16 Mayıs 2022

İŞ VE SOSYAL PAYLAŞIM AĞLARI -1-

Business Networking Siteleri

İş yaşamında artık bilgisayarın ve internetin varlığı tartışılmaz. İnanılmaz bir hızla bilgiye ulaşma hakkına sahibiz. Bu bilgiyi nasıl kullanacağımız da bizim seçimimizdir. Internet iş yaşamıyla ilgili fırsatlarla doludur. Günümüzde sadece işini iyi yapmak yetmiyor, aynı zamanda ne kadar çevremiz olduğu, iş yapma ve daha çok insana daha hızlı ulaşmamız da önemli. Networking sayfalarına kendinizle ve işinizle ilgili girdiğiniz her bilgi aslında sizin bir nevi kurumsal tanıtımınızı oluşturan bir dosya niteliğinde, kısacası sizin görünen yüzünüz, kartvizitiniz. Business Networking denilen platformlar bu yüzden iş dünyasında artık çok önemli bir yer tutuyor. Bunu doğru değerlendiğimiz takdirde biz de bu fırsatlardan yararlanmaya başlayabiliriz. İş ve sosyal paylaşım ağları, bu konuda nokta atışı yapmak için birebirdir. Bu yazıda bunlardan bir kaçını size tanıtmaya çalışacağım, hepsine gerçek adınız-soyadınızla üye olmanız gerektiğini de hatırlatmak isterim…

XING

Avrupa’nın lider konumundaki iş ağı XING’te, 8 milyondan fazla kişi iş bağlantıları oluşturuyor ve bunları yönetiyor. Burada kendinize özel bir profil sayfanız var, oraya iş imajınızı yansıtan bir fotoğraf ekleyip (gruplara üye olmak için şart ) aradıklarınızı ve sunduklarınızı, iş ve iletişim bilgilerinizi, varsa web adresinizi belirtiyorsunuz ve bunları kimin görüp kimin göremeyeceğini ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca üyeler arası bir referans sistemi de mevcut. Profilinizi şirketinizin ya da şahsınızın kurumsal tanıtımını içeren bir dosya ya da kartvizitiniz gibi düşünün. XING’te ne kadar bağlantı oluşturacağınız ve kendinizi ne kadar iyi tanıtacağınız size kalıyor. Bunun için ilgi alanınıza uygun forumlara ve iş gruplarına katılabilir, oralarda hem kendinizi tanıtıp hem de fikir alışverişinde bulunabilirsiniz, bunların dışında bağlantı kurmak istediğiniz kişilere doğru mesajla ulaşabilirseniz işiniz daha da kolaylaşacaktır. Ayrıca gruplar zaman zaman iş ya da sosyal amaçlı yemekler ve toplantılar düzenlemektedir. Bunlara katılmak da hem bilinirliğinizi artırır, hem de farklı sektörlerden kişilere işinizi yüz yüze anlatma fırsatı da yakalayabilirsiniz. Dili Türkçe, isterseniz diğer dilleirn konuşulduğu ülkelerdeki sayfalara ve üyelere de ulaşabiliyorsunuz. Standart Üyelik ücretsiz, ancak bu durumda sınırlı mesaj hakkınız var ve sadece forumlara yazabiliyorsunuz. Arama yapmak, mesaj atmak ve diğer haklara sahip olmak kısacası sitenin tüm hizmetlerinden faydalanmak için Premium üye olmanız gerekiyor. Premium üye ücretleri aylık 4.95 Euro, 3 Aylık 12 Euro. Üyelikle ilgili değişen zamanlarda kampanyalar mevcut, bunları takip ederek üyeli sürenizi uzatmanız da mümkün ve siteyi aktif kullananlardan biri olarak şunu söyleyebilirim ki, sitenin olanaklarını kendi işinize uygun ve doğru kullandığınız sürece, sektörünüze de bağlı olarak üyelik için ödediğiniz meblağın karşılığını kat kat fazlasıyla geri alıyorsunuz.

“Dünya Facebook’ta”

Bu, her ne kadar abartılı bir tanım olduysa da, konu  internet dünyası olarak düşünülürse, haklılık payı oldukça yüksek. Facebook, daha çok bir sosyal ağ gibi görünse de, iş dünyasının diğer işlevini fark edip kullanmaya başladığı sitelerden biridir ve üyelik ücretsizdir. Burada, yine iş imajınıza uygun bir profil oluşturabilir ve işinizle ilgili milyonlarca gruptan dilediğinize üye olabilir, böylece hem güncel gelişmeleri takip eder hem de yeni insanlarla tanışıp kendinize yeni fırsatlar oluşturabilirsiniz.

