16 Mayıs 2022

2010 E-Tohum’da Pembe Bir Girişim Başarısı

Kadın Girimciler Pınar Şimşek ve Aylin Çakır'IN ANNEYSEN.COM Başarı Öyküleri

Aylin, dedi ki, “Anneler her zaman birbirine sorular soruyor. Hamilelikte hatta bu süreç başlıyor. Herkes diğerinin bir şeyleri nasıl yaptığını merak ediyor.”
Kemerburgaz’da Aylin’in evde oturuyorduk. Bu anı çok iyi hatırlıyorum. Dedik ki, “ Olay, bu. Anneleri annelerle konuşturalım. ANNELERİ ANNELERLE BULUŞTURALIM. ANNELER İÇİN FACEBOOK OLALIM.”

Mayıs 2009’da anneysen.com’un ilk tohumu Pınar Şimşek ve Aylin Çakır tarafından  böyle atıldı ve bu proje zamanla geliştirilerek 2010 Yılı E-Tohum’da yatırım yapılacak 15 projeden biri olarak seçilme başarısını gösterdi. Ben de hem tebrik etmek hem de bu genç ve başarılı kadın girişimcilerimizi sizlere tanıtmak için kendileriyle iletişime geçtim, sağolsunlar çok nazik davranıp hemen kabul ettiler.

Kendileriyle yaptığımız bu güzel sohbeti aşağıda okuyabilirsiniz:

Pembe Pano: Merhaba! Öncelikle kadın girişimciler olarak E-Tohum’da gösterdiğiniz başarı için ikinizi de içtenlikle tebrik ederim. Bu alanda girişimde bulunmak isteyen kadınlar için çok güzel bir örnek oldunuz. Bize kısaca kendinizden ve nasıl bir araya geldiğinizden bahseder misiniz?

Pınar: Biz Aylin’le üniversitede bölümden ve ayrıca yurttan oda arkadaşız. Mezuniyet sonrasında ben Japonya’da İşletme masterı yaptım. Tezimi internette pazarlama üzerine yazdım ve Türkiye’ye döndüm. Sonrasında 10 yıl eğitim alanında çalıştım.

Aylin: Ben de mezuniyetimden itibaren Eczacıbaşı- Georgia Pacific ortaklığı olan İpek Kağıt’ta pazarlama bölümünde 11 yıl çalıştım. Marka yöneticiliği yaptım. Kendi işimi kurmak istiyordum, 2009 yılı başında bu nedenle ayrıldım. Pınar ile bir araya geliyorduk ve birlikte nasıl bir iş yapabileceğimizi düşünüyorduk. Fikir üzerinde karar verdikten sonra, siteyi hayata geçirmek için çalışmaya başladık.

Pembe Pano: Ortaklık kültürü çok önemli bir olgu, hele ki kadınlar arasında… Ortaklık iletişiminizi nasıl oluşturdunuz, nasıl yürütüyorsunuz? İşbölümünüz nasıl?

Pınar: Biz 2009 Mart ayından beri beraber çalışıyoruz. anneysen.com’un her aşamasını beraber planladık, kağıt üzerinde, düşüncelerimizde, konuşmalarımızda şekillendirdik. Home office çalışıyoruz, toplantılarımızı saatlerimizi en verimli kullanacak şekilde organize ediyor, ayrı olduğumuz zamanlarda da internet üzerinden haberleşiyor, dosya paylaşım sistemi kullanıyoruz.

Aylin: İşbölümü konusunda doğal olarak gelişen ve kendi güçlü taraflarımızı kullandığımız bir paylaşımımız var. Ben basın, hukuk, pazarlama ve satış tarafındayım, Pınar ise reklam, iş ortakları ile ilişkiler ve yazılım tarafında.

Pembe Pano: Ben gerçi http://girisimcilikmaceralari.blogspot.com/  isimli blogunuzda paylaştıklarınız sayesinde,  sizleri geçen yıldan beri takip ediyordum ve gelişiminiz çok ilgimi çekiyordu. Fikrinize karar  verdikten sonra, hızlıca bir araştırma-öğrenme ve eğitim sürecine girdiniz. Mynet Web School’da , Türkiye Bilişim Derneği’nin kurslarında eğitim aldınız, daha sonra E-Tohum kampına katıldınız. Bu eğitimlerin önemi nedir, sizlere işinizle ilgili neler kattı?

