18 Ocak 2022

Zihnin Yaratıcılık Treni

KİŞİSEL GELİŞİM VE GİRİŞİMCİLİK

Bilim adamı Louis Pasteur’ ün bir zamanlar dediği gibi: “Şans ancak ona hazır beyinlere güler.” Yenilikçi bir girişimci olabilmeniz ve  günlük hayatta zihninizin karşınıza çıkan fırsatlara hazır olabilmesi için, yaratıcılığınızı teşvik etmek istiyoruz.

“Yaratıcı fikirler genellikle sıra dışı kombinasyonlarla gelir.” Texas A & M Üniversitesi’ nde Bilişsel Psikoloji Profesörü olan Steven Smith, “En iyi çözüm herkesin düşündüğü şey olacak değildir, alışılmadık olandır” diye açıklıyor.

Bu sıra dışı kombinasyonlar, (ulaşılması zaman alan ve çok güç ulaşılan)  ilk bakışta ilgili oldukları halde, ilgisiz görünebilirler. Onlarda, yaratıcı düşüncenin özü vardır.

Yaratıcılığınızı geliştirmek için, hiç bilmediğiniz bir bağlantı üzerinde düşünerek şansınızı artırmak istiyorsunuz. Bununla ilgili yapılması gereken, daha yaratıcı olmak için zihninizi eğitebilecek, günlük hayatta kullanabileceğiniz dört stratejiyi size sunuyoruz.

1.Rutinlerin Dışına Çıkın

Yaratıcılık ufkunuzu genişletebilmek için, geniş bir bakış açısına sahip olmanız ve deneyimleriniz ile kendinize büyük bir yelpaze açmanız gerekir. Farklı  bir çalışma alanı size yardımcı olur, fakat tek başına yeterli değildir. İş dışında, farklı sanatsal etkinliklere katılmak, seyahat etmek veya kitap okumak vb. yaşamınızda çeşitli ilgi alanları olmalıdır.

“Çeşitli alanlar, size yeni bir çekim gücü yaratır” diyor Smith. “Bunlar size yeni olanaklar sağlar.” Elinizin altında daha fazla seçenek varsa, sıra dışı çözüm bulma olasılığınız daha yüksektir.

2.Farklı Fikirler Edinebilmek İçin Geniş Bir Portföy Oluşturun

Aynı meslek grubundakiler önemli fikirleri tartışırlar, ama onlardan açık, net yanıtlar alamazsınız. Smith “ Alanında yeni uzman olmuş bir kişi, sizin göremediğiniz yeni varsayımlar ortaya atabilir” diyor. Onlar yeni bir fikir edinmenize veya var olan bir sorunu görmenize yardımcı olabilirler.

İşinizle ilgili biraz bilgi sahibi akıllı insanlarla, üzerinde çalıştığınız konu hakkında konuşun. Onlar sizin farklı çözümler keşfetmenizi sağlayabilirler.

3. Katı kurallarınız olmasın

Her gün yarım saat, sizin için  imkansız şeyler düşünün. Mesela Alice Harikalar Diyarında kraliçe olmak gibi. Aklınızı eğiterek daha net olmak için geliştirin. Zihninizde, başkaları için saçma gelebilecek çok sayıda fikir üretmek için bir mola verin. Bu fikirler saçma hatta komik olabilir. Smith “Mizah katı kurallarınızı gevşetmenize yardımcı olur” diye açıklıyor.

Yaratıcı fikirler üretirken, rahatlamış ve zihnen açık olmanız yaratıcılığı artırır. ” 99 aptalın çalışmasındansa, imkansız fikirler üreten bir çalışan; zamanın iyi değerlendirilmesidir” diyor Smith.

4.Etrafınızdaki Dünyayı Gözlemleyin

 “Eğer zihninizi kapattıysanız, burnunuzun ucundaki yaratıcı fikirleri göremezsiniz” diyor Smith. “Çalıştığımız insanlar, en yaratıcı fikirlere sahip insanlar olmalı. Onlar fikirleri geçerli olmasa bile, her zaman ilginç bir şeyler bulabilmek için uyanıklardır” diye ekliyor.

İlginç fikirleri, yazıları, resimleri, hatta aklınızdan geçen düşüncelerinizi bilgisayarınızda bir klasörde tutun. Klasördekiler, büyük bir olasılıkla hiç beklemediğiniz bir anda işinize yarayacaklardır.

Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

2 Yorum: Zihnin Yaratıcılık Treni

  1. Zihnimizi doğru yönlendirebilirsek ortaya çıkan şeylere inanamayacağız. ŞAhsen denemiş biri olarak söylüyorum Zihin geliştirme jimnastikleri yapın ve birkaç ay sonra ortaya çıkan sonuçları iyi gözetleyin gerçekten şaşıracaksınız

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*