PRONECTED

Pronected 2008 yılında açılan iş ağlarından biri. Türkçe haricinde İngilizce,Almanca, Fransızca ve Rusça dil seçenekleri mevcut. Üyelik ücretsiz. Sitenin ana sayfasında ve gerekli gördükleri yerlerde videolu tanıtımları ve üyelikle ilgili yönlendirmeleri mevcut. Pronected kendini sürekli yeniliyor ve gelişmekte olan business networking siteleri arasında görünüyor…

LinkedIn

Linked In. Dünyada en fazla kişiye ulaşan ve en büyük iş platformu… Sitenin dili İngilizce, yani üyelik için İngilizce bilmeniz şart. Burada herhangi bir uluslararası bir şirketin CEO’suna ya da işe yeni başlamış bir satış temsilcisine mesaj atabilmeniz mümkün. Ama Linked In’in en önemli özelliği profesyonel yaklaşımlarından geçiyor. Yani öyle rastgele bir şekilde canınızın istediği kişiye istediğiniz şeyi yazamazsınız. Şikayet olduğu takdirde siteden atılıyorsunuz ve bir daha hiçbir şekilde geri alınamıyorsunuz. Bu yüzden mesajlarınızı tanışmadığınız bir kişiye gönderiyorsanız, o kişinin işiyle ilgili ve saygılı bir dille yazılmış mesajlar olmasına özen göstermelisiniz. Çünkü Linked In, özellikle işinizde belli bir noktaya geldikten sonra, daha da yükselmeniz için en uygun ve en fazla fırsatı içeren platformdur.

PROFESYO.NET

Tamamen yerli ve başarılı sitelerden biri daha… Başar Başaran ve Çağan Şentürk isimli iki girişimci tarafından kurulmuş ve işine önem veren profesyonellere yönelik hazırlanmış, özellikle internetteki iş dünyasında farklı alanlarda neler olup bittiğini takip etmek için çok uygun bir site, gayet zihin doyurucu bilgi paylaşımları içeriyor. Üyelik ücretsiz.

Turk BC

200.000den fazla üyeye sahip olan Turk BC de sektörün gelişmekte olan iş platformlarından. Üyelik ücretsiz ama profil olanaklarına diğerlerine göre şimdilik biraz daha kısıtlı. Bu tür platformların ne kadar çoğuna üye olursanız o kadar iyidir. Çünkü hedef kitlenizdeki kişiler bunların sadece bir kaçına üye olmuş olabilir, o yüzden ne kadar fazlasına üye olursanız ulaşabileceğiniz alanı o kadar genişletirsiniz.

ARKA MARKA

Arka Marka daha çok reklam, tasarım ve satış-pazarlama ile ilgili alanlarda çalışanların ya da bu konularla ilgilenenlerin üye olduğu bir site. Forumlarından sadece Türkiye’deki değil aynı zamanda dünyadaki gelişmeleri de takip etme olanağınız oluyor, ayrıca piyasadaki şirketlerin bazıları hakkında daha fazla bilgiye ulaşabiliyorsunuz. Üyelik ücretsiz ve dili daha gündelik, samimi ve esprili bir profesyonelliği içeriyor.

BLOGCU.COM – AZBUZ.COM – BLOGSPOT.COM

Bloglar hem kendi başlarına bir iş platformudur hem de mevcut iş platformlarında tanıtımınız destekleyici en önemli öğelerdendir. Yukarıda belirttiğim adreslerden ya da arama motorlarında rahatça bulabileceğiniz başka blog adreslerinden kendinize bir blog oluşturmanız önemlidir. Blogunuzu mümkün olduğu kadar işlevsel hale getirmelisiniz.

WEBRAZZI

Okumayı en sevdiğim bloglardan biri. Internet alemi ile ilgili güncel gelişmeleri en sıcak haliyle bizlere sunuyor. “Business networking-İş ağları” ile ilgili de birçok öneriyi içeriyor. Bu da “hız” faktörü açısından artı bir puan. Mutlaka takip etmenizi öneririm.Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*