Pınar: Mynet Web School’un en önemli katkısı sektörü tanımak oldu. Genel anlamdaki belli başlı oyuncuları ve firmaları tanıdık. E-Tohum’da ise daha birebir ilişkiler kurma, anneysen.com ile ilgili kararları almada destek alma ve kendimizi tanıtma imkanı bulduk.

Her açıdan kendimizi geliştirmek, anneysen.com’a katma değer katmak anlamında eğitime çok önem veriyoruz. Ayrıca yerli ve yabancı siteleri, blogları, kitapları ve yayınları takip ediyoruz.

Pembe Pano: Siteyi kurarken ne kadarlık bir masrafınız oldu? Bir web girişiminde size göre en çok önemsenmesi ve dikkat edilmesi gereken kalemler nelerdir? Yaşadığınız zorluklar var mı, varsa neler ve gidermek için nasıl bir çözüm yolu izlediniz?

Aylin: Siteyi kurarken ve planlarken 1 senelik bir öngörü ile başladık. Bütçemizi yazılım, reklam, hosting ve tanıtım olarak parçaladık. Bize göre en önemli kalem diyebileceğimiz tek bir kalem yok. Daha çok belirli safhalarda öne çıkan kalemler var. Yayın hayatına başlamadan önceki dönemde yazılım ve iş ortakları ile ilişkiler ön plandaydı, yayınla birlikte tanıtım bizim için önemli oldu. Ancak şunu diyebiliriz ki, anneysen.com için yazılım her zaman önemli bir kalem olacak. Web bazlı iş kurmak isteyenler için tavsiyemiz yazılım konusunda dikkatli ve titiz olmaları.

Pembe Pano: Ve Aralık ayında www.anneysen.com sitenizi kurdunuz. Ben hem tasarımınızı hem de içeriğinizi çok beğendim ve hatta hemen üye oldum ama yine de Pembe Pano’yu okuyan hanımlarımıza biraz anneysen.com ile ilgili bilgi verelim. Sitenize kimler nasıl üye olabilir, üyelik ücretli mi, üyelere neler sunuyorsunuz, ne gibi aktiviteleriniz var?

Pınar: Sitemize, tüm anne ve anne adaylarını bekliyoruz. Bizim çıkış noktamız anneler arasındaki iletişim ve paylaşımı anneysen.com’a taşımak. Anneler birbiri ile tanışabiliyor, birbirine sorular sorabiliyor, anketler oluşturabiliyor, yazılarını ve fotoğraflarını paylaşabiliyorlar. Ayrıca profesyonel anlamda destek almak için uzmanlara sorular sorabiliyorlar. Hukuk, psikoloji, astroloji, sağlık, eğitim, vb pek çok alanda 50 uzmanımız annelerin sorularına birebir cevap veriyorlar.

Pembe Pano: Son olarak sizin gibi girişimci olmak isteyen kadınlarımıza vermek istediğiniz mesajlar nelerdir?

Aylin: Ne yapmak istediğine karar vermek birinci adımsa, yapmaya başlamak ikinci adım. Çoğu zaman birşey yapmaya karar verip kendimizde cesaret bulamıyoruz.

Pınar: Bir karar verdikten sonra uygulamaya geçmek ve aksaklıklardan, engellerden etkilenmeden devamlı çalışmak çok önemli. Tüm kadın girişimcilerin fikirlerini hayata geçirip uygulama konusunda tutarlı bir çalışma gösterdiklerinde başarıya ulaşacaklarına inanıyorum.

Çok teşekkürler sevgili Pınar Şimşek ve Aylin Çakır, eminim ki bu anlattıklarınızın web alanında girişimci olmak isteyen bir çok kadınımıza ışık tutacaktır, başarılarınızın devamını diliyoruz…Kişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

1 Yorum: 2010 E-Tohum’da Pembe Bir Girişim Başarısı

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*