18 Ocak 2022

THY Havacılık Akademisi’nden İş Garantili Pilotluk Eğitimi

Nasıl Pilot olunur? Pilotluk mesleği, okulları ve eğitimi hakkında bilgiler

Pilot olmak ister misiniz? Peki, nasıl pilot olunur? Pilot olmak için nereye başvurmalısınız? Pilotluk eğitimi veren kurumlar nelerdir?

THY Uçuş Eğitim Akademisi, hem kendisinin hem de diğer havayollarının artan pilot ihtiyacı nedeniyle, 2006 yılından beri vermeye başladığı uçuş eğitimleriyle pilot yetiştiriyor. Türkiye’deki ilk kadın pilot olan Sabiha Gökçen’i ve bunu uzun yıllar önce gerçekleştirdiğini bir düşünürseniz, neden siz de o kadın pilotlardan biri olmayasınız?


Akademi 100 öğrenci kapasiteli. Eğitimden önce adaylara, Alman Uzay ve Havacılık Merkezi’nin DLR testi yapılıyor. Bu test, bir kişinin pilot olup olamayacağını %97 oranında belirliyor.

Eğitime katılmaya hak kazananlar, pilotluk eğitimine başladıktan sonra  750 saat Yer Dersleri, simülatörde eğitimler için de hazırlık olarak CBT denilen bilgisayar tabanlı bir eğitim alıyorlar, bu eğitim öğrencilerin uçak sistemlerini öğrenmesine yarıyor.

Eğitimler ağırlıklı olarak Çorlu Havaalanı’nda yapılıyor. Toplamda 200 saat civarı uçuş süresi olacak şekilde uygulamalı eğitimler de veriliyor. Daha sonra 3-6 ay süren TİP eğitimleri veriliyor. Ne tür bir TİP eğitimi alacağınız, uzmanlar tarafından size uygun olan seçilerek belirleniyor. Simülatörlerle verilen TİP eğitiminde, uçuş sırasında yaşanabilecek neredeyse her türlü sorun ve olasılığa karşı hazırlanıyorsunuz.

Tüm bu eğitimleri başarıyla bitirdiğinizde ise, ikinci pilot olarak uçmaya hak kazanıyorsunuz.

**THY Uçuş Akademisi’nin verdiği bu pilotluk eğitiminin bedeli tam 90.000 (Doksan bin) Euro. Uçuş Akademisi’nde eğitim almaya hak kazanırsanız ve 15 yıl boyunca THY’de maaşlı olarak mecburi hizmet yapmayı kabul ederseniz, bu para sizden alınmayacak. Mezun olanların eğitim ücretleri, 15 yıl boyunca taksitlere bölünüp maaşınızdan kesilecek.

THY Havacılık Akademisi’nden Pilotluk Eğitimi Almak İçin Gerekli Koşullar:

1- Üniversitelerin Mühendislik Eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak.

2- Sağlık mevzuatında belirtilen şartlara uygun olmak.

3- En az 165 cm. ve en fazla 190cm. boya sahip olmak.

4- Boyunuz ve kilonuzun orantılı olması.

5- Adli sicil kaydınızın olmaması.

6- Yabancı dilinizin yeterli seviyede olması.

7- THY’YE 15 yıl hizmet yükümlülüğünü ve eğitim masrafının maaşından kesilmesini kabul etmek.

***Bu maddelerde görünmüyor ama, benim bulduğum kadarıyla bir de en fazla 30 yaşında olma kuralı da varmış.

Başvuru İçin Web: https://akademi.thy.com/

THY Uçuş Akademisi’nin dışında farklı alanlarda uçuş eğitimi veren, hem İstanbul’da hem de İzmir ve Eskişehir’de birkaç Havacılık ve Uçuş Okulları daha var. Bu okulların bazıları, hosteslik yer hizmetleri eğitimleri de veriyor. Eğitim ücretleri alacağınız uçuş eğitiminin içeriğine göre değişmekte, ancak bazıları eğitim ücretini rahat karşılayabilmeniz için bazı bankalarla kredi anlaşması yaparak sizi ödemeyle ilgili isterseniz yönlendirebiliyorlar.

