18 Ocak 2022

Kadın Kooperatifleri

KADIN KOOPERATİFLERİ HAKKINDA BİLGİLER

Bir kadın kooperatifi oluşturmak ve içinde görev almak; mevcut olanlara bakılırsa katılım ücretlerinin düşüklüğü nedeniyle kullanım sermayesinin de doğal olarak düşük olmasından dolayı belki çok büyük paralar kazandırmayabilir, ama günümüz krizini düşünürsek, zamanınız varsa, ve çalışmak, az da olsa bir ekonomik güce sahip olmak istiyorsanız, koşullardan şikayet etmek yerine çok daha mantıklı bir seçenek olabilir. Sonuçta sorunun değil çözümün bir parçası olmak her zaman için daha akıllıcadır.

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV), tüm kadın kooperatiflerini hem deneyimleri paylaşmak hem de yapılan çalışmaları daha örgütlü bir hale getirmek ve daha geniş alanlara ve kitlelere yaymak için ortak bir iletişim çatısı oluşturmak istemiş ve bu amaçla Kadın Kooperatifleri İletişim Ağı’nı kurmuş. En son geçen yıl yapılan 2.Kadın Kooperatifleri Buluşmasına Türkiye’nin her yerinden 45 kadın kooperatifi katılmış. Şu aralar 23 Temmuz 2009 tarihli resmi gazetede yayımlanan kararla kooperatifler için 1 sermaye payının bedeli 1TL.den 100TL.ye çıkarıldı. “Bu durum tahmin edebileceğiniz gibi doğrudan doğruya kadınların kooperatiflere katılımını ve yeni kooperatifler kurmalarını imkânsız hale getiriyor” diyor Kadın Kooperatifleri İletişim Ağı’nın duyuru sayfasında… Yani bir kooperatife 50TL.ile üye olduysanız , yeni kanunun istediği sermaye artırımı nedeniyle bunu 5000 TL.ye çıkarmak durumundasınız. KEDV ve Kadın Kooperatifleri İletişim Ağı bunun adil olmadığını düşündükleri için itirazda bulundular, konu ile ilgili gelişmeleri de sitelerinde paylaşıyorlar.

Bu kanun özellikle yereldeki küçük kadın kooperatiflerini vuracak görünüyor, ayrıca bu yüzden bir çok kadın kooperatifi de oluşumunu kanun itirazları netleşene kadar askıya almış durumda, çünkü bazı yerlerde 5 TL.lik katılım payını bile taksit taksit ödeyenler olmuş…

Kadın kooperatiflerinin faaliyet alanları

* Erken çocuk bakım ve eğitim hizmetleri (yuva, oyun odaları, oyuncak kütüphanesi, mahalle anneliği)

* Dikiş, tekstil, yöresel dokuma

* Hediyelik eşya, takı, hediyelik kutu, ahşap oyuncak, el sanatları

* Sabun, mum atölyeleri

* Hizmet (lokanta, hazır yemek, kuaförlük, turizm, pansiyonculuk, el ürünleri ve ikinci el dükkânları, vb)

* Eğitim çalışmaları (kadın hakları, üreme sağlığı, iletişim, girişimcilik, çocuk eğitimi, kadına yönelik şiddet, liderlik, vb)

* Ekonomik güçlendirme faaliyetleri (Tasarruf grupları, meslek edindirme ve beceri kursları)

* Kadınlar için bilgi merkezi (mevcut hizmetler, kaynaklar, bilgisayar ve internet erişimi)

* Sosyal/kültürel çalışmalar (kütüphane, dergi, festival, gezi, vs)

Bu yazıyı hazırladım çünkü;

Belki yereldeki küçük yerleşim birimlerindeki kadınlar bu konuda zorlanıyor olabilir ve dilerim ki kanunda değişikliğe gidilir ve önleri yeniden açılır, onun dışında; minimum katılım paylarını aranızda karşılarayak kadın kooperatifi oluşturabilecek kadınlarımız olabilir.

500 TL.sermaye ile 10 kadın bir araya gelse bu rakam 5000TL.olur ve küçük çaplı bir iş planınız varsa yeterli olabilir. Bu kadar küçük katılım paylarıyla bile kadınlarımızın neler başarabildiklerini, maksimum 50TL. gibi katılım paylarıyla kendilerine işler yaratarak ayda 100-300TL.arası kazançlar elde ettiklerini görünce, çok basit bir mantıkla, sadece işin biraz daha büyük halini düşündüm. Arama motorlarında “kadın kooperatifi” diye bir arama yaptığınızda bu örneklere ulaşabilirsiniz. Hepiniz farklı yerlerdesiniz ama aynı şehirlerde olanlarınız elbette vardır ve bir araya gelip güzel işler yapabilirsiniz. Daha önce de bahsettiğim gibi Pembe Pano Yahoo Grubuna üye olarak birbirinizle iletişime geçebilir ve yeni bir oluşumun temellerini atabilirsiniz.

Aşağıya Kooperatif ile ilgili genel tanımlar ve Kooperatifler Kanunu’nun ve ayrıca Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı ile Kadın Kooperatifleri İletişim Ağı’nın linklerini ekliyorum, kadın kooperatifleri ile ilgili her türlü sorunuz için kendilerine mesaj atabilirsiniz. Ayrıca bir gün içinizden böyle bir oluşumun içinde yer alan olursa ve bizimle paylaşırsa diğer arkadaşlarımıza da örnek olması açısından çok seviniriz.

Kaynaklar: Referans Gazetesi
İzmir Tarım İl Müdürlüğü
www.kadinkooperatifleri.org
www.kedv.org.tr
muhasebeturk.org
www.koykooppazari.com
www.khgm.gov.tr/mevzuat/Kanun/kooparatiflerkanunu.htm

Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

2 Yorum: Kadın Kooperatifleri

  1. Kadın Gözüyle köşemizde bugün kadın kooperatifleri hakkında İnci Emirzeoğlu ile konuşuyoruz.

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*