20 Mayıs 2022

Girişimcilik ve Fırsat Maaliyeti

Muhtemelen genç girişimci bir arkadaşımızın tuttuğu, gayet güzel bir blog yazısı okudum az önce blogları dolaşırken, ismi: “Girişimcinin başarıya gitmesi için 2 koşul.” Tam da internet projelerine bakarken buna yakın bir şeyler geçiyordu kafamdan…

Yazının en beğendiğim kısmı; Fırsat Maaliyeti ile ilgili olan kısımdı. Kolay anlaşılması için sınav notları örnek verilerek anlatılmış. Özetle diyor ki: Eşit zamanda 1 Adet 100 almak mı daha iyidir, iki adet 75 mi?

Vikipediye göre Fırsat Maaliyeti ise; herhangi bir malın üretimini bir birim artırmak için başka bir maldan vazgeçilmesi, feragatta bulunulması gereken mal ve/veya kazanç miktarıdır. Başka bir deyişle iktisadi bir seçim yapılırken vazgeçilmek zorunda kalınan ikinci en iyi alternatiftir.

Girişimcilik risk almak olsa da, bahsedilen riskler genelde mantık çerçevesinde risklerdir ve girişimden önce mutlaka araştırma yapılmış olması büyük bir avantajdır. Girişimcilikte kararlılık iyidir ama inatçılık her zaman iyi olmayabilir.

Birçok kişi girişimleriyle duygusal bağ kuruyor ki eskiden ben de onlardan biriydim, oysa birçok önemli girişimciye göre bu büyük bir hata, iş her zaman iştir, işi bizim yapıyor olmamız onun iş olduğu gerçeğini değiştirmez ve bunun işini sevmemekle hiçbir ilgisi yok, daha çok sevdiğin işi doğru yerde doğru şekilde doğru kişilerle ya da doğru kişilere yapmakla ilgisi var.

“Girişimci mi? Biri Beni Çağırıyor” isimli bloga aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://ototu.wordpress.com/



Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*