26 Eylül 2022

Girişimcilere 2016 Yılı İçin Yeni İş Fikirleri

GİRİŞİMCİLİK VE YENİ İŞ FİKİRLERİ

Girişimcilik dünyasını ele geçirmeye hazır mısınız? Çünkü şimdi, bunu yapmanın tam zamanı!

Sosyal medya ve kitlesel haberleşme olanakları, KOSGEB girişimci teşvik, hibe ve destekleri ile melek yatırımcıların proje ortaklıkları, birçok üniversitenin Teknokentleri ve kuluçka merkezleri, teknolojinin sürekli gelişimi ve evrimi, işleri kolaylaştıran yenilikler sayesinde bu yıl, tam da yeni bir iş kurmak için en uygun zamandır.

Hala kararsız mısınız? O zaman, işte size girişimci ruhunuzu canlandırabilecek, ilham verici, kazançlı yeni iş fikirleri ve bu fikirlerden para kazanma yolları…

1-) INSTAGRAM DANIŞMANLIĞI: Sosyal Medya ile ilgili trend raporları incelendiğinde, bireyler ve şirketler tarafından en çok kullanılan ve en hızlı büyüme gösteren sosyal medya satış ve tanıtım kanalı olarak Instagram görünüyor. 2015 yılında sosyal medya uygulaması 400 Milyon kullanıcıya ulaşan şirketin 100’den fazla çalışanı var, dikkat çekici olansa, 2016 yılında Instagram‘ı pazarlama aracı olarak kullanan şirketlerin sayısında %48,8 oranında bir artış beklenmesi.

Tüm bunlar olurken bir çok şirket ve marka, App’in(Application’ın kısaltması, Türkçesi:Uygulama) ne olduğundan habersizler ve siz bunu kendiniz için para kazanma fırsatına dönüştürebilirsiniz . Eğer sosyal medya ve pazarlama geçmişiniz varsa, Instagram fotoğrafçılığı sizin için bir tutkuysa, bu popüler fotoğraf uygulamasına odaklanmış bir danışmanlık işi kurabilir, işletmelere Instagram‘da kendi işlerini ve içeriklerini geliştirmelerine yardımcı olarak para kazanabilirsiniz.

2-) KADIN SAĞLIĞI PLATFORMU: Gelecekte değer kazanacak 100 sektör arasında kadın odaklı girişimler de yer alıyor. Bu yüzden, gün geçtikçe kadınlara özel girişimler de artıyor çünkü kadınları düşünerek yapılan girişimlerin büyüme oranları çok daha hızlı ve yüksek oluyor. Kadına değer veren ve gerçekten önemseyen, kadın sağlığını ciddiye alan, kadının işlerini ve hayatlarını kolaylaştıran, ihtiyaç duydukları ürünleri ve hizmetleri en uygun ve faydalı bir şekilde sağlayan online mağazalar veya birebir hizmet girişimleri bunlardan sadece birkaçı olarak gösterilebilir.

3-) KUTU ABONELİK HİZMETLERİ: Her ay abone müşterilerin ilgilendikleri alanlara yönelik, kapılarına teslim edilmeye hazır ve güzel bir şekilde ambalajlanmış gıda, kozmetik, mama vb. numune ürünlerden oluşan paketlerdir. Müşteriler beğendikleri ürünlerden daha fazla almak istedikleri takdirde tekrar iletişime geçer ve alışveriş yaparlar. Kutu abonelik hizmetlerinde, olumlu geri dönüşler almak için ürünlerin fiyatlarının uygun olması ana kuraldır. Benzersiz veya çok talep edilebilecek ürünleri bulduğunuz sürece karlı bir işe dönüşebilir.

4-) SAĞLIKLI YAŞAM VE FITNESS SEKTÖRÜ: Günümüzde hızla artan ilgiye bakıldığında, insanların gelecekte içkinin ve sigaranın olmadığı, düzenli beslenildiği ve spor yapıldığı bir hayata kavuşma isteği , sağlıklı yaşam ve fitness sektörlerini öne çıkarmıştır. Gelecekte de welness ve fitness‘a bu ilgi sürecek görünüyor. Sağlık kulüpleri ve fitness salonları trend sektörler arasında ve aynı zamanda gençleştirici ortamı, farklı sektörlerden güçlü bir çevre edinme avantajı, sosyal aktivitesi yüksek olmasıyla eğlenceli bir iş kolu.

5-) ÇOCUK DOSTU UYGULAMALAR (KID-FRIENDLY APP): Çocuklar gelecekteki müşterilerinizdir, onların sadakatlarini şimdiden kazanmak iyi bir fikirdir. Çocuklarla ilgili yapılan araştırma verilerine göre; çocukların yaklaşık dörtte üçünün mobil cihazlara erişimi vardır. Bu veriler, sadece çocuklara odaklanan, ruh gelişimlerine ve sağlıklarına uygun, eğitici uygulamalar yapıldığında, girişimcileri büyük bir iş fırsatı ve kazanç bekliyor anlamına gelir. Birkaç küçük çocuk dostu uygulama ile nabız ölçebilir, davranışlara ve taleplere göre işinizi şekillendirebilirsiniz. Ayrıca, uygulamanız sevilirse sadece çocukları değil, onların ebeveynlerini de potansiyel müşteri olarak kazanabilirsiniz demektir.

