18 Ocak 2022

Hakkari’de Mikro Kredi Ofisi Açıldı

HAKKARİ'DE MİKRO KREDİ ALMAK İSTEYEN KADINLAR İÇİN BİLGİLER

Yoksul olan kadınların iş sahibi olmalarını sağlamak, yoksulluk oranını düşürmek ve kadınları sosyal yaşamda ve ekonomide daha güçlü hale getirmek, gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla Hakkari Üniversitesi’ndeki Rektörlük binasında Mikro Kredi Ofisi açıldı.

Mikro Kredi Hakkari Şube Müdiresi Nergiz Keskin; ““Mikrokredi, isminden de anlaşılacağı üzere küçük miktarlarda verilen krediler demektir. Bu, çalışan ya da çalışma kararında olan, iş yapma fikri olup sermayesi olmayan yoksul kadınlara verilen kredidir. Mikrokredi aynı zamanda sürdürülebilir olmayı da hedeflemektedir. Çünkü gelir getirici bir iş kurup yoksulluktan çıkabilmek bir tek kredi ile mümkün olmamakta, kişiler tekrar tekrar aldıkları kredilerle işlerini geliştirebilmektedirler. Mikrokrediden öncelikle kadınlar yararlanıyor. Kadınlar açlık ve yoksulluğu erkeklerden daha yoğun biçimde yaşıyor. Eğer aile üyelerinden birinin aç kalması gerekiyorsa, bu kişinin kadın olması yazılı olmayan bir yasadır.”” diyerek Mikro Kredi sisteminin, diğer bankacılık uygulamalarından farklı işleyerek yoksul olan kadınları koruyan bir sistemde geliştirildiğini belirtti ve Hakkarili kadınlardan Mikro Kredi’ye başvurmaları için yoğun bir ilgi beklediklerini, bilyece ekonomik bağımsızlıklarını kazanabileceklerini belirtti.

Mikro krediler nakit olarak verilmiyor, kredi işlemlerinde beş kişilik grup dinamiği uygulanıyor yani sizinle aynı durumda ve iş sahibi olmak isteyen 4 kadın daha bulmanız gerekiyor, teminat ve kefalet aranmıyor.

Mikro kredi ile; mesela 700TL.kredi alan biri haftalık 17,5 TL. olarak geri ödeme yapıyor. İlk mikro kredinizi alıp ödemesini bitirdiğinizde tekrar mikro kredi alabiliyorsunuz. Başvuru ve daha detaylı bilgileri Hakkari Üniversitesi Rektörlük Binasındaki Mikro Kredi ofisinden alabilirsiniz.

Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*