başvurulan alan adına ait tescil belgesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra isim sahibi şirketin başvurulan alan adının distribütör ya da temsilci şirket tarafından alınabileceğine dair iznini belgeleyen antetli kağıtları üzerinde, imzalı ve kaşeli yetki belgesi,
* Radyo ve televizyonlar için, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)’ndan alınmış frekans tahsisini bildiren resmi yazı,
* Dergi ve gazeteler için, “derginin/gazetenin aslı” ve “Mevkute Beyannamesi Alındı Belgesi”,
Süresiz yayınlar için, yayının aslı,
* İlaç isimleri için, “Yabancı Tıbbi Müstahzarlar Ruhsatnamesi”,
* Çiftlikler için, bağlı bulunduğu ziraat odasından kayıt belgesi.
* Gemiler için, “Türkiye Cumhuriyeti Gemi Tasdiknamesi”
* Fuarlar için, Resmi Gazetede yayınlanan “Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Fuar Takvimi Tebliği” veya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan alınan “Fuar İzni Yazısı”
* Özel numaralar için, Türk Telekomünikasyon Kurumundan alınan “Özel Servis Numarası Tahsis Belgesi”

“.net.tr” için gerekli belgeler

Aşağıda yer alan belgelerden, faaliyet alanınıza uygun olan bir tanesinin Nic.tr(“.tr” Alan Adları) Yönetimi’ne iletilmesi yeterli olacaktır.

* Telekomünikasyon Kurumu’ndan alınmış “İSS (İnternet Servis Sağlayıcı) Genel İzin Belgesi” (Telekomünikasyon Lisansı),
* Web tabanlı çalışan tüm kişi ya da kuruluşlar için, başvuran kişi ya da kuruluş tarafından başvurunun ayrıntılarını içeren (var olan .com ya da .net uzantılı web sayfalarının adresleri vb.) bir dilekçe (kişi adına yapılan başvurularda ilgili kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte),
* İnternet hizmeti vereceğini beyan ederek “net.tr” uzantısı için başvuran kişi ya da kuruluşlar için, başvurunun ayrıntılarını içeren ve yapılacağı taahhüt edilen web sayfanın yapılmadığının tespiti durumunda, ilgili alan adının silineceğinin kabul edildiğini belirten bir dilekçe (kişi adına yapılan başvurularda ilgili kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi ile birlikte).
– Dilekçe örneği için lütfen tıklayınız.

Jenerik Domain Nedir?

Genelde tek kelimeden oluşan / tekil ve sözlük anlamı olan, ek almamış domainlere, jenerik domain denir.

Örneğin; elma.com bir meyve adıdır, sözlük anlamı vardır ve bu yüzden jenerik domaindir. Ama elmalar.com veya elmasuyu.com jenerik domain değildir.

televizyon.com da keza bir cihaz adıdır, sözlük anlamı vardır, tekildir ve bir jenerik domaindir. televizyoncu.com jenerik domain değildir.

Jenerik domainler; Benzersiz, akılda kalıcılığı, bilinirlikleri, internet üzerinde aranma hacimleri ve potansiyel kazançları/ reklam gelirleri yüksek ve tek oldukları için, alan adları piyasasındaki en değerli ve hele ki .com uzantılıysa bulunması/alınması en zor domainlerdir. Aranma hacimleri ve kelime değeri ne kadar yüksekse, o jenerik domainin .net, .org, .biz, info ve .co uzantıları da o kadar değerlenir.

Jenerik domainler, aynı zamanda kelime aranma hacimleri de olduğu için aynı zamanda keyword domainlerdir.

Keyword Domain Nedir?

Arama motorlarını kullanan kişilerin aradıkları, internet üzerinde belli bir aranma hacmine sahip anlamlı kelime veya kelime gruplarından oluşan alan adlarına, keyword domain denir.

Örneğin; “bayan ayakkabı modelleri” cümlesi, arama motorlarında en çok aranan kelime gruplarından biridir, bu durumda bayanayakkabimodelleri.com keyword bir domaindir.

Yine aynı şekilde, “kurslar” kelimesi de internette çok sık aranan kelimelerdendir, bu sefer .net uzantılı düşünürsek “kurslar.net” alan adı, keyword bir domaindir.

Projelik Domain Nedir?

Adı üzerinde, projeniz için seçtiğiniz/seçeceğiniz domaindir. Projelik domainlerin jenerik veya keyword olması gerekmez, bgksc.com gibi anlamsız bir harf yığını veya bir kelime grubunun baş harflerinden ya da hoşunuza giden, sizin için anlam ifade eden, bir mesaj vermek istediğiniz kelime karışımlarından oluşabilir. Mesela pembepano.com projelik bir domaindir, keyword veya jenerik değildir.

Alan adı seçimi nasıl ve neye göre yapılmalıdır? Hangi alan adını almalıyız?

İşte belki de, alan adı satın alırken en zor olan kısma geldik: Domain seçimi.

Burada, alan adınızı ne amaçla kullanacağınız, seçim yaparken en önemli olan kriterdir.

Neden bir alan adı/domain satın almak istiyorsunuz?

