20 Mayıs 2022

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Notlarım

KOSGEB uygulamalı GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMi içeriği

Bu aralar blogdan pek uzak kaldım ama mazeretim var: KOSGEB’in Girişimcilik Eğitimindeydim ve ben de Yeni Girişimciler Kervanı’na katıldım.

Kadın Girişimciler

Ben genel bir Girişimcilik Eğitimine katıldım ama sınıfın yaklaşık 4’te 3’ü kadındı. Eğitmenimize sorduğumda, artık kadınların daha fazla başvuru yaptıklarını ve eğitimlerde çoğunlukta olduğunu söyledi.

Eğitimin başından sonuna bize en çok hatırlatılan konu “Hesaplarınızı iyi yapın ve ayağınızı yorganınıza göre uzatın.” Derslerde örnek olarak verilen iş planlarında bu hesaplamalar açıklandı. Üniversitede bize anlatılan proje oluşturma aşamalarını hatırladım, sistem aşağı yukarı birbirine benziyordu.

Söz Uçar Yazı Kalır

Girişimcilik Eğitiminde öğrendiklerinizden sonra, önce kendi ayaklarınız yere basıyor. Fikrin tek başına yetmediğini, “şu iş bilmem kime çok kazandırıyor ben de yapayım”la iş kurulmayacağını, o işi yapan “bilmem kim”in işi kazandırdığını fark ediyor oluyorsunuz. Yani iş, önce sizde bitiyor.

İş Planı hazırlarken kafadan atılan hiçbir rakam yok. Kazanç tahminleriniz bile, deneyiminiz, çevreniz, tespit ettiğiniz ya da var olan Pazar üzerinden hesaplanıyor. Zaten orjinal iş planını da, işinizi kurduktan sonra KOSGEB’e sunuyorsunuz, yani elinizde eğitimdeki deneme iş planlarına göre çok daha net bir planla başvuruyorsunuz.

27.000 TL.lik Girişimcilik Hibesi Desteği, sizin talep ettiğiniz desteğin en fazla %70’ine denk gelebilir, kalan %30’u siz temin etmek durumundasınız. Yani en fazla, yaklaşık 38.500 Tl.lik bir giderler toplamının 27.000 TL.sini KOSGEB hibe olarak karşılıyor, aradaki fark olan 10.500TL.yi siz sağlıyorsunuz.

İş Planınız onaylanırsa, Yeni Girişimci Desteği’ne hak kazanıyorsunuz. Bu destek size 12 veya 24 ay süreye bölünerek ödeniyor. İçerisinde ofis giderleri ve personel desteği de mevcut.

Derslerde gruplar oluşturuluyor. Farklı işler planlayan girişimci adaylarıyla görüşürken girişimcilikle ilgili epey gözlem yapma fırsatınız oluyor, en çok da ayağını yere sağlam basmak konusunda…

İşle ilgili eğitimlerde genelde arkadaşlığa pek bakılmaz ama ben güzel birkaç arkadaş edinebilenlerdenim. Onlardan daha sonraki bir yazımda bahsedeceğim. Eğitimle ilgili merak ettikleriniz varsa sayfanın altındaki yorum kısmından yazabilirsiniz, bildiklerimi cevaplamaya çalışırım.Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

13 Yorum: KOSGEB Girişimcilik Eğitimi Notlarım

 1. Merhabalar, deneyiminizi paylaştığınız için teşekkürler.
  Bir sonraki girişimcilik eğitiminin ne zaman yapılacağını ya da nasıl öğrenebileceğimi biliyor musunuz? Kosgebin web sayfasına baktım, hiç bir bilgi verilmemişti. Teşekkürler.

