26 Eylül 2022

Solucan Gübresi Nedir? Solucan Gübresi Üretimi İşi ve Satışı Nasıl Yapılır?

Muhtemelen ülkemizdeki iş fikirleri arasında, son yılların en popüler iş fikri: Solucan Gübresi Üretimi ve Satışı. Ben de, solucan gübresi nedir,  bu iş nasıl yapılıyor, solucan gübresi üretimi nasıl oluyor, fiyatları nasıl, bu iş fikrini uygulayanlar nasıl ve ne kadar para kazanıyorlar merak ettim ve araştırdım. 

İşte solucan Gübresi İşinin Detayları:

Solucan Gübresi Üretimi

Avrupa ve Amerika’da çiftçilerin 50 yılı aşkın süredir kullandığı bu yöntemle ülkemiz yeni yeni tanışıyor. Kırmızı Kaliforniya Solucanı ismiyle literatürde yer alan, çift cinsiyetli çok hızlı üreyen, çok kolay sağlanabilecek şartlar altında gübre üretimi yapan bu küçük solucanlar kısa süre içerisinde girişimcilerin dikkatini çekmeyi başardı.

Kısaca anlatmak gerekirse; Kırmızı Kaliforniya Solucanları, her 2-3 ay içinde bir defa ürüyorlar ve her üremelerinde sayılarını minimum iki katına çıkarıyorlar. Bu yüksek üreme hızı ve üreme oranı düşünüldüğünde 1 yıl içerisinde solucan sayınızın 8-10 kat artması muhtemel gözüküyor.

Solucanlarınız ürerken aynı zamanda humus da üretiyorlar. Ortalama olarak her gün ağırlığının %60’ı kadar atık tüketen solucanlar, ağırlıklarının %30’u kadar humus üretiyorlar. Islak olan bu humus kuruduğunda, tarımsal gübreye dönüşüyor ve kururken yaklaşık olarak ağırlığının yarısını kaybediyor.

Bir solucanın ortalama 1 gram ağırlığında olduğunu düşünürseniz;

1000 adet solucan, günlük 300 gram humus üretecektir. Bu humus kuruduğunda 150 gram gübreniz olacaktır.

Üç ay boyunca devam eden solucan üretimi sonunda toplam 13,5 kg gübreniz olur ve solucan sayınız iki katına çıkmış olur, dolayısıyla ikinci üç aylık dönemde 27 kg gübre elde edersiniz. Üçüncü dönemde solucan sayınız tekrardan iki katına çıkar ve 54 kg gübre elde edersiniz. Dördüncü ve son dönemde 108 kg gübre elde edersiniz ve dönemin sonunda solucan sayınız 8000 adet olur.

Böylece; 1 yıllık bu sürenin sonunda toplam 8000 adet solucanınız ve 94.5 kg gübreniz olacaktır.

Herhangi bir işe başlamak istiyorsanız, öncelikle o iş hakkında tüm teknik detaylara hakim olmanız isabetli olacaktır.

Peki bu solucanlar nerede yaşar, ne tüketir, nasıl bakılır, ne kadar vakit ayırmak gerekir?

Solucanlar için en sağlıklısı; altı tel yardımıyla hava alır hale getirilmiş tahta kutular olacaktır, 1 metreküp tahta kutuda yaklaşık olarak 20.000 solucana kadar bakabilirsiniz.

Solucan sayınızın az olduğu dönemdei solucanlarınızı asidik olmayan evsel atıklarla besleyebilirsiniz. Solucan sayınızın artmaya başladığı dönemde, hazırlayacağınız solucan maması, %70 oranında yanmış hayvan gübresi içerecektir.

Solucanların yaşam alanını oluşturduktan sonra, mama hazırlamak ve günlük kontrol etmek dışında pek bir vakit harcamayacaksınız. Yaşam alanları tamamen humusla dolduğunda yeni bir kaba nakletmeniz gerekecek. Mamayı haftalık olarak hazırlarsanız yaklaşık 10.000 solucan için 4-5 saat uğraşmanız gerekir, günlük olarak yuvanın yem, sıcaklık, nem durumunu kontrol edeceksiniz bunun içinde 15-20 dakika vakit ayırmanız lazım. Solucan yuvasının tamamı humusla dolduğunda solucanların başka bir kaba geçişi 2-3 gün vakit alır, toplamda 5-6 saat ilgilenmeniz yeterli olur. Çok fazla vakit istemeyen bir iş olduğu için girişimciler ek iş olarak sıklıkla bu işi tercih etmektedirler.

Solucan Üretimi ve Satışından Nasıl ve Ne Kadar Para Kazanılır?

Kısa sürede kazanç elde etmek isteyen girişimciler, ellerindeki solucanları satarak gelir elde ederler. Ancak bu durum size uzun vadede zarar verecektir. Zira solucan satışından ziyade önemli gelir noktası; gübre satışıdır. Gübre miktarınızın artması içinde solucan sayınızı olabildiğince fazla tutmanız gerekir.

Kırmızı Solucan gübresini, bölgenizdeki çiftçilere tanıtım yaparak satabilirsiniz. Açık konuşmak gerekirse henüz yeni bir sektör olduğu için gübre satışları hakkında net bir bilgi veremiyoruz, ancak büyük firmaların gübre stoğu yaptığını ve kendi pazarlarını yavaş yavaş oluşturduklarını bilmekte fayda var. Küçük girişimler ise gübrelerini, basit paketleme yöntemleriyle bölgelerindeki, seralara ve organik üretim yapan çiftçilere pazarlayabilirler. Bir kilogram gübrenin fiyatı ortalama olarak 2-3 TL. aralığındadır.
*Bu yazı DMCA tarafından korumalıdır ve lisanslıdır, kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. DMCA.com Protection StatusKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

3 Yorum: Solucan Gübresi Nedir? Solucan Gübresi Üretimi İşi ve Satışı Nasıl Yapılır?

  1. Bu kırmızı Kaliforniya solucanının gübresi şuan ülkemizde tam karşılanamıyormuş hatta yurtdışına da çok sayıda ihracat yaptığımız söyleniyor. Bu söylentiler gerçek mi bizde bu işe ihracat için girsek ciddi gelir edebilir miyiz? Ya da iyi bir gelir elde edebilmek için en az kaç solucanla başlamamız lazım. Ve aylık giderimiz ne olur. Bu işi yapan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

  2. Organik tarima yonelik cok onemli bir is. 5 yil nadasa birakarak organik tarima baslayabilen bir ciftlik icin hazir solucan gubresi cok degerli olacaktir. Ekolojik ciftliklerin sayisi giderek artiyor ve onemli bir pazari olacaktir bu solucan ve gubresi üretimi isinin.

  3. Merhaba admin ben 3 ay önce solucan gübresi üretimi işine başladım. yaklaşık 50.000 adet solucan aldım. fakat şöyle bir problem ile karşılaşıyorum. solucanların bazıları kabın dışına çıkıyor. bunun nedeni nedir yada nasıl engelleyebiliriz.

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*