23 Ocak 2022

Büyük Mor İnek Tavsiyeleri – 1 –

girişimcilik, başarı ve motivasyon sözleri

Bu hafta okumadığım kitapları okumaya başladım ve daha önce okuduklarımdan bazılarını tekrar okumaya… Dün ise; Seth Godin’in, meşhur “Mor İnek” kitabından sonra, dünyanın 33 İş Dünyası Gurusu ile birlikte yazdıkları, “Büyük Mor İnek” kitabını yeniden okudum.

Girişimci olan ya da olmak isteyen kadınlarımızın, eğer şimdiye kadar okumadılarsa, “Mor İnek” serisindeki kitapları okumalarını özellikle tavsiye ediyorum, çok faydasını göreceksiniz.

Kitabı okurken içinden bazı yerlerden alıntılar yaptım. Seth Godin, Büyük Mor İnek kitabını kendisiyle birlikte yazanların hiç ücret almadıklarını ve gelirinin tamamen yardım kuruluşlarına aktarılacağını yazmış. Ayrıca alıntı yapılabileceğini, çoğaltılabileceğini de belirtmiş. Seth Godin bu izni verince, ben de Büyük Mor İnek kitabından not aldığım alıntıları, 3 bölüm halinde, sizinle paylaşmayı görev bildim, iyi okumalar…:)

* Siz tüm vaktinizi, “acil olmayan”, ufak tefek işlere harcıyorsunuz.

* Büyümenin tek yolu dikkate değer olmaktır. Buna tek engel, çevrenizdekileri bunu yapabileceğiniz konusunda ikna etme yeteneğinizdir.

* Yeni kişiler kazanmadan önce, kazanmaya inanan kişiler bulmalısınız.

* Dikkate değer olmak, tüketicinin bakış açısıyla ilgilidir. O dikkate değer buluyorsa, o zaman mor bir ineğiniz var demektir.

* “Hevesli bir amatör olmakla, gerçekten fark oluşturacak şekilde davranmak arasında fark vardır.” STEVE JOBS

* Bir şeye, bir isim verdiğinizde tüm yapı değişir. Eğer bir şeyin bir ismi varsa, bu o şeyi kullanılabilir hale getirir. Ve eğer bir şeyin bir ismi varsa, onu şekillendirmek de mümkündür. Ve eğer yine bir şeyin bir ismi varsa; insanlar onun hakkında konuşabilir ya da onu yok edebilirler.

* Uzun vadeli bir problem için bu gün harekete geçmek; söz konusu problemin acil durum halini almasını beklemeye göre, çok daha ucuz, etkili ve daha az vakit alıcıdır.


* Sıkıntıya düşen her kuruluş, çoktan yapması gereken şeyler hala beklediği için bocalamaktadır.

* “Radikal değişiklik 10 yıl alır” derler. “Radikal değişiklik 1 dakika alır” derim.

* Büyüklüğe giden yolda kendinizi kısıtlamamalısınız. Eğer boşuna endişe etmeseydiniz, işler çok daha rahat gitmez miydi?

* Fazla talep edilmeyen modeli mükemmelleştirmeye uğraşma.

* Satışta pozitif fark oluşturan tek değişken, satışı gerçekleştirmek için, pazarlamacının ısrarlı şekilde yaptığı ziyaretlerin sayısıdır.

* Bir liderin görevi, sadece karar vermek değil, olayları yorumlayabilmektir. Kendinize bir sorun: Görünmez noktaları birleştirmede ne kadar ustasınız? Size ulaşan bilgilerdeki parazitleri giderebilir misiniz?

* Kaybeden kişinin 47.Tanımı: Çalıştıkları şirket iflas ettiğinde gerçekten şaşıranlar…

* Sıra dışı olmanın ilk adımı, sıradan olmaktan vazgeçmektir.

* Medya büyük ölçüde öğrenmeyi kolaylaştırmak için değil, bizi bilmek istediğimizden uzaklaştırmak için tasarlanmıştır. O halde, PR ajansları, medya eğitim kuruluşları, yayınevleri, film yapımcıları gibi mevcut iletişim kanallarına yaklaşmanın bir yolunu bulmalıyız.

* Bakış açınız hayatınızdır. Problemi çözmek için aksilik yapmak gerekmez. Problemleri, aksi bir tavra girmeden çözün; herkes kazansın.

Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*