23 Mayıs 2022

FACEBOOK’UN GÜCÜ

FACEBOOK, SOSYAL MEDYA VE PAZARLAMA

 Mark Zuckerberg ve ekibinin Facebook’u oluştururken hedefleri bu kadar büyük müydü bilmiyorum ama Facebook şu aralar Google ile başa baş yarışıyor ve günlük ziyaretçi sayısının Google’a giren kişi sayısını geçtiği rakamlar görünmeye başladı. Yani, sosyal medyada şu anda birincilik tahtında daha da yerleşik olarak oturmaya devam edecek görünüyor.

Daha önce de evden çalışanlar ya da işini internette tanıtmak isteyenler için sosyal medyaya özel bir önem göstermeleri gerektiğinden bahsetmiştim. Takip ettiğim kadarıyla son zamanlarda sosyal medya üzerine yapılan konferanslarda bu konu daha da vurgulanır olmaya başladı. Dünyanın ünlü sosyal medya uzmanları, markaların biçimlenmesinde, reklamlarında ve müşteri iletişiminde sosyal medyanın öneminin her geçen gün daha büyük bir yer almaya başladığından bahsediyorlar. Çünkü, sosyal medyada, standart reklamların, tanıtımların tahmini dönüşüm oranları yerine daha elle tutulur verilerle başarı oranları ölçülebiliyor ve o verilere göre doğru yapılan biçimlendirmeler sizi başarı piramidinde daha yukarılara taşıyor.


Yapılan ölçümler, Facebook reklamlarının (ki burada ücret ödenerek verilen reklamlardan bahsediyoruz) hedef kitleye ulaşma ve mesajı iletme açısından yüksek oranda geri dönüşümü olduğunu gösteriyor. 5000 arkadaşa kadar izin verilen profillerin olduğu böyle bir ortamda, yapmak istediğiniz işin tanıtımı için Facebook çok etkili bir sosyal medya aracı. Çünkü, her haber-bilgi güncellemenizin aynı anda arkadaş listenizin ekranına düşmesi söz konusu. Ayrıca grup oluşturursanız, üyelerinize, direk posta kutularına iletilen toplu mesaj atma seçeneğiniz mevcut. Yaptığınız işle ilgili gelişmeleri, yeni ürünlerinizi, indirim ve kampanyalarınızı grup mailleriyle üyelerinize duyurabilirsiniz.

Grup, firma ya da kişisel profilinizden hangisine sahip olursanız olun, arkadaş ya da üye listenizdeki insanlara sadece hedef kitle muamelesi yapmamanızı öneririm. Yukarıda bahsettiğim marka biçimlendirmeleri, markalar ulaşılabilir olduktan, müşterilerini ciddiye aldıktan sonra yapılmıştır. Ulaşılabilir olun. Gelen sorular olursa içtenlikle cevaplayın. Karşınızdaki insanlara, sadece bir şeyler satıp paralarını almaya çalıştığınız insanlar gibi davranırsanız sosyal medya hesabınız hiçbir işe yaramaz, satışlarınız da hayallerinizdeki gibi artmaz. Saygı gösterdiğiniz ölçüde saygı görürsünüz.

Kişisel tavsiyem şudur ki; henüz daha yakın tarihlerde hatta bir on yıl öncesine kadar, bizim gibi kullanıcıların böyle büyük imkanlara sahip sosyal medya araçlarıyla işlerimizi tanıtma oranımız yok denecek kadar azdı ve sadece belli bir kesimin kullanımına açıktı, bu yüzden elinizdeki imkanı fırsata çevirmek sizin elinizdedir. Onu iyi kullanın.

Bu kadar Facebook’tan bahsetmişken Pembe Pano’nun Facebook’taki grup adresini vermemek olmaz. Katılmak isteyen tüm “kadınları” oradaki grubumuza bekliyoruz 🙂

http://www.facebook.com/group.php?gid=107996774963&ref=tsKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*