23 Ocak 2022

Mardin ÇATOM’daki Kadınlar, Turistlere Bez Bebek ve Lavanta Kesesi Satıyor

Mardin ÇATOM'DAKİ KADINLARIN BAŞARI ÖYKÜLERİ

ÇATOM’lar(Çok Amaçlı Toplum  Merkezleri), GAP İdaresi tarafından 1995 yılında açılmaya başlanmıştır. Amacı GAP bölgesinde bulunan Güneydoğu illerinde toplumsal kalkınmayı sağlamak ve kadın girişimciliğiyle kadınlara istihdam yaratmak için çalışmalarda bulunmaktır. GAP Bölgesindeki 9 ilde şu anda 30 ÇATOM mevcuttur.

ÇATOM’LAR hakında bilgi edinmek için, daha önce yazmış olduğum yazının bulunduğu http://goly.in/50 linkine tıklayarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.
Mardin’deki  ÇATOM’lar (Çok Amaçlı Toplum Merkezi), kadın çalışmalarında aktifliğiyle son zamanlarda sıkça sesini duyurmaya başladı. Oradaki kadınlarımızın bir şeyler üretip bunun maddi karşılığını alacak hale gelebilmeleri çok sevindirici, çünkü biz çok fazla farkında olmasak da o bölgelerde kadınlarımız için oldukça zorlu yaşam koşulları mevcut… Bu yüzden o koşullardan bir nebze sıyrılabilip fark yaratabilen kadınlar, bana şirket kurup ailesini geçindirmeye başlayan bir kadınlarımız kadar güçlü ve başarılı görünüyor.

Bunlardan biri; Mardin Evren Çatom’daki 12 kadın, Mardin turizmine katkıda bulunmak ve şehri ziyaret eden turistlere satmak amacıyla,  “Mezopotamya Kültürünü yansıtan bez bebekler” yapıyorlar. Buradaki ÇATOM sorumlusu Dilek Sunavu, isteyen illerin talebi halinde, o yörelerin motiflerine uygun bez bebek de yapabileceklerini söylüyor. 10-15 TL.den satışa sunulacak olan bebekler, Kültür Bakanlığı’na ait DÖSİM mağazalarının yeni işletmecisi Bilim-Tur ile anlaşmış, onlara ayrıca İstanbul figürlerinin bulunduğu bez bebekler de hazırlayacaklar ve bu bebekler İstanbul’da satılacak, satışlar arttıkça da seri üretime geçmeyi düşünüyorlar.

Diğer bahsetmek istediğim ise Mardin Meydanbaşı Mahallesi ÇATOM’daki 29 kadın… Bu merkezdeki kadınlar, Kapadokya’daki turistik otellere şık modellerde “Lavanta Kesesi” hazırlayıp satıyorlar. Merkez sorumlusu Leyla Gün’ün anlattığına göre normalde 4 TL.den satışa sundukları keseleri İzmir Fuarı’nda sergilemişler ve bu ürünler oradaki bir çok turizm otel yöneticisinin dikkatini çekmiş. İlk olarak Kapadokya’daki Caveresort oteliyle 1000 adet lavanta kesesi için 2500TL.’ye anlaşmışlar. Leyla Hanım, hem hızlı gelir akması, hem tanıtımları  için fiyatı düşürdüklerini, ayrıca bunun dışındaki satışlar için otel yönetimiyle teşhir salonlarında ürünlerinin ücretsiz teşhir edilebilmesi için anlaştıklarını söylüyor.

Pembe Pano’yu ziyaret eden hanımların oldukça yüksek oranda bir bölümü aramalarına “evden yapılacak işler, evde iş” gibi kelimeler yazıyorlar, bu tür iş yapmayı düşünen hanımlar, bu tür merkezlerle iletişime geçip daha organize çalışabilir ve az ya da çok ama daha seri bir halde gelir elde etmeye başlayabilirler.

Mardin’deki Tüm ÇATOM’lar’ın iletişim bilgilerini aşağıdaki linkte görebilirsiniz:

http://www.gapkadinurunu.org/iletisimMardin.htm

Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*