 2. Merhaba Filiz Yeşil,
  Ben 2010’da Bursa’da katıldım; eğitimler bildiğim kadarıyla KOSGEB-İŞKUR ortaklı yürütülüyor; İŞKUR web sayfasında ilanlar bölümünden veya İŞKUR’a giderek; ya da en kolay ve neti KOSGEB’i telefonla arayarak bilgi almaktır. KOSGEB yetkilileri genelde yüzyüze geldiğimizde bizlere kötü kötü bakan, sorduğumuzla ilgilenmeyen, başlarından gidelim diye ellerinden geleni yapan ortalama devlet memurları gibi değiller; telefonda sorunuzun yanıtını bilmeseler bile yönlendiriyorlar; ayrıca e-posta ile ulaştığınızda 1-2 gün içinde yanıt yazıyor, hatta numaranızı da verirseniz telefonla arıyorlar.

  Muhtemelen haberdarsınızdır ama yine de söylemeden geçemeyeceğim; bu destek erkeklere %60 iken, kadınlara %70 oranındadır. Yalnız işyeri kirası, hammadde gibi bir takım giderleri karşılamıyor; benim katıldığım eğitim grubundan sırf bunların dahil olmadığını öğrenince iş kurmaktan vazgeçmek zorunda kalanlar oldu; bilginize..

  Selamlar, kolaylıklar.. Ve rastgele!..

 3. iyi günler billur hanım deneyiminiz bayagı iyi geçmiş ve bana çok faydalı oldu benim bi orum olacak bu kurlara eşimle birlikte gidebilirmim ve ikimiz de başarılı olurşak ortak bir yer açabilirmiyiz teşekkür ederim

 4. merhabalar…bu bilgilendirme yazınız için çok teşekkür ediyoruz. eşim girişimcilik kursunun başlangıcında 73 puan aldı…mülakata çağırdılar….çağırdıkları kişi sayısı 81 ve 30 kişi bu programa katılabilecek…esas aldıkları kriter nedir? şiddetle bu kursa katılabilmeyi arzuluyoruz…mülakatta faydalı olabilecek meseleler nelerdir? eşim tekstil yükseokul mezunu…fason üretim yapan bir atolye planlıyor..fason iş verecek bağlantılarımız da var..bu fikir yeterli olur mu? yardımcı olursanız sevinirim..

 5. Merhaba Cengiz Bey, girişimcilik kursuna eşinizle birlikte gitseniz ve KOSGEB hibesine hak kazansanız dahi 2 adet hibe miktarını aynı ortak işte kullanamıyorsunuz, ancak iki ayrı ortaklık kurup kullanma ihtimaliniz var ama hibeleri iki ayrı işte kurmanızla ilgili son karar yine de KOSGEB yönetiminin çünkü oldukça hassas değerlendirme yapıyorlar.

 6. Merhaba Mesut Bey, mülakatlarda girişimciliğiniz ve biraz da iş fikrinizle ilgili netliğinize bakıyorlar. Eşinizin tekstil mezunu olması önemli bir artı puan çünkü yapılan işle ilgili eğitim veya bir kurs sertifikası ya da yeterli iş deneyimi çok önemli. Fason üretim planladığınızı ve iş verecek bağlantılarınızı da düzenlemişsiniz bu da artı puan olur sizin için. İşi bildiğinizi anlatın. Bir iş kurarken ilk düşünülecek şey o işin piyasası, yani satış ve bağlayabileceğiniz müşterilerden de bahsetmeniz hatta mevcut olabilecek müşteriniz varsa mutlaka anlatmanız yararınıza olacaktır. Bulunduğunuz bölge için rakip analizi yapın. Tahmini gelir ve giderlerinizi belirtin, ne kadar hazırlıklı olursanız o kadar avantajlı olursunuz. Bir de temel atacak kadar girişim sermayenizin olması önemli, biraz birikiminiz varsa mutlaka bahsedin, bu sizin o iş için inancınızı ve çabanızı gösterir. Bazı programlarda kadınları teşvik amacıyla öncelik verilmesi söz konusu ama yine de bahsettiğim maddelerle birlikte bu yapılıyor, o yüzden her şekilde çok iyi hazırlanmakta fayda var. Eşinizie başarılar ve sevgiler…