6- GERİ DÖNÜŞÜM TAŞIMACILIK HİZMETLERİ: Bu iş fikri yurtdışından ama bizde de özellikle büyükşehirlerde belli bölgelerde pilot olarak uygulanıp denenebilir. Bir nevi “Modern Hurdacılık” da diyebiliriz. Apartman önlerinde, bazı sokaklarda veya ev sahiplerinde geri dönüştürülebilir kağıt, cam ve plastik çöp bidonları mevcuttur ama çok kişi bunlara pek dikkat etmemekte ve geri dönüşüm için çaba harcamamaktadır. Ayrıca, elektronik cihazları ve pil gibi kimyasal nitelikli ürünleri normal çöp kutularına atanlar yüzünden çevreye zarar gelmektedir. Siz bunları kendiniz toplayıp, geri dönüşüm tesislerine kilo veya ürün başı ücret üzerinden satıp gelir elde edebilirsiniz. Afişler bastırarak ve tanıtımınızı yaparak, duruma göre evlerle birebir irtibata geçerek hizmetinizden bahsedebilir, haftanın belli günleri, rutin gün, yer ve saat belirleyerek alım işlemlerinizi düzenleyerek kolaylaştırabilirsiniz. Kişilerin verdikleri reaksiyona göre, cüzi bir ücretle veya onları taşıma-çöpe atma derdinden onları kurtardığınızı anlatarak, kırık veya iş görmeyen bilgisayarlar, cep telefonları, şarj aletleri, kablolar , eskimiş televizyonlar, sağda solda tozlanmış ya da eve fazla gelen eşyaları teslim alır ve aracınızla geri dönüşüm tesislerine taşıyıp satabilirsiniz. İkinci el ucuz bir kamyonet de başlangıçta gayet güzel işinizi görür.

7- YAZILIM EĞİTİMLERİ: Bilişim dünyasındaki pasta küçük büyük herkesin dikkatini çekmekte ve yazılım öğrenmek, bu alanda kendileri de bir şeyler yapmak isteyen çok insan var. Ama kurumların kurs ücretleri yüksektir ve kendi başlarına öğrenmeye çalışsalar bile lisanslı yazılım-tasarım programlarının  çoğu amatör-ortalama kullanıcılar için zordur, üstelik pahalıdır. Eğer bir proje ortaya çıkartabilecek seviyede yazılıma hakimseniz, bir eğitim-kurs takvimi hazırlayıp küçük gruplar veya yazılım atölyeleri oluşturarak, amatörlere başlangıç eğitimi vererek işe koyulabilirsiniz. Bu iş fikrinin en güzel tarafı, part-time (yarı zamanlı) yapılabilir olmasıdır.

8- SAĞLIK DANIŞMANLIĞI: Bana göre en popüler olabilecek mesleklerden birisi Sağlık Danışmanlığı. Hatta bu meslek tutulup yaygınlaştığında, oluşan rekabet nedeniyle sağlık hizmetlerindeki verimin artacağını bile düşünüyorum. Bu iş için öncelikle iyi bir araştırmacı olmanız gerekir, ayrıca iyi seviyede yabancı dil, ekonomi-işletme diploması, sosyallik ve pazarlama yetenekleri sizin için artı avantaj olabilir.

Bir dişçi ararken bile önce tanıdıklara sorarız: En iyisi hangisi? Herhangi bir uzmanlıkta doktor ararken de çok zaman aynı şey geçerlidir. Hatta ameliyat için en uygun cerrahı veya hastaneyi bulmaya çalışırız. Bu arada kendimize şu soruyu da sorarız: Bütçeme en uygun hangisi?

Sağlık danışmanları; bulunduğunuz şehirde, ya da farklı şehirde veya ülkelerde, müşterilerinin istedikleri kriterlere göre bu araştırmaları yapar, gerekirse doktor ve personellerle görüşür ve müşteriye en uygun uzman, hastane ve yönetimi, ekip, malzeme, taşıma-nakil, laboratuvar hizmetleri, fiyat ve ödeme seçenekleri gibi alanlarda hazırlanmış detaylı bir veri analizini rapor halinde sunar ve talep halinde gerekli randevu ve ayarlamaları yaparlar. Bu emeklerini karşılığında ise belli bir ücret talep ederler.Bu işte ne kadar iyi hizmet verirseniz, o kadar tavsiye edilirsiniz, ayrıca zaman içinde edindiğiniz sektör bilgisi müşterilerinizi ve kazancınızı artıracaktır.

Yazan: ASLIHAN KÖSE

DMCA.com Protection StatusKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*