20 Mayıs 2022

Sevdiğiniz İşi Sevdiğiniz İnsanlarla Birlikte Nasıl Yapabilirsiniz?

KİŞİSEL GELİŞİM VE GİRİŞİMCİLİK

Yeni bir iş fikri ile heyecan duyduğunuzda, bu heyecanınızı ve enerjinizi sevdiklerinize geçirebilmek istersiniz. Onlar da, başarınız için girişimcilik yolculuğunuzda sizin itici gücünüz olabilirler. Aslında bu, sizin iş hayatınızda daha başarılı olmanıza yardımcı olur. Sevdiklerinizin desteğini ister, onlara ihtiyaç duyarsınız.

Yeni bir iş planlaması yapan aileler için danışman Allison Tabor: “Yeni bir iş risk ve zaman kaybı yaratabilir” diyor.

Ailenizin bu süreçte bilmesi gereken en önemli şey çıkarlarınızın ortak olmasıdır. Tabor; “Girişimciler, sevgiyle yanında olmanızla motive olurlar” diye ekliyor.

Aşağıdaki 4 ipucu ile girişimcilik yolculuğunuza ailenizi de alabilirsiniz: 

1.Ailenizi bilgilendirin. Sevdiklerinizin desteğini alabilmek için, herhangi bir girişime girmeden önce onlara açık ve net bilgiler verin.Onlara, doğru bir planla nasıl başarılı olabileceğinizi anlatın. Sizin onların fikirlerine değer vermeniz, bazen girişimlerinizden vazgeçmenize bile neden olabilir.

En önemlisi, iş hakkında konuşurken dürüst olmak, zaman ve mali etkilerle ilgili sevdiklerinize  konuşmaktır. Allison Tabor; “Onlara sürekli yanıltıcı bilgiler vermek, olumsuzluklara neden olur” diyor. Dürüstlük, bir nevi kontrol ortaklığı sağlar ve belirsizlikleri, korkuları azaltmaya yardımcı olacaktır. 

2.Endişelerini kabul edin. Eşiniz maddi veya birçok nedenden,  özellikle iş ve aile yaşantınızın nasıl etkileneceği konusunda korkuyor olabilir. Tabor bu konuyla ilgili de; “ Bir girişimcinin duygularında da zayıf olmaması gerekir” diyor.

Eşiniz sizin fikriniz hakkında daha az heyecanlı olabilir veya daha az riskle, daha rahat bir yaşam sürme konusunda kaygılarını bildirebilir. Onların duydukları endişeleri anlamalı ve bu endişeleri dikkate almalısınız. 

3.Ailenize zaman ayırın. Birbirine yakın yoğunluktaki bütün girişimciler için, “kaliteli zaman eksikliği” ortak bir şikayet konusudur.  İş sahiplerinin çoğunluğunun, aile yaşamında varlıkları ile yoklukları birdir. Onlar; fiziksel olarak orada olabilirler, fakat zihinsel ya da duygusal olarak orada değillerdir.

İş yaşamınızın her şeyi tükettiğini hissettiğiniz anlarda, kesinlikle iş düşünmediğiniz zamanlar yaratın. Böyle bir süreçteyseniz, krizden korunmak için o zamanları hemen ayırmaya başlayın. Geceleri birlikte akşam yemekleri, hafta sonu gezileri ya da eşinizle bir akşam yürüyüşünde, fiziksel ve zihinsel olarak yanında olun. 

4.Limitlerinizi birlikte belirleyin. Tasarruflarınız tükenmiş olabilir ve ikinci bir kredi/teminat  ailenize büyük bir mali yük getirebilir. Öncelikle, eşinizin kişisel ve finansal ne kadar riski göze alabileceğinin sınırlarını belirleyin. Tabor; “Sizin, onların finansal basamaklarını bilmeniz ve kendinizi ona göre ayarlamanız gerekir” diyor.

Girişimci ilerlerken, karşısına barikatlar çıkabilir. Eşinize, bu görülmedik barikatlar konusunda açık ve net olmalısınız.Bu durumlara hazırlıklı iseniz, mücadele ederken büyük olasılıkla destekleriyle yanınızda olacak ve girişimcilikteki başarı kapıları sizin için daha kolay açılmaya başlayacaktır.Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*