23 Mayıs 2022

Ortaklık Kültürü

ORTAKLIK, ORTAK İŞ YAPMAK İÇİN NELER GEREKİR?

“Türkiye’nin mutlu olması ve refaha kavuşması için işsizlere iş bulması ve kadın girişimci sayısını artırması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak 1 yıllık çalışmaları sonucunda, oda meclislerindeki kadın sayısında ciddi bir artış olduğuna işaret etti. “TOBB Kadın Girişimciler Kurulu’muzun yaptığı çalışmalar sonucunda maya tuttuğunu görüyorum” diyen Hisarcıklıoğlu, 1200 kadın girişimcinin Kadın Girişimci Kurulları’nda görev aldığını bildirdi. Türkiye’de sermayenin olmadığını, buna karşın girişimciliğin yapılabileceğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Türkler önce ateş eder, sonra nişan alırdı. Bundan sonra önce nişan alacağız, sonra ateş edeceğiz” dedi. Hisarcıklıoğlu, ortaklık kültürünün önemine değinerek, teknoloji ve inovasyonun geliştirilmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin geleceğinden umutlu olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Tarım ürünleri satan Türkiye’den, sanayi ürünü satan ülke konumuna geldik. Allah Türklere müthiş bir müteşebbis ruhu vermiş” diye konuştu.” (Kaynak:Referans Gazetesi)

Bugün Referans gazetesinde gördüğüm ve bir kısmını yukarıya eklemiş olduğum haber beni özellikle “ortaklık kültürü”nden bahseden kısmıyla ilgili oldukça düşündürdü. Bizde bu kültürün zayıf olduğunu düşünüyorum. Birbirimize karşı çoğumuz sürekli tetikteyiz, toplumsal güven duygumuz zayıf gibi geliyor bana ve bu kopuşa bir çözüm bulmak gerekli… derken bu konuyu internette biraz araştırmaya kalkmamla kaynakların önüme dökülüvermesi bir oldu ve takıldığım yerin, aslında özellikle bugünlerde ne kadar önemli bir kavram haline geldiğini gördüm.

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Nurullah Genç bu konu ile ilgili KOBİleri düşünerek “Ortaklık Kültürü” isimli kitabı kaleme almış. Kitapta; güçlü ortaklıklara hem küçük işletmelerin büyüyebilmesi hem de ülke ekonomilerini geliştirmesi için anahtar gözüyle bakılıyor. Çünkü ortaklık kültürü oturmuş şirketler ortaklık kültürüne sahip olmayan şirketlere göre iş dünyasında çok daha uzun ömürlü ve rekabet karşısında daha güçlü oluyor. Bunu başaramayanlar ise iflas ediyor ve piyasadan siliniyor. Bu da kökleri sağlam temellere dayandırılmış bir ortaklık kültürünün oluşturulmasının gerekliliğini fazlasıyla gözler önüne seriyor. Ortaklık kültürünün oturması firmalar bilinçli bir kurumsallaşma yolunda ilerledikçe daha kolay oluyor.

“Bir elin nesi var, iki elin sesi var…”

Görüldüğü gibi günümüz iş dünyasına artık “vizyon ve misyon” yetmiyor… Kurumsallaşma yolunda adımlar atarken, şirketlerin hep bir ağızdan “ekip çalışması” diye konuşmaları da… “Yukarıda ne varsa aşağıda da o oluyor”. Birbirimize güvenebilmemiz için önce güvenilir insanlar olmamız gerekir. Modern dünya ve teknoloji ise bizi uzun yıllar boyu bireyselliğe yöneltti ve insanlar birbirlerinden uzaklaştı, sadece güvenleri değil özgüvenleri de zayıfladı, iletişimleri yüzeyselleşti. Zaman, içinde devinilen bir telaşa dönüştü. Özellikle yaşadığımız ekonomik kriz sürecinde, ortaklık kültürünün eksikliği kendini belirgin bir biçimde göstermeye başladı ve artık ortaklık kültürü ile birlikte yeniden derin ve insani bağlar oluşturma kültürüne de bir anlamda geri dönüyoruz. Kısacası mecbur görünüyoruz, çünkü artık şartlar değişti.

İşe iyi tarafından bakalım, çünkü aslında bunu çok daha önce yapmamız gerekirdi. Ortaklık kültürü artı değerleri ön plana çıkarıyor ve bunları beslemek üzerine kurulu, gizli kalmış yaratıcı potansiyellerin ortaya çıkarılması da bunun bir parçası… Ve bu kültür sadece ekonomik çıkarlar düşünülerek kurulduğunda tek başına yeterli değil. Her şeyin temelinde “karşılıklı saygı”, sonrasında ise “güven” yatıyor, daha sonra ise birbirine destek olma.

İşte tamamlamamız gereken en önemli özellikler bunlar sevgili hanımlar… Girişimcilik, öncelikle adım atmayı gerektirir. Daha bu blogu yazmaya başlayalı çok fazla olmadı, kısa bir zamandır birlikteyiz, ama çok daha güzel paylaşımlar yapacağımızı, sayımız arttıkça ve ortaya iyi şeyler çıkardıkça, daha da iyi yerlere geleceğimizi düşünüyorum. Pembe Pano Yahoo Grubunu da bu yüzden kurdum (pembepano-subscribe@yahoogroups.com adresine boş bir mail atarak grubumuza üye olabilirsiniz), blogdaki konulara eklemek istediğiniz şeyler olursa ya da daha farklı konulardan bahsetmek isterseniz hem grup içinde diğer arkadaşlarla da bunu paylaşabilmemiz için hem de birbirimizi, özelliklerimizi, kültürümüzü daha iyi tanıyabilmek için…

Birlikten kuvvet doğsun…Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*