26 Eylül 2022

İş Fikirleri Nasıl Uygulanır?

GİRİŞİMCİLİK VE YENİ İŞ FİKİRLERİ

İş Fikirlerinizi uygulamanın en büyük engeli maliyet gibi görünse de aslında bu bahane doğru değildir. Doğru olan, öncelikli olarak basit de olsa iş planı hesaplamaları ve fizibilitesi yapılmış,ayakları yere basan iş fikirleri üzerinden harekete geçmektir.  Daha sonra ise; iş fikrinizin ticari hayata uygunluğu ve sizin onu uygulama konusunda gösterdiğiniz girişimcilik, kendinize ve fikrinize inanma, azim ve iş becerisidir.

İş fikriniz hakkında; detaylı olmasa da (patent veya marka tesciliniz yoksa detaya girmeyin) genel çerçeveler içerisinde, başkalarının tepkisini, ilgisini ölçmek için ufak araştırmalar yapmak oldukça faydalıdır. Ama bu araştırmanın faydalı olmasını istiyorsanız, bunu iş fikrinizde hedef aldığınız kitlenin fikirlerini değerlendirerek yapmalısınız. Mesela, o kitlenin aktif olduğunu düşündüğünüzsosyal ağlarda piyasa yoklaması yaparak başlayabilirsiniz.

Unutmayın, her iş fikri çabuk tutulup yayılmaz. Bir ürün veya hizmet önce vizyoner kullanıcılar tarafından denenir, onlar memnun kalırsa Kulaktan Kulağa Pazarlama (WOM) ile ayrıca Facebook, Twitter, Friendfeed, Xing, LinkedIn gibi sosyal medya araçlarında paylaşımlarda bulunarak çevrelerine memnuniyetlerinden bahsederler ve tavsiyelerde bulunurlar. O zaman doğru yoldasınız demektir. Bazı ürünler/hizmetler; belli bir süre kullanılmadan tanınmanızı artıracak olumlu yorum ve tavsiyelere sahip olmayabilir. Moralinizi bozmamaya çalışın. Sabrınız, zamanınız ve gerekiyorsa paranız varsa yolunuza sakince devam edin.

Kimler iş fikri bulabilir?

Tabi ki gözlemci, zeki ve dikkatli insanlar… Kendinizi küçümsemeyin ama böbürlenmeyin de… İş fikriniz ve kendi girişimciliğinizle, iş kültürünüz, insan ilişkileri ve doğru iletişimle ilgili eksiklikleriniz varsa bunları gidermeye çalışın. İnsanın en büyük yatırımı kendisidir. En büyük motivasyonu da kendisidir. Yaptığınız işler ve onları nasıl yaptığınız, sadece sizin bir yansımanızdır. İyi bir yansıma için, iyi şeyler yansıtmanız gerekir.

MALİYET=PARA bulmaya gelince…

Çok iyi olduğunu düşündüğünüz bir iş fikrine sahip olduğunuzu düşünüyorsanız eğer, o zaman büyük ihtimalle başka büyük, birçok orta ve epey de küçük iş fikirleri üretebilirsiniz demektir. Maliyetten dert yanıyorsanız, “Damlaya damlaya göl olur” misali, daha küçük bütçeli veya başlangıçta sermaye gerektirmeyen işlerden yola çıkacaksınız demektir. Sonra orta ve büyük bütçeli iş fikirlerinizi uygulamaya doğru ilerlersiniz.

İkinci bir seçenek, KOSGEB’in çeşitli kurumlar ve dernekler aracılığıyla verdiği girişimcilik eğitimlerine katılarak Yeni Girişimci Hibe, Kredi ve Desteklerine başvurmak, gerekirse bir danışmandan yardım alarak sonrasında iyi hazırlanmış ve ikna edici bir iş planı sunarak iş kurmanız veiş fikrinizi uygulayabilmeniz için gerekli yatırım desteklerini sağlamaktır.

Diğer Alternatif bir seçenek ise; iş fikrinize/projenize ortak olması ve yatırım yapması için Melek Yatırımcı peşine düşmenizdir. Bunu yaparken, sizin gibi “melek yatırımcılara” başvurangirişimcilerle aranızda sıkı bir rekabet olacağını ve  ”Melek Yatırımcı“nın En İyi- En Kısa Zamanda En Çok Para Getiren/En Kazançlı İş Fikri sunumuna destek olacağını unutmayın.

İş Fikrinizin benzerini veya aynısını başkasının uygulamasından, doğru zamanda yapamayacağınızdan korkuyor, çok zaman kaybedeceğinizi mi düşünüyorsunuz?

Gerçek dünyaya hoşgeldiniz. Bu ihtimal, her zaman mümkündür. Yaşam gibi, iş dünyası da bu şekilde ilerler. Bir işi ilk yapanlar bazen kazanır, ama bazen de kaybeder. Birçok şeyi kontrol edemezsiniz ya da edersiniz ama çok zaman ilerleyemezsiniz. Bu bilince ulaştığınızda, eskisine göre daha rahat çalıştığınızı göreceksiniz.

İnsanın en büyük engeli kendisidir. Korkularını aşmak, kendini de aşmaktır. Her zaman yeni seçenekler, pes etmeden, yeterince aradıktan sonra farklı yollar, yeni iş fikirleri ve uygulamaları bulunabilir.

Aslıhan KöseKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*