29 Haziran 2022

Başarının Sırrı: Ticarette Sır Verilmez

girişimcilere tavsiyeler

Başarı ne bildiğiniz, başarısızlık ise ne bilmediğinizdir.

Bazı bilgilere neden ulaşamıyoruz? Sadece internetten bahsetmiyorum, iş dünyasının içinde edinmek isteyip de bir türlü ulaşamadığımız bilgiler, püf noktaları ve işlerin yönünü değiştirebilecek kadar önemli detaylardan bahsediyorum.

Bilgi demek;  iş dünyasında para ve güç demek. Bilgi, yılların getirdiği deneyimler ve bedellerin sonucu da elde edilebilir, aileden miras alınan öğütlerle de.

Bilgi; aynı zamanda mevcut para ve gücün, işin korunması ve sürekliliği de demek, rekabette artı bir avantaj.

Bilgi, onu doğru taşıyabilirseniz üstünlük demek. Bilgi üstünlüğünüz ise, size başarının yolunu açar.

O zaman sahip olmadığımız ama olmak istediğimiz bilgiye nasıl ulaşırız?

* İş dünyası kitapları ve dergileri, internetteki bloglar, siteler, iş forumları: Okumaktan vazgeçmeyin. Zaman alabilir ama sizin için bilgilenme konusunda en ucuz hatta çok zaman bedava yöntemdir.

* Ekonomi, Siyaset, Yönetim ve İlişkilerle İlgili üniversite bölümleri, yüksek lisans dalları, çeşitli eğitimler ve kurslar: Öğrenmek ve öğrencilik ömür boyudur, bu ortamlarda bilginin bedelini öder ve kazanırsınız. Üniversitelerde verilen bilgi söz konusu olduğunda, alanlarında söz sahibi olan okulları tercih edin yoksa zamanınız boşa gider. Eğitim ve kursların ise sertifikalı olmasına ve eğitimi verenlerin iş geçmişi ve referanslarının dikkat çekici olmasını göz önünde bulundurun. Eğitim aldığınız her kişi, kurum ve okul aynı zamanda sizin referanslarınıza ve eğitimleri de bilgi dağarcığınıza eklenecektir.

* Koçlar ve Danışmanlar: Birçok kişi koçluk ve danışmanlara hala önyargılı olsa da, aslında doğru seçilmiş koçlar ve danışmanlar bize sadece bilgi değil, orta ve uzun vadede para, prestij ve güç kazandırırlar. Koçlar ve danışmanlar, bilgilerini, niteliklerini ve deneyimlerini,bir bedel karşılığı bizimle paylaşırlar. İş dünyasında belki yıllarımızı heba edip de öğrenemeyeceğiz bilgilere kısa sürede erişimimizi sağlarlar. Kısa bir sürede, şu an rakip dediğiniz kişilerden 20-30 yıl öne geçtiğinizi düşünün. İşte kazanımınız bu, oyunu önde götürmek.

* Dernekler, Topluluklar, İş Yemekleri: Sadece bilgi için değil aynı zamanda yeni müşteriler veya referanslar kazanmak istiyorsanız, bu tip ortamlar çevrenizi genişletmeniz için birebirdir, tabi doğru kişilere doğru adımları atmanız koşuluyla. Bu tür iş sosyalleşmeleri için iletişime yönelik bazı kişisel gelişim eğitimlerine(hitabet, diplomasi, görgü kuralları, kişisel birikimler) ve ön çalışmalara ihtiyacınız olabilir, asla hazırlıksız başlamayın. Ve bazen bilgi  almak için bilgi vermeniz gerekebileceğini de unutmayın.

* Dönemsel işler ve gönüllü çalışmalar: Büyük şirketlerde dönemsel işlerde çalışmak ve oralarda zaman geçirmek bile gelecekte hedeflediğiniz işlerde size yön gösterebilir. Gönüllü çalışmalar da öyledir, oralarda belki geleceğin iş insanlarıyla .alışıyor olabilirsiniz, aynı zamanda çevrenizi geliştirir, halkla ilişkiler ve sosyal sorumluluk adına iyi izlenimler bırakmış olursunuz.

Kendinize bir hedef  defteri yapın. Hedef defterine, her hedefiniz ve onlara nasıl ulaşmayı düşündüğünüz ile ilgili planlarınızı yazın ve ilerlemeye başlayın.

Son olarak: Ticarette sır verilmez. Bu sırlara ulaşanların çoğu da, normal şartlarda gayet doğal olarak kazançlarının etkilenmesini istemedikleri için bunları sadece aile içinde aktarırlar. Öğrenmek istiyorsanız bunu hak etmeniz gerekir. Hak etmek ise; uzun ve zorlu bir mücadeleyle olur. Ne kadar çok zorlanırsanız muhtemelen o kadar çok sır keşfedeceksiniz. Zorlanmadan ulaştığınız, size zamandan kazandıran her bilgi, her sır için şükredin ve değerini bilin. Bu mücadele sırasında hoşunuza gitmeyecek birçok kişi ve durumla karşılaşacaksınız. Bunları nasıl karşıladığınız, çözdüğünüz, kazandığınız veya yenildiğiniz, ilerlediğiniz veya gerilediğiniz, düştüğünüz, çıktığınız durumlar, düşünceleriniz, gözlemleriniz ve ulaştığınız sonuçlar size kendi sırlarınızı getirecek.Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

1 Yorum: Başarının Sırrı: Ticarette Sır Verilmez

  1. Yeni başlayanlar ve belli bir süredir devam etmekte olanlar için çoık iyi bir bilgi kaynağı niteliğinde bir yazı. Gerek başarının sırrı, gerekse ticaret sırları açısından oldukça zengin bir yapıya sahip. Bu bilgileri biz okuyucularınızla paylaşmanıza çok sevindim.

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*