Havacılık ve Uçuş Eğitimleri ile ilgili eğitim/bilgi veren sitelerin adreslerini aşağıya ekliyorum, detayları oradan görebilirsiniz. (Tıklayınca açılan sayfadaki linki tekrar tıkladığınızda word dosyası yüklenmeye başlar)

Havacılık ve Uçuş Eğitimleri İle İlgili Web Sitelerinin Adresleri

Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

17 Yorum: THY Havacılık Akademisi’nden İş Garantili Pilotluk Eğitimi

 1. THY nın sağlamış olduğu pilotluk eğitimine katılmak istiyorum.Neler yapmam gerekiyor.. Bilgisi olan paylaşabilir mi?
  e-posta:poyrazmuhsin@windowslive.com

 2. Akademiye katılma yaşı olarak belirttiğiniz “37” yaş sınırında yanlışlık olmuş. En son sınavbaşvuru şartlarında belirtilen sınır “30” dur. Herkese sevgi ve saygılar…

  Editör Notu: Gerekli düzeltme yapıldı, bilgilendirdiğiniz için teşekkürler…

 3. 23 yasindayim antalyada ikamet ediyorum maddi durumum iyi tahsilim yok ama pilot olmak icin canimi bile veririm oku gel seni pilot yapicaz deseniz 45 yasina kadar okurum ucret istemem ne yapabilirim

 4. Eğer yaş sınırı 30 ise doğal olarak 36 yaşında birisi pilot olamaz. Diğer nasıl pilot olurum diye soran arkadaşlara söylüyorum eğer ciddi iseniz THY ile iletişime geçinir, herhangi bir birimi mutlaka size yardımcı olacaklardır.

 5. arkadalaşlar anladığım kardarı ile 30 yaş sınırı thy nin akademisinde bunlarındırın dışında başka pilot lisnsları var bunlardan Türk hava kurumunun türk kuşu olarak okulu var onun sitesinde 37 yaş sınırı onda ATPL almak için en az lise veya dengi okulu bitirmek iyi derecede inlizce bilmek gerisini bu yola baş koymuşsanız araştırmışsınızdır.Fakat hava yolları froze lisans alduktan sonra işe başvuruyorsunuz sizden üniversite mezunu iseniz öncelik tanıyacaklar ayrıca similatör eğitimi isteyecek yada siz yarısını peşin isteyecek yarısını kazaırsanız maaşınızdan kesilecek başarı sağlayamazsanız paranız yanacak bu dediğim miktarda 22000 euro gibi bir miktar ben de forumlardan edindiğim bilgiye

 6. ben fizik bölümü 2. sınıf ögrencisiyim pilot olmak istiyorum ama okul baya uzucak gibi bunun bi çözümü yokmu pilotluk eğitimi alırken üniversite okumak gibi??
  burakazam@hotmail.com

 7. Türk havayolları ücretsiz pilotluk egitimi yanı egıtım bıttıkten sonra 15 yıl anlasma ımzaladıgında sana ögrencilik zamanında bı maas verıyomı??

 8. 1973 yilinda dogdum universite mezunuyum ve 15 yillik mimarim cok iyi ingilizcem var. THY pilot olmak benim hayalim boyle bir sansim var mi? yoksa icimdeki bu arzuyu tamamen silip atayim mi….

 9. fizik bölümü mezunuyum ve pilot olmak için ne yapmam gerekiyo yardımlarınızı bekliyorum…

 10. 36 yaşında pilot olamaz diyen kişi ben oldum neden olunmasınmış cahil sen kimsinki insanların umutlarını kırmaya çalışıyorsun. arkadaşlar isteyen çok çalışan ve inglizcesi ii olanlar pilot olur birde zeki olanlar siz bakmayın bu beyinsizin söylediğine.. bide bu ülkede torpille herşey olur hadi eyvallah..

 11. merhaba, egıtım alabılmek ıcın sıraladıgınız maddeler ıcınde muhendıslık var ben konservatuar dan mezunum . ben acaba egıtım alamazmıyım . bu konuda acıl bır sekılde bılgılendırırsenız sevınırım

 12. Arkadaşlar ben 18 yasındayım meslek lisesinde 3. sınıfta okuyorum ben thy de pilot olmak ıstıyorum ne yapmam gerekiyor yardımcı oolurmusunuz

 13. DOĞUKAN ASLANIM PİLOT OLMAN İÇİN HERHANGİ BİR MÜHENDİSLİK OKUMAN YETERLİ. DİPLOMAYI ALDIKTAN SONRA HERHANGİ BİR UÇUŞ OKULUNA BAŞVUR KURS ÜCRFETİ YAKLAŞIK 90.000 EURO YANİ 230.000 LİRA CİVARI FAKAT THY KOLAYLIK SAĞLIYOR KURS ÜCRETİNİ ALMIYOR 15 YIL THYYE HİZMET EDİYORSUN SENİN HER AY MAAŞINDAN 500 EURO KESİYOR OKULU BİTİRDİĞİN GİBİ 2. PİLOTSUN KOLTUĞA OTURDUĞUN AN MAAŞIN KESİNTİLER HARİÇ 6000 DOLAR UÇUS SAATİN ARTTIKÇA RÜTBEN ARTIYOR KAPTAN OLUNCA MİNİMUM 10000 TL MAXİMUM 24.000 TL MAAŞ SANA BAŞARILAR

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*