23 Ocak 2022

Yeni Bir Turizm Fikri: Gece Görüşlü Gözlüklerle Doğal Yaşam Turları

GİRİŞİMCİLİK VE YENİ İŞ FİKİRLERİ

Yaban hayatının bulunduğu bölgelerde gündüz yapılacak turlar; mekan Avusturalya Yağmur Ormanlarının içinde bulunuyorsa yeterince zor olabilir. Bu turlar gece yapılmaya kalkıldığında ise en büyük zorluk, ihtiyaçtan kullanılmak zorunda kalınan fener ışıklarının turun asıl amacını mahvetmesidir. Çünkü hayvanlar bundan hoşlanmaz ve gizlenirler. Bu sorunun üstesinden gelmeyi hedefleyen Avusturalya’lı Vision Walks firması, küçük bir inovasyon gerçekleştirir ve müşterilerine askeri tarzdaki gece görüşlü gözlükler sunarak “Karanlık Turlar” gerçekleştirmeye başlar.

Gece görüşüne sahip bu gözlükleri karanlıkta taktığınızda, gözünüzün önündeki ekran yeşil bir renkte oluyor ve cizimler, insanları, hayvanları, bir nevi bu fonun üzerinde hareket eden bulanık film negatifleri gibi görüyorsunuz.

Yağmur ormanlarında düzenlenen doğal hayat turları, Avusturalya’nın ekolojik turizmi açısından büyük önem taşıyor. Gece görüşlü gözlüklerle yapılan turlardan sonra, milli parklardaki turistler hem oradaki hayvanların doğal ortamlarını parlak fener ışıkları ile bozmamış oluyorlar hem de tüm yabani yaşamları kendi doğallığında gözleme fırsatı bulmuş oluyorlar. Yani, herkes kazanıyor.

Night Vision firmasının, karanlıkta yaptıkları bu gece görüşlü doğal yaşam turları yaklaşık 3,5 saat sürüyor ve ücreti ise; 99 Avusturalya Doları (Yaklaşık 143 TL.)

Turizm sektöründe “Gece Görüşü” teknolojisini kullanan bunun gibi henüz birkaç örnek  var ama bu yayılmayacağı anlamına gelmiyor.

Uluslararası Ekoturizm Derneği’nin 2006 yılında yayınladığı bir rapora göre, dünyada “Doğa Turizmi”, her yıl %10-12 gibi bir hızla büyüyor. Gece turlarına gösterilen ilgi de, bu rakamın daha da artacağını öngörüyor.

Firmanın web sitesinde, bu turlarda çekilen videoları fikir vermesi açısından izleyebilirsiniz.

Vision Walks: www.visionwalks.com

Düzenleme ve Çeviri: Aslıhan Köse

Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*