 7. merhaba…
  39 yaşındayım ve yaklaşık 4 yıldır evimde özel tasarım daha çok doğal taş ve otantik tarzı takılar yaparak satıyorum..
  son 2 yıldır da el ürünlari satışı yapılan bir mekanda satış yapıyorum..toptan ve perakende satış yapabileceğim bir iş yeri açmak istiyorum
  düşündüğüm yerde bu tarz bir iş yeri de yok
  yarın yüzyüze görüşmeye çağrıldım

  ne soracaklar nasıl geçecek görüşme bilmiyorum
  sonucun olumlu olması için yapmam gerekn yada yapmamam gereken nedir bilmiyorum..lütfen yardım edin…desteğiniz için şimdiden tşk ederim…sevgiler….

 8. Merhaba Nehir Hanım, eğer bu konuyla ilgili bir belgeniz yoksa yaptığınız ürünlerden birkaç örnek götürmek faydalı olabilir ayrıca işin piyasası ve hedef kitlenizi anlatırsanız etkili olabilir, çünkü öncelik; sunduğunuz ürünün yanında, yaptığınız işe müşteri bulup bulamayacağınızdır. Mevcut veya sipariş veren müşterileriniz varsa bunlardan mutlaka bahsedin. Elbette, satış kabiliyetleriniz, işin gelir -giderleri hakkındaki bilgileriniz, iş çevreniz ve sosyal girişkenliğiniz, sunumunuz da önemli… İşe hakimiyetiniz artı puan diye nitelendirilir diye düşünüyorum. Tüm bunları girişimcilik eğitimi görüşmesine gittiğinizi düşünerek yazdım, eğer görüşmeniz Girişimcilik Hibesiyse o zaman, sunacağınız iş planınızın tutarlılığı ve akılcılığı devreye girer. Dilerim görüşmeniz olumlu geçer, başarılar…

 9. Merhabalar,
  Aşağıdaki düzeltmeleri yaparak konukları ve sizi bilgilendirmek isterm:
  1 sigortalı personel çalıştırma zorunluluu diye birşey yok KOSGEB’in bu desteğinden faydalanmak için. İş sahibi tek başına bile çalışsa olur. Sadece “personel maaş desteği”nden fadalanamaz.
  Ayrıca 27.000 TL nin içindeki 2.000 TL çeşitli konularda alabileceği danışmanlık ve iş planı yazım bedeli olabilir. Bunun için işletmenin A.Ş. olma şartı diye birşey de yok.
  Bir KOSGEB çalışanı olarak konuyu bilgilerinize sunarım.
  iyi çalışmalar

 10. Verdiğiniz bilgiler için ne kadar teşekkür etsem azdır, sayenizde yanlış bilgilendiğimiz kısımları düzeltmiş olduk, saygılar, sevgiler…

 11. ıyı gunler;
  20 yasındayken kendı ıs yerımı atolyemı kendı canalarım ıle actım
  1-2 sene ıslerım cok ıyı gıttı
  su anda yurt dısında okumam ve ıslerımın basında olmadıgım ıcın kapatma durumuna geldım. yenıden ayaklanarak eskı ıslerıme gucume guc katarak yola devam etmek ıstıyorum bu konuda kosgebın hangı destek lerınden ve tesvıklerınden yararlanabılırım ? yardımcı olurmusunuz?
  mevcut atölyem, malzemem arabam ve techizat larım bulunmaktadır işyerim calısmaktadır.)

 12. merhaba 29 yaşındayım ve hanımlara verilen bir pazarta kendi el emegi ürülerimizi satıyorum.çevremizde bulunan satılık bir pazaryeri var onu almak ve işimi daha geliştirmek istiyorum.bunları yapabilmem içinse kosgebin girişimci kadına verdigi krediden kullanmak istiyorum.iş garanti, kazançta.ben bundan faydalanabilirmiyim.

 13. merhaba ben 27 yaşındayım nakış kursuna gittim.piko dantel sarma biliyorum ev tekstili üzerine üretim yapan dükkan açmak istiyorum.sonra işi büyütüp atölyeye çevirmek istiyorum. bursada nereye başvurmalıyım

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*