09 Ağustos 2022

Nasıl Para Biriktirilir?

Para kazanmak için en önemli adımlarından biri; para biriktirmektir. İyi bir girişimci, aynı zamanda parasını iyi yönetebilen ve para kazanmak yanında, ilerideki yatırımlarını ve hedeflerini düşünerek para biriktirmeyi de bilen kişidir.

Para biriktirmek; sıkı bir iç disiplin, otokontrol ve aynı zamanda doğru yapılmış bir bütçe planlaması ile mümkün olur.Bu şartları yerine getirdiğinizde, para biriktirmeye başlarsınız.

Para Biriktirmek Neden Önemlidir?

Çok basit; hayallerinize ulaşmak için. Zengin olmanın yollarını merak ediyorsanız, ilk kural olan para biriktirmeye başlamalısınız.

  • Ev almak için, ki bu günümüzde her insanın daha rahat yaşamak adına birinci isteğidir.
  • Araba almak için, bu da bize daha rahat, daha huzurlu bir ulaşım olanağı sunar ve zamandan tasarruf ettirir.
  • İş kurmak, istediğimiz girişimi oluşturabilecek sermayeyi elde etmek için.
  • Daha sağlıklı bir yaşam yaşamak, daha iyi sağlık, barınma, eğitim ve yaşam olanaklarına sahip olmak, ailenize ve sevdiklerinize daha iyi imkanlar sağlamak için.

Kendimize güvenimiz artar, maddi açıdan daha güçlü hissederiz, psikolojimiz düzelir.

Zengin olan insanların en büyük özelliklerine dikkatli bakarsanız; sadece para kazanmayı bilmeleri değil aynı zamanda paralarını nasıl en iyi yatırım araçlarıyla artıracakları ve aynı zamanda iyi bütçe yaparak para biriktirebilmeleri olduğunu görürsünüz.

Para, sadece kazanarak artmaz, aynı zamanda parayı nasıl harcayacağınız ve nasıl harcamayacağınızı bilmeniz gerekir.

Peki Nasıl Para Biriktirilir?


1- Para harcamayarak. İşte birçok kişi için sıkıntı burada başlıyor: kendine hakim olamayıp parayı harcamak. Bunu yaptığınız anda baştan kaybedersiniz. Hayatı güzel yaşamak elbette önemli, ama daha fazla güzel yaşamak istiyorsanız, şimdiden bazı harcamalarınızı kısmanız gerek. Çok güzel, çok hoşunuza gitmiş bir şey ne kadar çok indirime girmiş olursa olsun gelecekteki hedefinizi düşünerek yürüyüp gitmeyi bilmelisiniz.

2- Faturalarınızı zamanında ödemek: Faturalarınızı gecikmeden, zamanında öderseniz gecikme fazizi ödememiş olursunuz ve yıllar toplamında o fazladan ödeyeceğiniz paralar cebinizde kalır, böylece daha fazla para biriktirebilirsiniz.

3- Abur cubur masraflarını kesmek: Sağlıklı beslenin ve aldığınız gereksiz abur cuburları kesin. Hem daha sağlıklı bir yaşama sahip olursunuz hem de size zarar veren şeylere para ödememiş olursunuz. abur cubura verdiğiniz paralar, yıllık toplamda minimum 1000 TL.nin üzerinde rakamlar tutabiliyor.

4- Dışarıda çay kahve içmeyi azaltın veya kesin. Sosyal olmak, arkadaşlarımızla görüşmek elbette bir ihtiyaç ama dışarıda yapılan bu görüşmeleri azaltmak veya kesmek, paramızın cebimizde kalmasını ve daha fazla para biriktirebilmemizi sağlar. Arkadaşlarınızla dışarıda buluşmak yerine ev gezmelerini tercih edebilir, böylece dışarıda harcayacağınız paradan daha azına sosyalleşmiş olursunuz.

5- Altın alın, dövize yatırım yapın. Para biriktirebilmenin en iyi yollarından biri de, en iyi yatırım araçlarından olan altın almak veya euro ya da dolar alıp parayı değerlendirmektir. Döviz veya altın aldığınızda aynı zamanda bozmaya da üşenir veya çekinirsiniz, bu da paranızın değerlenmesi yanında elinizde kalmasını, yani biriktirmenizi sağlar. Eğer, altın veya dövizi bankadan aldıysanız ve sizin için sorun değilse, onları da bankanızda faize yatırabilir ve paranıza para katabilirsiniz.