* Blog açmak için; Bu durumda alan adınızın jenerik veya keyword olması büyük önem taşımayabilir, bu da aradığınız domaini boşta bulma ihtimalinizi artırır. Ama söz konusu isim domaini ise o zaman, alan adı bulmanız zorlaşabilir. Mesela ebru.com’u almanız çok zordur ama ebrusoyadi.com gibi isim-soyisim domaini bulmanız nispeten daha kolaydır, tabi aynı isim soyadına sahip biri o alan adını sizden önce almamışsa. Bu durumda .net veya .org uzantılı alan adlarına yönelebilir ya da ebrunungunlugu.com gibi alternatif türetilmiş bir alan adına yönelebilirsiniz. Ya da mavipencere.com gibi size anlamlı bir domain de seçebilirsiniz.

* Firmam/Şirketimi tanıtan web sitesi kurmak için; Firmanızla aynı isimde bir domain alabilirsiniz. Ama bunda da boş alan adı bulma sıkıntıları yaşanabilmektedir. Mesela Demir Emlak ismi, yurt genelinde birçok emlak firmasının ismi olabilir ve doğal olarak, birisi “demiremlak.com”u mutlaka ya kullanmak için veya satmak için almıştır. Bu durumda aynı firma isminin .net, .org veya diğer uzantıları tercih edebilirsiniz. Ya da gerekli belgeleri ODTÜ’ye sunup firmaya ait .com.tr uzantılı alan adını firmanız adına tescil edip satın alabilirsiniz.

* Aranan bir ürünü, ürün grubunu veya hizmeti tanıtmak için; Bu durumda jenerik veya keyword domainler alıp kullanmak sizin için daha avantajlı olur, böylece arama motorlarında daha üst sıralara çıkmak ve hedef kitlenize, daha çok ziyaretçiye ulaşmak daha kolay hale gelir.

* E-ticaret sitesi açıp satış yapmak için; yine jenerik ve keyword domainler avantajlıdır ama alternatif projelik domainler de popüler olmaya ve arama motorlarında yükselmeye  uygun olabilir. Mesela internet üzerinde pet malzemeleri satan bir pet-shop açmak istiyorsunuz ama petshop ismi yıllar  öncesinden “üstelik ingilizce bir isim de olduğundan” alınmıştır, keza mama.com’da öyle… Aynı durum kedimamasi.com veya kopekmamasi.com için de geçerli… Bu durumda alternatif isimlere yönelmeye başlarsınız.

Mesela; petsitesi.com, yenimama.com, paketmama.commamasiparis.com gibi… Bu tarz domainler içerisinde, hedefinize yönelik olan keyword/anahtar kelimenin bir tanesini içerdiklerinden (mama veya pet gibi) ve aynı zamanda marka görünümlü olduklarından ve kulağa hoş geldikleri ve kolay yazıldıklarından avantajlıdır.

Boşta istediğiniz gibi bir alan adı bulamadığınızda ise, hazır domain satışı yapan domain broker (domain tüccarları) olan kişilerden veya kurumlardan piyasa değeri neyse, ücreti mukabili, marka değeri olan bir alan adı almanız sizin için en uygunu olacaktır. E-ticaretteki en büyük hatalardan birisi; iyi seçilmemiş, kötü bir alan adıyla piyasaya girmektir, eğer çok yüksek bir reklam bütçeniz yoksa, bu sizi daha başlamadan piyasada bitirebilir.

* Bir site yapıp üzerinden reklam geliri elde etmek için; Bu durumda yine jenerik ve projelik alan adları ön plana çıkmaktadır ama projelik alan adları da kullanılabilir. Bu tür sitelerde; içeriğinizin ne kadar sağlam olduğu, ziyaretçiyi ne kadar bilgi açısından doyurduğu çok önemlidir, ama ziyaretçiyi siteye çekme kısmında alan adınız ne kadar güçlüyse o kadar fazla avantajlı hale gelirsiniz.

Alan Adı (Domain) Fiyatları / Ücretleri Ne Kadardır?

Evrensel domain uzantıları firmadan firmaya göre değişmekle birlikte, ortalama 7-10 $ civarıdır. Bazı domain firmaları ise, belirli dönemlerde müşteri sayılarını artırmak için saatlik veya günlük kampanyalar yapmakta ve domain fiyatlarını-3-5 dolara hatta bazen 1 dolara kadar bile düşürebilmektedirler, ama bu ucuz domainleri alabilmek için, firmaların bültenlerini sürekli takip etmek gerekir. Bu tür domain kampanyalarını kaçırmak istemiyorsanız, ilgilendiğiniz domain firmalarına üye olduktan sonra, bültenlerine kayıt olduğunuz takdirde, indirimlerini takip etmeniz kolaylaşır.
*Bu yazı DMCA tarafından korumalıdır ve lisanslıdır, kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. DMCA.com Protection StatusKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

1 Yorum: Alan Adı (Domain) Nedir? Alan Adı Seçimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  1. Alan adı seçiminde eğer kullanıcı odaklı düşünüyorsanız o zaman ilk önce kısa ve .com uzantılı domainleri kullanmayı tercih edin. Eğer google odaklı yapacaksanız sitenin uzantısının pek bir önemi yok. Bunun en güzel örneklerinden biri bir google hizmeti olan adsense’in bir çok uzantıya reklam vermesi, adsense hesab onayı alırken .website, .club gibi uzantılarla .com gibi uzantıya adsense hesabının aynı oranda alınması.

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*