20 Mayıs 2022

Başarılı Bir Girişimcilik Yolunda Mısınız Yoksa Başarısızlık Yolunda Mı?

KİŞİSEL GELİŞİM VE GİRİŞİMCİLİK

Piyasa bir çok girişimci başarı yolunda ilerlemeye çalışıyor bir kısmı başarıyor, birçoğu ise başarısız oluyor. Girişimcilik uzmanları, başarısız görülen girişimcilerin çoğunun aslında basit olabilecek ve düzeltilebilecek nedenlerden girişimlerinde sorun yaşadıklarını belirtiyorlar. Peki siz başarılı bir girişimcilik yolunda mısınız yoksa başarısızlık yolunda mı ilerliyorsunuz?

Bunu anlayabilecek çok temel 5 özellik var, buyrun siz de bir göz atıp kendi değerlendirmenizi yapın:

İşleri zamanında bitirememe / bitirmeme

Bazı girişimciler işleri sadece “tamamlayamıyorlar.” Bunun sebebi ne olursa olsun, kendilerine ne kadar zaman verilirse verilsin ya da ne kadar kaynak sağlanırsa sağlansın odaklanamazlar ve işlerini bitiremezler. Belki de onların; ortaya çıkan ürünün planlanandan daha iyi olabileceği korkusu var ya da mükemmel olmayacağından ve sonradan üzerinde değişiklik de yapamayacaklarından veya sadece sonuç ortaya çıkınca başarısız olmaktan/tanınmaktan korkuyorlar.

Seth Godin kitaplarında şu soruyu sık sık sorar: “İşinizde vazgeçilmez biri misiniz?” Ve ekler: Tek amacınız başladığınız işi bitirmek olmalı. Projeleriniz/işiniz bittiği zaman ise bunları hemen göndermeli/uygulamaya koymalısınız.” Eğer iş teslim tarihlerini kaçırırsanız ya da sürekli geç iş teslim ediyorsanız kendinizi göstermeniz için çok geç olacak ya da size verilen bir iş başka bir girişimciye kaçacak.

Size küçük bir tavsiye: İş bitirme/iş teslimi oranınızı %80’in üzerinde tutun. Bu çok iyi bir rakam değildir ama sizi hala girişimcilik gemisinde tutar ve ticaretiniz devam eder, bu rakamın altına düşerseniz gemideki biletinizi kendi ellerinizle yakmış ve yerinizi başkasına devretmiş olursunuz.

Her şeyi mikro seviyede yönetmek

Başarısız girişimciler her şeyi kendileri yapmak isterler. Kimsenin bir işi kendileri kadar iyi yapabileceklerine asla inanmazlar. Mükemmelliyetçi bir girişimci olabilirsiniz ki bu iş kalitesi açısından iyi bir özellik ama her işi kendiniz yapmaya kalkarsanız burada SÜRDÜRÜLEMEZ İŞ FELSEFESİ durumu ortaya çıkar, kısacası İŞLERİNİZ YİNE İSTEDİĞİNİZ GİBİ YA DA GEREKLİ HIZDA YÜRÜMEZ VE BÜYÜYEMEZ.

İşlerinizi büyütmek ve bir lider olmak istiyorsanız, başkalarına güvenmeyi öğrenmek zorundasınız. Herkesin bir destek ekibine ihtiyacı vardır. Hatta işinde en iyi olan ve piramitin tepesindeki insanın bile.

 Her zaman haklı olduğunu düşünmek

Bazı girişimcilere hata yaptıklarını görmek zor geliyor, bunu kabullenemiyorlar. Hata yapmak başarısızlık değildir ama bunu kabul edip hatanızı düzeltmeye uğraşmazsanız işinizi düzeltecek “öğrenme fırsatı”nı kaçırmış olursunuz.

Hatalar, başarı basamaklarıdır.

Yanlış yaptığınızda bunu itiraf edin ve tavsiyeler isteyin. Böylece işinizi daha iyi yapma fırsatı yakalar ve ileriye doğru taşırsınız.

Soru sorabilirsiniz ama gerçekten cevaplara dikkat ediyor, önemsiyor musunuz?

Evet böyle teoride duyarlı ve işini önemser görünen ama uygulamada bunu gerçekleştirmeyen “inatçı girişimci” türünden bahsediyoruz. Bu tür girişimciler(hatta insanlar), fikirlerinizi dinlemek isterler ama cevaplarınızla, gerçekten ne anlatmaya çalıştığınızla ilgilenmezler. Önemli olan onların neyi doğru bildikleri, neye inandıkları ve sizin söylediklerinizin onların fikirleriyle uyuşup uyuşmadığıdır, eğer aynı fikirde değilseniz o zaman söyledikleriniz çöpe gider. Bu tip girişimcilerin etrafı, kendileriyle aynı fikirde insanlarla çevrilidir. Bu, özellikle işiniz için kötü bir durumdur.

Eğer inadınızı bırakıp farklı bakış açılarını tanımayı, anlamayı, değerlendirmeyi denerseniz işinizle ilgili daha iyi kararlar verir ve daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

İşinizi daha ileriye taşıyıp büyütmemek için sürekli bahaneler bulmak

Zamanlaması doğru değil. Ekonomi iyi değil. Yeterli sermayem yok.” Ne olursa olsun, her zaman bir bahaneniz vardır ya da üretirsiniz. İlerlememek için yırtınırsınız.

Girişimci olacaksanız; kararlar almak ve hızla uygulamak zorundasınız. Bunu yapmıyorsanız girişimci olmuyor sadece kendinizi kandırarak “girişimcilik oyunu” oynuyorsunuzdur.

Kendiniz için kararlar alabilmeniz, seçeneklerinizi oluşturmanız, esnek/duruma göre değişebilir olmanız ve risk alacak, işinizin gelişimine sahip çıkacak cesareti göstermeniz gereklidir.

Girişimciler olarak hepimiz hata yaparız. Bunu, risk alma hevesimizin eğlenceli bir parçasıdır. Dikkatli incelerseniz; başarılı girişimcilerin çoğunun yeni kararlar almaktan çekinmeyen, cesur ama mütevazi ve yeniliklere, gelişime açık insanlar olduğunu görebilirsiniz.

Hata yapmaktan korkmayın. İlla bir şeyden korkacaksanız; Hata yaptığınızı görememekten korkun.Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

1 Yorum: Başarılı Bir Girişimcilik Yolunda Mısınız Yoksa Başarısızlık Yolunda Mı?

  1. Burada yazılanlara bakarsak girişimcilik konusunda başarısız bir şekilde ilerliyorum ama bu yazılanlara dikkate alıp enazından bundan sonrasında daha dikkatli davranmaya çalışacağım

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*