16 Mayıs 2022

Ücretsiz Kurs ve Eğitimleri Nereden, Nasıl Öğreniriz?

ÜCRETSİZ KURSLAR VE EĞİTİMLER NERELERDE VAR?

Birçoğumuz kendimizi geliştirmek, yeni bir şeyler öğrenmek, hobi amaçlı bir şeyler yapmak ya da kültür ve sanat faaliyetlerinde bulunmak ya da yeni bir iş,yeni bir meslek sahibi olmak ve bununla ilgili eğitim almak istiyoruz.  Özellikle ücretsiz katılabileceğimiz eğitimleri tercih ediyoruz, çünkü hayat şartları çoğumuzu gerçekten zorluyor.

Eskiden olsa bu tür eğitim olanakları, maalesef ki genelde sadece el işleri, dikiş-nakış gibi kurslarla sınırlı olurdu ya da birçok kadın her bölüme katılmaya çekinirdi ama şimdi, özellikle AB Birliği’ne Uyum Kriterlerine hazırlanma süreci nedeniyle durum çok daha farklı. Tabi kadınlar da öyle. Artık daha girişimciler, daha atılganlar, kendilerini daha iyi yetiştirmeye çalışıyorlar. Bunda hem kendilerinin kapasitelerinin   farkına varmaları hem de içinde bulunduğumuz ekonomik düzende daha fazla rol alabilmelerinin önünün açıldığını ve fırsatları değerlendirebileceklerini görmelerinden kaynaklanıyor.

Blogumda elimden geldiğince, farklı şehirlerde, bilgisini edinebildiğim ücretsiz eğitim ve kursları sizlerle paylaşmaya çalışıyorum ama biliyorum ki birini yazarken diğeri eksik kalıyor ve  bu blogu tek başıma hazırladığımı düşünürsek, hepsine yetişmem gerçekten çok zor…

Bu konuda size, özellikle internette nasıl arama yapabileceğiniz ile ilgili bir kaç önerim olacak, çünkü aramayı bilmezseniz bu tür bilgilere kısa zamanda ulaşma ihtimaliniz çok düşüktür ama ne aradığınızı, nasıl arayacağınızı bilirseniz, kısa zamanda yüksek sonuçlar bulma olasılığınız oldukça yüksektir.

Hayatınızın da, o zamanların toplamından oluştuğunun bilincine varırsanız, onu daha az “harcar” daha iyi “değerlendirirsiniz”.


Peki Ücretsiz Kurs ve Eğitimleri Nereden Nasıl Öğreniriz? İşte benim önerilerim:

1) Halk Eğitim Merkezleri: Üşenmeyin, telefonu da boşverin, şahsen gidin . Elinizde kalem kağıt tüm detayları öğrenin, aklınıza takılan ne varsa sorun, sorularınıza cevap veren bilini bulana kadar sorun, gerekirse müdür yardımcılarına ve müdüre çıkın, onlar kurslarla ilgili daha fazla bilgiye vakıflar… Halk Eğitim Merkezleri’nde, birçok alanda gerçekten güzel eğitimler var ve ücretsizler. Her Halk Eğitim Merkezi, eğitim dönemleri başlarında,yaklaşık bir 20-30taneden başlayan eğitim isimleri yayınlıyorlar, bunlara katılabilirsiniz. üstelik bu eğitimleri başarıyla bitirseniz , çoğu kurs için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan sertifika da alıyorsunuz.  Hatta birkaç kurs bitiren ve kendini iyice geliştiren eski kursiyerlerden, daha sonra eğitmen olarak sözleşmeli ders verenler bile olabiliyor. Ben kendim de bu kurslara gidiyorum, mesele bu yıl Web Tasarım Eğitimi alıyorum. Halk Eğitim Merkezleri’ne ayrıca açılmasını istediğiniz bir kurs için de talep ve başvuruda bulunabiliyorsunuz. Eğer genel program dahilinde bir kurs ise ve sınıf açılmadıysa, en az 10 kişi ön kayıt yaptırıp kursu talep ederse ve eğitmen bulurlarsa, kursu açıyorlar.

