23 Mayıs 2022

Çocuk Gelinler’e Çocukluklarını, Yaşamlarını Geri Verelim

ÇOCUK GELİN SORUNU VE FİGEN ZAİM POLAT'IN ÇOCUK GELİNLERİ KURTARMA SAVAŞI

Bizler, zor bir dünyada yaşıyoruz (eğer paylaşımcı ve iyiliksever olsaydık aslında bu kadar zor olmayabilirdi) ve bu zor dünyada kadın olarak var olabilmek daha zor. Yine de tüm zorluklara rağmen, insana yaraşır yaşama hakkımıza erişebilmek için hala çabalıyoruz. İğneyle kuyu kazıyoruz ve bunun farkındayız ama yaşamımızda yanlış giden, bize acı veren, varlığımızı bazen bize utançmış gibi gösteren şeylerin bugün, yarın, on sene sonra, olmadı belki çocuklarımızın, torunlarımızın hayatlarında bari olsun, iyi yöne doğru gelişebilmesi için şu an adım atmamızın ve denemek zorunda olduğumuzun farkındayız. Çünkü aslında hepimiz, birbirimize görünmez bağlarla bağlıyız, birimizin kaderi hepimizi etkiliyor. Elimizi taşın altına koymadan da, hiçbir şeyin değişmeyeceğini biliyoruz.

Figen Polat Zaim, elini taşın altına koyan girişimci kadınlardan biri. Ağrı’da doğup, büyümüş, Ağrı’yı içinden yaşamış bir iş kadını. Ağrı’ya ilk kreşi ve rehabilitasyon merkezini açmış.12 yaşındayken, çocukluk arkadaşı Halime’nin yoksulluk nedeniyle okula gidememesi onu çok acıtmış, ona yardım etmek için bir sürü kapı çalmış ama işe yaramamış, şimdi Halime’nin nerede olduğunu, ne yaptığını, yaşayıp yaşamadığını bile bilmiyor. Diğer okuyamayan bir çok kız arkadaşı gibi… Ve işin kötüsü, parasızlıktan okuyamayan bu oyun çağındaki kız çocuklarının çoğunun kaderi: “çocuk gelin” olmaya geçiş yapmak…

Ağrı, erken yaşta evlendirilen kız çocukları sıralamasında 2.sırada. Küçücük kızlar, dedeleri yaşlarındaki paralı, özürlü ya da dul adamlarla, çok zaman ikinci eş olarak “evlendirilerek” Türkiye’nin dört bir tarafına gönderiliyorlar. Lütfen, o küçük kızların hayatlarını bir tahayyül etmeye çalışın ve mutlak karanlığı görün.

Figen Polat Zaim pes etmemiş, bu kısır döngüyü eğitimle, kademe kademe aşma yolu için destek arayışına çıkmış. Çocukların, ailelerin tek tek eğitilmeleri, atılan her adım, kurtulan her kız çocuğu, en az bir hayatın daha iyileşmesi demek olduğunu bilerek, bu çocukların evlenmek yerine okumalarını sağlamak için, AB’ye “Renkli Yaşamlara” adında bir proje sunmuş ve çalışması kabul edilmiş. 

Renkli Yaşamlara Projesi, Eylül-Ekim ayları civarında başlayacak. Genç kızlara ve ailelere; AB desteğiyle, Ağrı Merkez, Eleşkirt, Habur, Taşlıçay, Patnos, Diyadin, Tutak ve Doğubeyazıt’da, 6 ay boyunca sosyologlar ve kişisel gelişim uzmanlarıyla birlikte kurslar ve eğitim seminerleri düzenlenecek. Amaç, eğitim seviyesinin en düşük olduğu yerler olan köylere kadar bu projeyi ulaştırabilmek.

Bu projede, AB’den gelen destek, bilinçlendirme aşamasında kullanılıyor. İkinci aşama ise, kız çocuklarını okutmak ve bu aşamada, kızlarımıza burs gerekiyor. Figen Polat Zaim, bu aşamada eski vali Mehmet Çetin, Taşlıçay Kaymakamı ve ekibi özellikle de Ağrı’ya üniversite kuran işadamı İbrahim Çeçen’den büyük destek aldıklarını söylüyor ama bu sadece bir başlangıç ve yaşamında tekrar gülümsemeye başlayan her kızımız için yeni desteklere ihtiyaç var.

Bu “Çocuk Gelinler”, sizden çocukluklarını ve geleceklerini bekliyorlar. Onlardan elinizi esirgemeyin.

Figen Zaim Polat burs destekleriniz ve sorularınız için sizinle iletişim kurmaya hazır:

Telefon: (530) 879 52 02 – (506) 279 00 66
E-Posta: fgnpolat@hotmail.comKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

İlk yorum sizden gelsin!

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*