20 Mayıs 2022

TOBB Bakanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’ndan Kadın Girişimcilere 10 Altın Öneri

kadın girişimcilere tavsiyeler

AGİFED’in ( Anadolu Girişimci İş Kadınları Dernekleri Federasyonu) , Bursa’da düzenlediği 4. Anadolu Kadın Girişimciler Zirvesi’nde TOBB başkanı Rıfat Hisarcıkloğlu ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş girişimcilikle ilgili konuşmalar yaptılar.

Rıfat Hisarcıkloğlu, konuşmalarında özellikle toplumdaki kadınların nüfus oranlarına göre tapu sahibi olma ve girişimcilik oranlarının, erkeklerle kıyaslandığında aşırı düşüklüğüne değindi. Annelerin çocuklarına cinsiyet ayrımı yapmamalarını, babalarına da yaptırmamalarını öğütledi. Aynur Bektaş da kadınların işgücüne katılımının AB üyeliği için gerekenin çok çok altında olduğumuzu vurguladı.

Bense hala bir istatistikten öteye neden geçemediğimizi düşündüm.

Birçok ilin ticari ve resmi kurumları girişimcilik ve kadınlara meslek eğitimi konusunda çok faaller ama ne yazık ki bu eğitimler belli başlı pilot illeri hala geçmiş değil… Bu zirvede kadınların rol modeli olmasının diğer genç kızlarımız için ne kadar önemli olduğu konuşuldu. Ama öyle kendi kendine sadece istemekle rol modeli olunmuyor. Bunun için yine eğitim, adil katılım şartları, kişisel gelişim ve imkanlar gerek… Çok yakından takip ediyorum ki, nerde ne zaman girişimcilik eğitimleri açılsa başvuru çokluğundan seçim yapmakta zorlanılıyor. Ve katılımcıların çok büyük bir kısmı da erkek, acaba evdeki eşe “Sen otur ev işleriyle ilgilen, ben senin yerine de girişirim, sözümün üstüne söz olmaz” deniliyor olabilir mi?Ayrıca birçok ilde bırakın sadece Kadın Girişimcilik Eğitimlerini, Genel Girişimcilik Eğitimleri bile henüz başlamış değil ama üniversitelerin çok büyük bir kısmı, aralarındaki rekabet dolayısıyla da, harıl harıl sadece kendi öğrencilerine özel girişimcilik seminerleri düzenliyor, hatta ders programlarına alma girişiminde bulunuyorlar.

Bu durumda benim aklıma yine bir soru geliyor: Girişimcilik sadece gençler için midir? Ya da kadın girişimcileri düşünürsek sadece 20li yaşlarındaki genç kadınlar mı girişimci olabilecek? Rekabet edebilme gücü neye göre değerlendiriliyor? Politika arenası bile her gün yeni bir skandal yaratırken, bir şeyler üretmek, iş yapmak, ayakları üzerinde durmak isteyen kadınların içinden, kim kime nasıl örnek olacak?

Yolumuz uzun… Çözülmesi gereken çok sorun var… Yine de çabalamaya, yola devam…

TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da bunları düşünmüş olmalı ki kadın girişimcilere on maddede toparladığı öneriler listesi hazırlamış, aşağıda bu önerilerin tümünü görebilirsiniz.

HİSARCIKLIOĞLU’NDAN KADIN GİRİŞİMCİLERE 10 ÖNERİ

1* Başarı hikâyelerinizi her ortamda anlatın, genç kızları heveslendirin.

2* Yanlış karar vermekten sakınmayın. Risk almadan başarılı olmak mümkün değil. Müteşebbisliğin ruhu bu.

3* Hayal gücünüzü muhakkak çalıştırın. Bu hayali, hedefe çevireceksiniz.

4* Sakın büyük adım atmaktan korkmayın. Uçurumu geçmek için adımınız büyük olmalı. Hedefiniz küçük kalırsa, siz de küçük kalırsınız.

5* Alınteri yerine, artık akıl teri dökmeniz lazım.

6* Hedefiniz tüm dünya olmalı. Ne yaparsanız yapın, 6 milyar insanı hedefleyin.

7* Biz ‘icat çıkamaz’ diye yetiştirildik. Siz çocuklarınıza icat çıkartın.

8* Her gün yeni şeyler yapmayı planlayın.

9* Birbirinizi dışlamak ve kıskanmak yerine, empati kurmayı, anlamayı deneyin.

10* Sermayede sıkıntı çekmemek için güçlerinizi birleştirin, ortaklık yapın.

Yararlanılan Kaynak: Referans GazetesiKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*