09 Ağustos 2022

Endonezya’da Hücresel İş Paketleriyle Yoksulların Girişimciliğini Teşvik Projesi

mikrokredi ve girişimci destekleri

Endonezya’da nüfusun %75’i, yani yaklaşık 180 Milyon insan, günlük 2,5 Dolar olan uluslararası yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

RUMA, Endonezya’da bu tür istatistiklerin geliştirilmesini hedefleyen ve daha parlak bir ekonomik gelecek için  “paket iş” çözümleriyle sınırlı bayilik(franchising) dağıtımı yapan sosyal bir organizasyon, hücresel dediğimiz küçük ama kendini döndüren iş modelleri oluşturuyorlar.

Mesela, RUMA’nin ilk ürünü olan “Rumah Pulsa”; Endonezya’daki yüksek oranda cep telefonu kullanım oranlarının yaygınlığı düşünülerek yapılmış bir telekomünikasyon kioskunun bayiliği. Bu bayiliği alan kadınlar ya da erkekler kendi çevrelerine bu kiosktan, ücreti peşin ödenen süreli görüşme satışını yaparlar. Bizim ülkemizde telefonlara eskiden kontör şimdi ise TL. satışının bireysel standlar halinde yapılması gibi düşünebiliriz.

RUMA burada aslında, gelecekteki franchise/bayilerine 23 Dolarlık bir iş kiti sağlayarak piyasaya girmelerine katkıda bulunuyor. Bu kit bir telefon, promosyon malzemeleri ve kullanım kılavuzunu içeriyor. Bir saha görevlisi aynı zamanda gelecekte çalışabilecek franchise/bayileri de eğitiyor.

RUMA, yoksullara en iyi iş servisini vermek için, Endonezya’daki Yoksulluk Kalkınma İndeksi metodolojisiyle düzenli anketler de yapıyor. Böylece, dağıtacağı franchise/bayiliklerin imtiyazlarını ve temel aşamalarını belirliyor.

RUMA, Grameen vakfı ve Qualcomm tarafından destekleniyor. Grameen Vakfı, biliyorsunuz bizde bilinen Mikro Kredi kavramını hem dünyaya yayan hem de  Türkiye’ye getiren vakıf…  RUMA; bahsettiğimiz telekomünikasyon kioskları projesinde 75.000 kullanıcıyı hedefleyerek, tam 1600 hücresel çalışan franchise/bayi oluşturdu. Bu bayiliklerden %90’ını kadınlar işletiyor ve hepsi de kar ediyorlar.  Yani sistem, kendi başarılı girişimcilerini yarattı ve potansiyeli açığa çıkardı. Bu yılın sonunda doğru, Rumah Pulsa telekomünikasyon kioskları franchise dağıtımı projesinin ikinci ayağına başlamak isteyen RUMA’nın asıl istediği yoksulluk sınırının altında yaşayan bu insanların hayatında finansal/mali açıdan bir sürdürülebilirlik oluşturarak yaşam kalitelerini yükseltmek…

Düzenleyen ve Çeviren: Aslıhan Köse

 

RUMA Web Sitesi: www.ruma.co.idKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

1 Yorum: Endonezya’da Hücresel İş Paketleriyle Yoksulların Girişimciliğini Teşvik Projesi

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*