6- Vadeli  Mevduat Hesabı açtırın. Para biriktirmenin yollarından biri de, vadeli mevduat hesabında faiz kazanarak birikmesini sağlamaktır. Bunu yapacaksanız, paranızı aylık faizde değerlendirin, böylece her faiz dönemi bittiğinde aradaki zamanda biriktirdiğiniz parayı da üzerine ekleyip, bir sonraki ay için daha fazla parayla vadeli hesap açtırmış olursunuz. Hem daha fazla para biriktirirsiniz hem de faiz kazancınız katlanarak artar.

7- Telefon masraflarınızı azaltın. Günümüzde artık cep telefonu olmadan yaşamak düşünülemiyor ama kişisel telefon hattınızda bazı kısıtlamalara gitmek, yıllık hesaplarsanız cebinizde daha fazla para kalmasını sağlar. Öncelikle faturasız hatta geçip hesabınızı bilmeniz daha avantajlıdır.

8- Alırken kazanın. Gereksiz faturalarınızı ve harcamalarınızı azaltın. Para kazanmanın ve biriktirmenin en önemli kurallarından biri alırken kazanmaktır. Kanal aboneliği gerçekten sizin için hayati mi? Maçı arada televizyondan da izleyebilirsiniz. O ayakkabı, bluz veya çanta olmadan yaşayamıyor musunuz? Yarım saate kadar olan yürüyüş mesafelerinde, araçla gitmek yerine yürümeyi tercih edebilirsiniz, hem spor yapmış da olursunuz. Market yiyecek alışverişlerinizde mutlaka indirimleri takip edin ve bu indirimlerde özellikle son kullanma tarihi uzun olan deterjan, sabun, şampuan, tuvalet kağıdı, havlu kağıt vb. temizlik malzemeleri, kırtasiye malzemeleri gibi ürünleri toptan almaya bakın. Meyve-sebze alışverişlerinizi eğer size çok uzak yerde değilse pazardan almaya bakın, üstelik daha sağlıklı almış olursunuz. Böylece hem daha uygun fiyatlı alışveriş yapmış olursunuz, hem de yakın zamanda gelebilecek olan zamlardan kaçınmış olursunuz. Elinizde, biriktirebilmeniz için uzun vadede daha fazla para kalır.

9- Ucuz tatil planlayın. Otelde kalmak yerine ucuz pansiyonlarda, hatta bekarsanız hostellerde, hem uygun fiyatlı hem de güvenli yerlerde kalmak istiyorsanız öğretmenevlerinde kalarak tatil yapabilirsiniz. Öğretmenevlerinin listesi ve fiyatları için tıklayın.

10. Kazancınızın %10’unu biriktirin. Her ne olursa olsun, elinize geçen her paranın %10’unu para biriktirmek için kesin ve o paraya kesinlikle dokunmayın. Bu kural, para biriktirmenin altın kuralıdır,  tüm zenginler bunu bilir ve uygularlar.

11. Kumbara alın. Ama dolana kadar bekleyin. Biz memleket olarak bu konuda şanslıyız çünkü testi kumbara gibi atalarımızdan kalan bir biriktirme aracımız var.  Böyle bir kumbarayı doldurmak aynı zamanda eğlenceli de, hatta bir küp altın biriktirdiğinizi düşünürseniz belki daha hevesle para biriktirebilirsiniz ve o paralar zamanla büyüdüğünde, ileride gerçekten de bir küp altın olabilir, kimbilir…

Para biriktirmek isteyenlere bol paralı günler ve başarılar…

*Bu yazı DMCA tarafından korumalıdır ve lisanslıdır, kaynak gösterilse dahi izinsiz kullanılamaz. DMCA.com Protection StatusKişisel Gelişim

Evden Yaptığım İşimi Nasıl Geliştirip Büyütebilirim?

by Editör in E-Ticaret 0

Bir arkadaşım, geçenlerde evinde lüks ve oldukça zarif hediye paketleri yapma işine başladı.. Yeni ve küçük bir girişimci olarak, kendisi işini geliştirip büyütmek ve devamlı müşteriler edinip sayılarını çoğaltmak için yapılabilecek şeyleri, farklı yöntemleri öğrenmek [...]

1 Yorum: Nasıl Para Biriktirilir?

  1. Para kazanmak ne kadar kolay olmayan bir şeyse para biriktirmek de herkes tarafından yapılabilen bir şey değil. Eğer para biriktirmek istiyorsanız burada ki kuralları uygulayarak bir yerden başlamasınız. Bu para biriktirmeye uygun banka hesapları da var. Onları da araştırarak para birikim hesaplarını kullanabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.


*