23 Mayıs 2022

Çin’de Ticaret ve Hayat

Çin^den ürün-mal alma, alışveriş yapma hakkında bilgiler

 

Malum, Çin ürettikleriyle, hayatımızın birçok alanında burnumuzun dibine girmiş durumda, taktığımız saatin parçalarından ayakkabılarımıza, izlediğimiz televizyondan bilgisayarımıza kadar… Ucuz işgücü ve birim başına düşük maliyetleri nedeniyle, aynı zamanda dünyadaki birçok marka için cazip bir ülke. Ve markalar, bu yüzden akın akın üretim birimlerini Çin’e kaydırıyor.

 

Bir yandan da oradaki inanılmaz çeşitlilikteki ürünlerden buraya getirmek, ithalat yapmak isteyen bir kesim var. Ekonomik krizin de bunda büyük etkisi var. Oradan ucuz mal getirip burada karlı satış yapmak isteyenler de var.

Bu konuyla ilgili bir sürü danışmanlık firmaları var. Çünkü Çince, çok ama çok zor bir dil, yaşam ve ticaret kültürü bambaşka bir ülke, eriştiği gücün de etkisiyle neredeyse tamamen kendi kurallarıyla gidiyor ve iş yapmak isteyenler için bu arada zaman geçiyor. Ama hangi danışmanlık firması bizim için en verimli olandır, nasıl seçeceğiz, nasıl denetleyeceğiz, kimden tavsiye alacağız?


Gerçi alibaba.com ve dropshipping sistemleri özellikle Çin’den ithalat ile ilgili, İngilizce yayın yaptığı için büyük bir açığı doldurmuş durumda ama geribildirimlere bakılırsa bu sistemden mağdur olanlar da azımsanacak ölçüde değil. Nasıl tanıyacağız bu insanları, kimin kim olduğunu nereden bileceğiz?

Kimdir bu Çinliler? Nasıl  insanlardır? Neler yaparlar, nasıl yaşarlar? Nelere değer verirler? Ticaret anlayışları nasıldır? Hangi ürün hangi bölgede üretilmektedir?

 

Yavuz Selim Şen’in 2008 Eylül ayından beri Shangay’dan yayın yapan blogu, yeri geldikçe bu soruların cevaplarını veriyor. Çin Dili ilgili üniversiteye gittiği bu ülkede şimdi Pazar Analisti olarak görev yapıyor. Aynı zamanda fırsat buldukça, Televidyon’da Çin üzerine programlar hazırlayıp sunuyor. (http://goly.in/3cy )

Benim de yaklaşık bir yıldan fazladır takip ettiğim bu kaliteli blog bizlere, Çin’in iş dünyası, ekonomileri, kültürleri, alışkanlıkları ve hatta batıl inançları hakkında ışık tutuyor. Eğer siz de Çin’de girişimcilik yapmayı, karşılıklı ticareti düşünüyor, yapıyor ya da nasıl olduğu hakkında fikir edinmek istiyorsanız, Çin Günlüğü’ne de mutlaka bir bakmanızı tavsiye ederim.

www.cingunlugu.comKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*