26 Eylül 2022

Başarılı Girişimci Richard Branson’un En Büyük İlham Kaynağı: Annesi

Başarılı girişimciler

Aşağıda, Entrepreneur dergisinde yayınlanan, başarılı girişimci Richard Branson’un kendi kaleminden bir yazısı var. Anlattıkları beni çok etkilediği için, çevirip sizlerle de paylaşmak istedim. İyi okumalar…

Seni iş hayatında en derinden etkileyen kişi kimdir ya da en büyük ilham kaynağın kimdir? tarzı sıkça sorulara cevabım tektir :  O kişi benim annem.

Annem Eve Branson inanılmaz enerjisiyle tanınmaktadır. Genç bir kız gibi spor yapmayı ve dans etmeyi seven , sürekli olarak dışarıda gezen biridir. Birçok sektörde de  çalışmıştır. Avukat olan Edward Branson yani babamla tanıştıktan sonra, beraber İngiltere’nin küçük kasabalarından birine yerleştiler.  Zaman konusunda çok rahatlardı. Bana gerekli zamanı ayırarak, verdikleri sevgi ve enerjileriyle benim başarılı olmamda, özgür bir şekilde hareket etmemde etkin rol oynadılar.

Küçüklüğümden beri annemden öğrendiğim öne çıkan beş önemli düşünceyi , sizlerle paylaşıyorum.

Pişman Olmayın

İnsanların geçmişte yaptıkları hatalara takılıp verimsiz zaman geçirmelerine, bunun yerine o enerjiyi kullanarak yeni projelere girişmemelerine hayret ediyorum ve hiçbir şekilde anlam veremiyorum. Annem hep : “Asla arkana pişman bir şekilde bakma, hemen bir sonraki aşamaya geç” derdi.

Aile bütçesi hep sıkıydı, aile üyeleri bilinçliydi. Annemin para kazanma projelerinden, özellikle zanaata dayalı olanlarından hep etkilenmişimdir. Eğer yaptığı ürün tutmazsa hemen başka bir şey denerdi.

Muhabbet kuşu yetiştirme, yılbaşı ağaçlarını  büyütme ve satma gibi ilk  fikirlerimi  annemden ilham almışımdır. Gençken, yatılı okula gittikten sonra çoğu işim batmıştı çünkü kuşlarla ilgilenemiyordum ve  tavşanlar ağaç  fidelerini yiyordu. Ama annem  iş hayatında aksiliğin hep var olduğunu, işlerin her zaman iyi gitmeyeceğini bana öğretti. Sonuçta pes etmedim, hemen başka bir proje ile ilgilenmeye başladım ve hayat felsefem bu oldu.

Hayatta kalmayı öğrenin, hızlı olun

Şimdi sizlerle, birçok kişinin bilmediği bir olaı, annemle aramda geçen bir anımı paylaşacağım. Bir gün annemle markete alışverişe gitmiştik . Annem arabayı yolun kenarına bıraktı. Alışverişten sonra bana evi  kendi başıma bulmamı söyledi. O zamanlar daha 5 yaşındaydım ev ile market arası 3 mil vardı.

Arka koltukta yaramazlık yaptığım için beni cezalandırıyordu ama aynı zamanda utangaçlığımın üstesinden gelmem için başkalarına soru sora sora evi bulmamı istemişti.  Asıl amacını ise, bana sonraları anlatmıştı.  Beni yalnız başıma bıraktığında tamamiyle kaybolmuştum. İşe nerden başlayacağımı dahi bilmiyordum. En sonunda,  evin yakınlarında bir çiftçi evi bulmam için bana yardım etmişti. Bu ders ile; ezici, çözülemez engellermiş gibi gözüken sorunlara karşı kendimi geliştirmiş,ayrıca cesaret ve güven kazanmıştım. Bu olayı çok benimsedim ve benim iş hayatımda bazı kapıları açacak anahtarım oldu diyebilirim.

Şirketin ilk yıllarında var olmak için amacınız basit olmalıdır. Ne kadar yorulsanız da korksanız da ilerlemenin bir (çare)yolunu bulmalısınız.

Takım çalışması ve görev dağılımı

Evde her zaman takım çalışmasına dayalı bir sistemimiz vardı. Bahçede iş yaparken, yemek hazırlarken ya da evin temizliğini yaparken, yani beraber yapılıp da işi sistemleştiren her alanda diyebilirim. Lindi ve  Vanessa isimli, benden daha genç iki kız kardeşim var. Annem sürekli üçümüzü zor işlere sokardı. Evdeki takım çalışması benim iş ahlakımı etkiledi ve bunu kendi işletmelerime davranış olarak aktardım.

İşten yırtmaya çalıştığım zaman, bunun bencillik olduğunu ve aile üzerindeki etkilerinden bahsederdi. Biz bir takımdık ve her üye birbirine güvenmeliydi. Bu düşünce sistemini aynen alıp işe uyarladım ve kalite politikası olarak belirledim. Şunu unutmamalısınız ki;  insanlar bir şirketin en önemli halkalarıdır.

Ayaklarınız yere bassın

Artık tanınmaya başladığınızda, bir nevi ünlü olduğunuzda  başarınızdan ötürü  başınız dönebilir ve raydan çıkabilirsiniz. Bunun yaşanmasını istemiyorsanız, disiplini elden bırakmayın. Başınızdaki bulutlardan kurtulmak  için bu şart.

Havaya girmeyin. Annem beni hep yere sıkıca tutunmamı sağlamıştır , başarılardan ve baskılardan etkilenmemeyi öğretmiştir. Geldiğimiz yer hep aynı: Ününüz sizi etkilemesin. Rotanız belirleyip planlarınıza göre hareket edin. Dalganın küçüğü ya da büyüğünün hızınıza etkimesine izin vermeyin.

Annem nadir olarak toplum içinde beni överdi. Bir keresinde bir televizyon röportajında, benim yaptığım yardım işi hakkındaki övgü dolu düşüncelerini dile getirmişti ve buna çok şaşırmıştım. Beni sürekli sakinleştirirdi ve teşvik ederdi. Ailedeki herkes birbirine sevgi gösterir ve bu diğer herşeyden önemli olan tek değerimizdir.

Her gün yeni bir şans, yeni bir fırsat getirir

Annem her yeni güne pozitif ve yeni bir şeyler keşfetmenin amacıyla yaklaşıyor. Annem deli dolu biridir ve boş durmayı sevmez. Bugün bile hala sıkı bir şekilde projelerini uygulamaktadır. Geçenlerde çocuk kitapları yazıp yayınladı. Bu aralar ise bir anı kitabı üzerinde çalışıyor.

Ailede hala annemin planları üzerine takvimimizi ayarlarız. Annem daima ileri bakan,  yeni şeyler yapmaya ve geliştirmeye çalışan iyi odaklanabilen birisidir. Onun yolunda ben de geleceğe umutla bakıyorum.Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

2 Yorum: Başarılı Girişimci Richard Branson’un En Büyük İlham Kaynağı: Annesi

  1. Bir bireyin,yanlız hayatta kalabilmesi için yapması gerekenler diye düşünüyorum,bir atasözü ile cevap vereyim ağaç yaş iken eğilir.Her şey ailede başlar dünyada böyle ailelerin çoğalması dileğimle.MrRichat bronson ve ailesine kutluyorum sevgi ve saygılarımı,sunarım.Bülbül ne gördü yuvada, onu öter ovada.

  2. bencede öyle birgül hanım bir evlat anne ve babanın tohumu olduğu için onun bütüm her şeyini emer onun işlediği hamurdur dolayısı ile

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*