2) Belediyeler:
Belediyelerin çoğu, Kültür ve Sanat İşleri/Sosyal İşler birimleri tarafından, genelde eğitim dönemleri başında ya da aylık olarak ücretsiz kurslar gerçekleştirirler. Yine önerim şahsen gitmenizdir, en iyi ve sağlam bilgiyi bu şekilde alırsınız. Ama düzenli olarak belediyenin web sitesini kaydedip incelemekte de fayda var.

3) Valilik: Belediyelerde olduğu gibi Valiliklerde de Kültür-Sanat İşleri ve Sosyal Yardım birimleri vardır. Bu birimler de, zaman zaman ücretsiz eğitimler gerçekleştirirler.

4) Yerel Gazete ve Dergiler: Siz kursları arıyorsunuz ama bilin ki kurslar da sizi arıyor! Bu yüzden, onlar da size ulaşabilmek ve kendileri hakkında bilgi verebilmek için bildikleri yayın organlarını kullanıyorlar ve bunun en sık olanı ise Yerel Gazete ve Dergilerdir. Ayrıca artık çoğunun internet sayfası da var, adreslerini kaydedip takip edebilirsiniz, kentinizde olup bitenlerden daha iyi haberdar olursunuz.

5) Dernek, Kurum ve Kulüpler: Sosyal Dernek ve kulüpler de dönem dönem ücretsiz kurslar açabilirler. Bunların adres ve telefonlarını alıp görüşerek öğrenebilir, ayrıca varsa web sayfalarından faaliyetlerini takip edebilirsiniz.

6) Festivaller, Bienaller: Bu biraz tuhaf gibi gelebilir ama kısa süreli de olsa birçok özel kursa festivaller ve Bienaller sayesinde ulaşabilirsiniz. Çünkü çoğu aynı zamanda kısa dönemli ve ücretsiz eğitim atölyeleri açarlar. Kısa Film Atölyesi, Senaryo Atölyesi, Çini Atölyesi, Oyun Atölyesi, Maket Atölyesi gibi…

7) Toplum Merkezleri: Neredeyse her ilde varlar. Belediyelerin Sosyal İşler Müdürlüklerinden size yakın olanları öğrenebilir ve çalışmalarına katılabilirsiniz.

8  )  Ticaret, Sanayi ve Meslek Odaları:
Ticaret, Sanayi ve Meslek Odaları da zaman zaman kendi alanlarında ya da genel alanlarda uzmanlık ve nitelik kazandırmak için kurslar açarlar. Teknik Resim Kursu, İlkyardım Kursu, Autocad Kursu, Bilgisayar Dilleri Kursu , İthalat-İhracat Kursu, Girişimcilik Kursu gibi…  Bulunduğunuz yerdeki odaların listesini çıkarıp, kendilerine danışabilirsiniz.

9) Yarışmalar: Eğitim olanağı sağlayan, yerel ya da ulusal yarışmalar oluyor, bunları takip edebilirsiniz.

10) İŞKUR: İŞKUR artık her ilde, bir sürü alanda kurs düzenliyor, hatta bunların bazılarında kursiyerlere kurs süresince hem ücret ödüyor hem de dönemsel ya da süreli istihdam edilmenizi sağlıyor, bulunduğunuz ildeki İŞKUR şubesine gidip detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca düzenli uğrayıp, ilan panolarından yeni faaliyetlerini kontrol edebilirsiniz.

11) ekurslar.com: Bu eğitim ve kurs sitesinde birçok belediyenin, KOSGEB, İŞKUR ve Halk eğitim merkezlerinin ve çeşitli kurumların ücretli ve ücretsiz her alanda kursları yer almakta ve düzenli olarak güncel kurslar yayınlanmakta. eKurslar.com sitesini takip ederek aradığınız birçok kursa  ulaşabilirsiniz.

Ve en önemlisi;

Bu bilgilerin neredeyse hepsine, internetteki arama motorlarından ulaşabilirsiniz.

*İlgili Yazı: Google Alerts Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl kullanılır?, http://bit.ly/dqMyveKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*